آتش و آب میان حباب، در نزدیکی کلگری و ادمونتون کانادا

دریاچه ای زیبا و دیدنی که گویا، صدها عروس دریایی در زیر آب یخ زده ی آن، به خواب زمستانی رفته اند. می دانیم که دریاچه است می دانیم که یخ زده. اما راز این حباب های محبوس شده در زندان یخی دریاچه را نمی دانیم.
از جنس آب است اما در دل حباب هایش آتش خفته ای قرار دارد که منتظر یک جرقه است.

با ما همراه باشید تا بر روی دریاچه یخ زده و لیز ” آبراهام ” ( Abraham Lake ) قدم زده و علت این پدیده ی چشم نواز را بیابیم …

دریاچه آبراهام

در طبیعت و دشت های وسیع، رو به کوه های راکی، آب رودخانه ی ” ساسکاچوان ” از سال ۱۹۷۲ در دریاچه ای مصنوعی با نام آبراهام  و در پشت سد سنگی به نام ” بیگهورن ” ذخیره شده تا برای تولید برق و حفاظت از ساکنین شهر ادمونتون در برابر سیل ، از آن استفاده شود.

نام دریاپه نیز داستان خودش را دارد. پس از اتمام پروژه ، دولت آلبرتا مسابقه ای برای انتخاب مناسب ترین نام برای دریاپه میان مدارس و دانشگاه ها برپا کرد.

نام های زیادی پیشنهاد شد اما چون در خصوصیات نام مناسب ، مرتبط بودن آن با مسائل جغرافیایی ، تاریخی و  ارزشی ذکر شده بود، نام ” آبراهام ” انتخاب شد.

درواقع نام آبراهام از روی راهنمای گردشگری ” سیلاس آبراهام ” که با خانواده اش در اطراف همین منطقه زندگی می کردند گرفته شده بود.

حبابی پر از متان …

به آن ها حباب گاز متان می گویند.
از کف رودخانه می آیند و در نتیجه ی مصرف شدن برگ ها، گیاهان و جسد حیوانات مرده توسط باکتری ها تولید شده اند.
در فصول گرم سال، هنگامی که آب دریاچه جریان دارد، این حباب ها از اعماق دریاچه به سطح آمده و وارد هوا می شوند.
اما در فصل زمستان و در سرمای منفی ۳۰ درجه سانتی گراد، با اینکه دمای آب در کف دریاچه پایین تر است، اما سطح دریاچه یخ زده میزند.

خواب زمستانی حباب ها …

حباب ها خودشان را به سطح آب می رسانند ، اما در برخورد با سطح دریاچه متوقف شده و محبوس می شوند. یخ و دمای پایین آب، باعث منجمد شدن حباب ها شده و اینجاست که به خواب زمستانی می روند. با گرم شدن هوا، یخ دریاچه هم کم کم آب می شود و حباب های متان نیز به هوا آزاد می شوند.

آبی به رنگ یخ …

علت شفافیت یخ دریاچه، بارش کم برف در منطقه است.
هرچند که همین مقدار بارش همراه با سردی هوا کافیست تا سطح دریاچه مانند یک آینه صاف صاف شود.
هر چند که در این آینه شما خودتان را نه، ولی حباب های قاب گرفته شده را می بینید.

اما این دریاچه در فصول گرم سال، رنگ آبی چسم نوازی دارد که به علت به جا ماندن بلورهای یخچالی است که از فصول سرد سال به جا مانده است و بخش قرمز طیف نور را به خوبی جذب می کند.

زیبا ولی خطرناک …

همان قدر که به اندازه ی سپیدی شان زیبا هستند، به اندازه ی ناشناخته بودنشان خطرناک اند.
قدرت گاز متان حبس شده، ۲۰ برابر قدرت گاز Co۲ فشرده شده است.
این بدان معناست که بر روی دریاچه ای از نارنجک قدم می زنید.

از جنس آب، به رنگ آتش …

هرچند که متان موجود در دریاچه خالص نبوده و در واقع متان یخ زده و هیدراته شده است اما به شدت قابل اشتعال است و این حباب های محبوس شده نیز استثنا نیستند.
اگر روی یخ را بشکنید تا یکی از حباب  آزاد شود و همزمان آن را با یک فندک مشتعل کنید، سریعا آتش می گیرد.

 

عضویت در خبرنامه