پل معلق کاپیلانو برترین جاذبه ی ونکوور

در همین ابتدای راه خوب است بدانید پل معلق کاپیلانو (capilano bridge) یکی از پر بازدیدترین مکان های ونکوور کانادا است. این پل در پارکی به همین نام قرار گرفته و با بازدید از این پارک سفری ماجراجویانه، تاریخی و فرهنگی خواهیم داشت. سالانه ۸۰۰.۰۰۰ نفر به این پارک می آیند و بر روی پل کاپیلانو قدم می زنند پس باید جای خوبی باشد.

این پل نسبتا باریک ۱۴۰ متر ارتفاع دارد و ۷۰ متر بالاتر از رودخانه ساخته شده است، دو طرف پل به صخره های گرانیتی اطراف وصل شده اند و کاملا با ۱۲ نقطه ی اتصال قوی محکم هستند، در حال حاضر هم جنس پل چوب های بسیار مستحکم و بعضی نقاط شیشه های بسیار زخیم و سیم های مفتولی فلزی است. لازم نیست زیاد ترس و دلهره داشته باشید این پل در ارتفاع بالایی قرار دارد اما پیر و جوان از ۲ تا ۹۲ سال همه روی آن قدم می زنند  اما با این حال بیماران قلبی نمی توانند بر روی پل بروند.

در ابتدای پل پیاده رو های پایین پل را می شود دید و پل کمی پیچ دارد و در بعضی از مناطق این پیاده رو ها کف پل شیشه ای است تا حس ترس و وحشت بیشتری را القا کند، اما چون ارتفاع زیر پل در ابتدای راه کم است می توان کمی روی پل ایستاد و از مناظر اطراف لذت برد، اما کم کم که پیش می رویم پل صاف و یک نواخت می شود.

وقتی بازدیدکنندگان روی پل قدم می زنند پل می لرزد و تاب می خورد اما باز با این حال و این که پل در سال ۱۸۸۷ میلادی برای اولین بارساخته شده است کاملا مستحکم و قابل اعتماد است.

بر بلندای درختان

در ۱۰ سال اخیر قسمت تازه ای به ابتدای پل کاپیلانو اضافه شده است، قبل از رسیدن به پل، پل های چوبی و کم مسافتی ساخته شده است که درختان کاج را به هم وصل می کند و گرداگرد درختان می پیچد و پیش می رود، بر روی این پل ها که قرار می گیریم انگار از درختان بالا می رویم دقیقا مثل سنجابی که از درختی به درخت دیگر می پرد به همین دلیل هم هست که این مجموعه پل ها، به پل های سنجابی معروف شده اند.

این پل ها با هدف افزایش لذت گردشگران ساخته شده اند.

مناظر اطراف پل کاپیلانو

منظره ای که از روی پل دیده می شود چشم ها را خیره می کند، تا چشم می بیند درخت است و درخت؛ این پارک جنگلی پر است از درختان همیشه سبز کاج و سرو و صنوبر که سر به فلک کشیده اند و برخی از آنها بسیار قدیمی و کهنسال هستند و سنشان به ۴۰۰ سال هم می رسد، هنگامی که روی پل قدم می زنید بوی درختان کاج با همراه با رطوبت هوا مشامتان را پر می کند و اگر خوش شانس باشید شاید سنجاب هایی که در این پارک جنگلی زندگی می کنند را هم روی درختان ببینید.

ونکوور آب و هوایی مرطوب دارد جنگل های این منطقه ما را یاد جنگل های شرجی شمال ایران می اندازد، پارکی همیشه مرطوب و دوست داشتنی.

 

اهمیت پل کاپیلانو

ساخت پل کاپیلانو به قرن ۱۹ میلادی باز می گردد و دلیل ساخت آن در ابتدا مشخص نیست اما گفته می شود که برای جذب گردشگران به این منطقه و لذت بردن از مناظر و منابع طبیعی بوده است ، امروزه هم بازدیدکنندگان با تورهای تفریحی که تهیه کرده اند برای بازدید پل می آیند و در این تورهای تفریحی و گردشگری راهنمایان از اهمیت جنگل و نقش درختان در اکوسیستم و زندگی و ارزش وجود درختان توضیح می دهند، کارکنان پارک کاپیلانو هم همگی تحصیل کرده ومهارت های لازم را دارند و در همه جای پارک اطلاعات با ارزش طبیعی را به بازدیدکنندگان می دهند.

این پل به سنبلی برای اهمیت به طبیعت و محیط زیست تبدیل شده است و در فیلم های زیادی از جمله لغزنده (Sliders)، کلاغ (The crow)، پلکانی به سوی بهشت (stairway to heaven) و… هم پل کاپیلانو نشان داده شده است.

کریسمسی معلق !

اینجا بلندترین کریستمس دنیا برپا می شود، هرسال در تاریخ ۲۴ نوامر تا ۸ ژانویه همه ی پارک کاپیلانو کریسمسی می شود، تمام پل و درختان کاج و سرو پارک پر می شود از رنگ و بوی کریسمس و همه جا شیرینی های مخصوص کریسمس سرو می شود، حتی در تعطیلات سال نو جغدهای جنگلی را هم می توانیم در پارک کاپیلانو در هر گوشه و کناری ببینیم.

بسیاری از بازدید کنندگان به این پل می آیند تا تعطیلاتشان را در این مکان زیبا و وصف نشدنی کنار خانواده و دوستانشان بگذرانند، حتی آوردن سگ و حیوانات خانگی به این پل هم ممنوعیتی ندارد و همین دلیلی شده بر افزایش بازدیدکندگان در تعطیلات کریسمس.

حوادثی که بر فراز پل کاپیلانو روی داد

۱)  سال ۱۹۹۹ میلادی بود که مادری به همراه کودک ۱۸ ماهه اش بر روی این پل رفت و در میانه ی راه فرزندش را از پل به پایین پرتاب کرد، این مادر ادعا کرد که نوزاد از دستش لیز خورده و به پایین پل افتاده است و او صاحبان پل را مقصر تلقی کرد و خاستار غرامت شد، خوشبختانه نوزاد صدمه ی جدی ای ندید و جان سالم به در برد و مادر هم حق مراقبت از فرزندش را از دست داد.

۲)  از دیگر حوادثی که برای پل کاپیلانو رخ داد در سال ۲۰۰۶ میلادی بود که طی طوفان برفی که در منطقه رخ داده بود یک درخت ۳۰۰ ساله شکسته شد و در سمت شرق پل سقوط کرد و این اتفاق باعث شد که پارک تعطیل شود و دوباره قسمت هایی از پل که صدمه دیده بود مرمت و باز سازی شد.

۳)  این پل معلق در سال ۲۰۱۰ میلادی هم قربانی دیگری گرفت، عده ای از بازدیدکنندگان همراه تور گردشگری از کالیفرنیا به این پل آمده بودند که یک نوجوان بازیگوش از کناره های پل بالا می رود و ۳۰ متر به پایین پل سقوط می کند، تیم حوادث غیرمترقبه ی پارک از همان لحظه برای نجات نوجوان تلاش کردند اما متاسفانه پسرک در همان لحظه ی سقوط جان باخته بود.

۴)  در سال ۲۰۱۲ میلادی هم دوباره این پل خبیث قربانی دیگری گرفت، بدن بی جان توریستی سی ساله اهل انتاریو در پیاده رو های اطراف پل پیدا شد، پلیس بعد از بررسی های زیاد گفت که این توریست در حال پیاده روی بر پیاده رو های اطراف پل بوده است که پایش سر می خورد و به اعماق دره ی پایین پل سقوط می کند.

پارک کاپیلانو

وجود پل کاپیلانو دلیلی شد تا بازدیدکنندگان زیادی از سراسر جهان برای عبور از این پل به این منطقه بیایند به همین دلیل آرام آرام صاحبان پل به فکر افتادند تا پارکی در اطراف پل بسازند و خدمات دیگری به توریست ها ارائه دهند البته این پل از ابتدا در منطقه ای جنگلی و در قلب طبیعت ساخته شده بود.

پارک کاپیلانو با گذر زمان گسترش یافت و در حال حاضر بخش های مختلفی دارد و هر یک از این قسمت ها به تنهایی توریست ها را به خود جلب می کنند از جمله ی این قسمت ها درخت ماجراجویی، رستوران، فروشگاه، استخر همیشگی ماهی های قزل آلا، نمایشگاه های گوناگون طبیعی، محلی، تاریخی، لباس و … است.

همچنین در فصل های مختلف فستیوال های متفاوتی در پارک برگذار می شود که بازیگران با لباس های رنگی و مخصوص برنامه های شاد برای تماشاگران برپا می کنند. پارک کاپیلانو بسیار پر ذرق و برق و زیبا است و امروزه از بزرگترین قطب های گردشگری خصوصی شمال آمریکا محسوب می شود ، این پارک خدمات تاریخی و فرهنگی خوبی را به بازدیدکنندگانش ارائه می دهد.

تاریخ پل کاپیلانو

پل کاپیلانو در سال ۱۸۸۸ میلادی برای اولین بار به دست جورج مکی (George Grant Mackay) مهندس ونکووری ساخته شد او این پل را با طناب طراحی و ساخته بود تا این که در سال ۱۹۰۳ میلادی این طناب ها با سیم های مفتولی جایگزین شدند.

در سال ۱۹۱۰ میلادی هم (Edward mahon) این پل را خریداری کرد و پل معلق شخصی شد و در سال ۱۹۳۵ هم فردی مشهور به مک (MacEachran) پل معلق را از صاحب پیشینش خریداری کرد و اجازه داد تا عموم مردم برای بازدید به پل کاپیلانو بیایند و این کار مک سبب شد پارک کاپیلانو کم کم به قطب گردشگری ونکوور تبدیل شود اما او هم در سال ۱۹۴۵ میلادی پل کاپیلانو را به فردی دیگر به نام هنری اوبنا (Henri Aubeneau) فروخت.

این پل در سال ۱۹۵۶ میلادی کاملا از نو دوباره ساخته شد تا این که در سال ۱۹۸۳ میلادی پل به صاحب امروزی اش نانسی استیب بارد (Nancy Stibbard) فروخته شد و از آن سال به بعد همه روزه بر بازدیدکنندگان این پل افزوده می شود تا این که در سال ۲۰۱۱ برای ورود به این پارک مبلغ ورودی و بلیت تعیین شد و بازدیدکنندگان فقط با پرداخت ورودی می توانستند به این پارک بروند.

در سال ۲۰۱۴ میلادی هم درختان سر به فلک کشیده ای که امروزه در زیر پل دیده می شود کاشته شد که برخی از درختان سنوبر این پارک تا ۳۰ متر هم ارتفاع دارند و این قطب گردشگری شکل و شمایل جدیدی به خود گرفت.

آدرس و هزینه سفر

رسیدن به این پل معلق بسیار آسان است و فقط ۱۰ دقیقه طول می کشد تا از مرکز ونکوور به کاپیلانو رسید و حدود ۱.۵۰ کیلومتر را در جاده ی کاپیلانو باید طی کنید. برای رسیدن به این پل و پارک زیبا می توانید از ترانسفر پارک با هزینه ی جداگانه استفاده کنید و یا با اتوبوس به این پارک بیایید .

برای استفاده از اتوبوس کافی است از مرکز ونکوور اتوبوس های شماره ی 236 را سوار شوید و در انتهای خط اتوبوس رانی که پارک کاپیلانو است پیاده شوید. .

برای ورود به پارک کاپیلانو لازم به خرید بلیت و پرداخت ورودی است که بنابر خدمات و قسمت هایی از پارک که تمایل به استفاده از آنها را دارید از ۴۰ دلار به بالا هزینه دارد، البته اگر از باجه ی بلیت فروشی پارک بلیت را تهیه فرمایید و به صورت تور تهیه نفرمایید این هزینه می تواند کمتر هم بشود.

هزینه بلیط و ساعات کاری این پارک به شرح زیر است

Address: ۳۷۳۵ Capilano Rd.North Vancouver, British Columbia V۷R ۴J۱, Canada

Phone Number: +۱ ۶۰۴-۹۸۵-۷۴۷۴

عضویت در خبرنامه