نويسنده: مهرداد باقرى، مشاور املاك كلگرى

اگر در شهرهایی مثل تورنتو و ونکوور زندگی‌ می کردید، فشار افزایش قیمت‌ها و اجاره‌ها چیزی بود که زندگی‌ شما را تحت تاثیر قرار می داد و خريد خانه به يك رويا تبديل مى شد. به طور کلی‌ این روند برای تمام شهر‌ها در کانادا اتفاق خواهد افتاد.
باید در یک فرصت مناسب در مورد نحوه زندگی‌ خود فکر کنید، در اینجا سعى مى كنم دلایل مهم خرید يا اجاره خانه را مطرح كنم.

دلایل خرید:

١- داشتن یک سرمایه مالی قوی:

اگر شما حدود ۲۰ تا ۳۰ سال هستید و اقدام به خرید خانه کنید در میان سالی‌ شما دارای یک خانه بدون وام هستید، که مطمئنا بسیار بیشتر از آن قیمتی که خریده اید ارزش دارد. بازنشستگى در كانادا را فراموش نكنيد، داشتن حداقل يك خانه بدون وام در آن زمان يك امر واجب است.

۲- استفاده از شرایط بازار مسکن:

خرید هر خانه ای‌‌ در طولانی مدت سود آور است، ولی‌ اگر شما خانه خود را در شرایط رکود بازار مسکن بخرید، سود شما حتى در کوتاه مدت هم تضمین شده است و در طولانی مدت سود بسیار بالاتری نصیبتان خواهد شد. شرایطی که در حال حاضر در شهر کلگری حاکم است.

۳- کم بودن نرخ سود بانکی‌:

کم بودن نرخ سود بانکی‌ یعنی‌ کم بودن سودی که شما به بانک می‌‌پردازید و پول بیشتری در جیبتان خواهد ماند. خیلی‌ زمان دوری نبود که نرخ سود حدود ۵ تا ۶ در صد بود، و این کم بودن به این معنی‌ نیست که تا همیشه نرخ‌ها کم خواهد بود. دراين روزها نرخ سود بانكى رو به افزايش است ولى همچنان اين نرخ ها كم محسوب مى شوند.

۴- کیفیت زندگی‌:

این مساله بسیار مهم است، ما زندگی‌ نمی‌کنیم که پول جمع کنیم، بلکه کار می‌کنیم که زندگی‌ کنیم. خیلی‌ از ما زندگی‌ در خانه اجاره‌ی را تجربه کردیم، مشکلاتی مثل نظارت صاحب خانه، عدم آزادی تمام در خانه، و بسیاری موارد اذیت کننده دیگر. بیشتر خانه‌های اجاره‌ی کیفیت زیادی ندارند به همین علت خیلی‌ افراد تصمیم می گیرند خانه ای‌‌ با استاندارد‌های مد نظر خود بخرند و با آرامش در آن با لذت زندگی‌ کنند.
این نکته را فراموش نکنید که تا وقتی‌ شما مستأجر هستید، شما وام مسكن صاحب خانه خود را می‌پردازید و هیچ برگشتی‌ برای شما از آن پول نخواهد بود.

دلایل اجاره‌:

١- کم تر بودن هزینه ماهانه:

شاید در مقاطعی از زندگی‌ که شما درآمد محدود و غیر پایداری دارید، مثل زمانی‌ که شما دانشجو هستید، اجاره گزینه مناسبی است و این نکته را باید در نظر بگیرید که این مدل فقط برای زمان محدودی مناسب است و در طولانی مدت هیچ پولی‌ برای شما جمع نمی‌شود.

۲- جمع کردن پول:

اگر قصد جمع کردن پول برای پول پیش خرید خانه را دارید، و یا قیمت‌ها در بازار مسکن یک دوره طولانی افزایش یافته است، اجاره‌ راه حل خوبی‌ است تا شرایط بازار به تعادل برسد. چیزی که در بازار کلگری می بینیم یک دروه طولانی کأهش قیمت‌ها است.

۳- اقامت کوتاه مدت در یک شهر:

اگر شما فکر می‌کنید فقط یه دوره کوتاه مثلا یک ساله در یک شهر هستید شاید خرید زیاد گزینه‌ خوبی‌ نباشد. هر چند در شرایط حال حاضر کلگری با کاهش قیمت خانه ها، می‌توان با خرید یک خانه با قابلیت اجاره دادن خوب، یک سرمایه گذاری خوب حتی در کوتاه مدت کرد.

توجه داشته باشید که با هر بودجه ای‌‌ می‌توان اقدام به خرید خانه کرد و با پیدا کردن خانه مناسب و با قیمت مناسب سود را هم مى توان تضمین کرد.

 

براى درك بيشتر مثال عددى زير را در نظر بگيريد:

فرض مى كنيم شما ماهى ١٢٠٠ دلار اجاره مى پردازيد و سالانه ١٪ اجاره ها بالا مى رود. اين به اين معناست كه بعد از ٥ سال

فرض مى كنيم شما ماهى ١٢٠٠ دلار اجاره مى پردازيد و سالانه ١٪ اجاره ها بالا مى رود. اين به اين معناست كه بعد از ٥ سال شما ٧٥،٦٠٠ دلار از دارايى خود را از دست مى دهيد.

حال فرض ميكنيم كه شما به جاى اجاره خانه اى ٤٠٠ هزار دلارى مى خريد. ٥٪ پول پيش يعنى ٢٠ هزار دلار را براى گرفتن وام مسكن با نرخ ٣.٢٪ مى پردازيد. ماهيانه هاى وام مسكن شما ١،٨٢٤ دلار است با فرض ٢٥٪ هزينه هاى اضافى همچون ماليات، آب، برق، گاز و كاندو في، شما ماهيانه ٢،٣٠٢ دلار براى خانه پرداخت مى كنيد.

حال با گذشت ٥ سال ميخواهيم ببينيم دارايى شما چقدر است.

با فرض تنها ٢٪ رشد سالانه قيمت خانه شما بعد ٥ سال، در موقع فروش ١٢٥ هزار دلار براى شما ذخيره شده در حالى كه اگر در اين ٥ سال اقدام به اجاره كرده بوديد، و با در نظر گرفتن صرفه جويى ماهانه شما (اجاره ١٢٠٠ دلار در برابر ٢٣٠٢ دلار براى خريد)، در شرايط اجاره ١٠ هزار دلار از دارايتان كم ميشود، حال اين را با دارايى ١٢٥ هزار دلارى در شرايط خريد مقايسه كنيد.

براى ديدن ريز محاسبات جدول زير را مشاهده نماييد.

عضویت در خبرنامه