ایده‌های یک فروشگاه مواد غذایی در ونکوور برای کاهش مصرف پلاستیک مشتریانش نتیجه معکوس داده و این کیسه‌های پلاستیکی طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. آن‌ها تصمیم گرفتند که برای هر کیسه پلاستیکی از مشتریان ۵ سنت دریافت کنند و بدتر آن که روی آن‌ها جملاتی با مفاهیم خجالت آور نوشتند!

ماه گذشته David Lee Kwen صاحب برند  East West Marke گفته بود که می‌خواهد کاری کند مشتریانش همیشه کیسه‌های پلاستیکی با قابلیت استفاده مجدد خود را به همراه داشته باشند.

تصمیمشان این بود: دریافت ۵ سنت به ازای هر کیسه پلاستیکی و نوشتن عبارت‌های (به سمت مرکز فروش فیلم‌های عجیب مخصوص بزرگسالان)، (عمده فروشی پماد زگیل Dr.Toew) و (شرکت مراقبت از روده بزرگ).

ایده اولیه آن بود که با دادن چنین کیسه‌های به دست مردم آن‌ها به فکر استفاده مجدد از کیسه‌های پلاستیکی قدیمی خود می‌افتند و هنگام راه رفتن با چنین کیسه‌های مورد تمسخر سایرین قرار خواهند گرفت.

اما حالا شاهد آن هستیم که مردم فقط برای گرفتن این کیسه‌های پلاستیکی به فروشگاه می‌آیند.

آن‌ها در صفحه فیسبوک خود اعلام کردند: (ما با واکنش جهانی در برابر این کیسه‌های پلاستیکی مواجه شده‌ایم).

فروشندگان حالا ایده جدیدی دارند و تصمیم گرفته‌اند کیسه‌های غیر پلاستیکی و چندبار مصرفی تولید کنند که این عبارت‌ها روی آن نوشته شده و این گونه بودن دخلات پلاستیک، افراد از عبارت‌های بی‌ادبانه لذت ببرند.

آن‌ها معتقدند علی رغم محبوبیت این کیسه‌ها حرفشان همه جا شنیده شده و کمپینشان موفقیت آمیز بوده است.

پس از اجرایی شدن طرح ۹۶٪ مشتریان کیسه‌های چندبار مصرف را همراه خود به فروشگاه می‌آورند.

فروشندگان تصمیم دارند طرح خود را تا ۱۰۰٪ شدن این عدد ادامه دهند و همواره مشتریانشان را به استفاده از کیسه‌های چندبار مصرف غیر پلاستیکی تشویق می‌کنند.

طرح ممنوعیت کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف

جاستین ترودو ماه گذشته اعلام کرد که طرح ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف در دستور کار دولت او قرار دارد.

موارد ممنوع شده می‌توانند با نسخه‌های چندبار مصرفشان یا محصولات زیست تخریب پذیر و ظروف غذایی گیاهی جایگزین شوند.

این طرح به دنبال ایده ممنوعیت استفاده از کارد و چنگال، نی، کیسه‌های پلاستیکی و گوش پاک‌کن در اروپا مطرح شده است.

ترودو گفت: (کانادایی‌ها از تاثیر آلودگی پلاستیک اطلاع دارند و از دیدن سواحل، پارک‌ها، خیابان‌ها و نوارهای ساحلی که پر از پلاستیک هستند خسته شده‌اند. ما محیط زیستی ایمن و تمیز را به کودکانمان و نسل‌های آینده بدهکاریم).

منبع‌:‌ Dailyhive

عضویت در خبرنامه


پاسخ دهید به این دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید