سیگار الکترونیکی ( E-VAPORIZER/E-CIGARETE) و هر وسیله دیگری که امکان استنشاق بخار نیکوتین را برای شما فراهم می کند، خطرناک و تهدید سلامتی شما و جامعه به شمار می رود. با این حال، خطرات سیگار الکترونیکی از خطرات سیگار عادی کم تر است.  این یک مثال قدیمی است: «سیگاری ها، خود خواه هستند!» استعمال دخانیات یک فرهنگ ناپسند و نکوهیده در سطح بین المللی محسوب می شود که سالانه صدها میلیاردها دلار سرمایه جهان را هدر می دهد و عامل مرگ و میر صدها هزار نفر می شود.

سازمان بهداشت جهانی در اوایل مرداد ماه ۹۸ با انتشار گزارشی، مصرف سیگار الکترونیکی را تهدیدی برای سلامت جامعه جهانی توصیف کرد. شرکت‌های بزرگ دخانیات معتقدند سیگارهای الکترونیکی ضرر کمتری برای سلامت دارند و به افراد سیگاری کمک می‌کند تا به دنبال جایگزین ایمن‌تری باشند.

هرچند سازمان جهانی بهداشت هشدار داده این اطلاعات اشتباه که توسط شرکت‌های دخانیات در مورد سیگارهای الکترونیکی منتشر می‌شود تهدید جدی و واقعی است. جولای ۲۰۱۹ در سانفرانسیسکو امریکا، تولید و فروش سیگار الکترونیکی را ممنوع شد.

کارکرد سیگار الکترونیکی چگونه است؟

کارکرد سیگار الکترونیکی خیلی ساده است. به سادگی آسیب که به سلامتی فرد مصرف کننده می زند. سیگار های الکترونیکی، وسایل باتری دار هستند. مثل سیگار واقعی بوده با این تفاوت که برای روشن کردن آن، نیاز به روشن کردن کبریت ندارید. بعضی از آن ها دارای محفظه هایی قابل پر شدن هستند.

این محفظه ها، یا کارتریج ها، با مایعی ساخته شده از نیکوتین پر می شوند که با رایحه هایی خوشبو همراه می شود. بخش گرم کننده این سیگارها، مایع را به صورت بخاری درآورده که فرد با پک زدن، استنشاق می کند. معمولا چراغ های LED‌ که روی سیگارهای الکترونیکی است، سوختن را تداعی می کند.

سیگارهای الکترونیکی دارای ماده شیمیایی نیکوتین هستند. اعتیاد آور بوده و کسانی که آن را ترک می کنند، در کوتاه مدت، با علائم افسردگی اضطراب مواجه می شوند. برای افراد دچار بیماری قلبی، زیان بار و به شریان ها، آسیب جدی وارد می کند. مغز کودکان را تهدید کرده و حافظه را در بلند مدت مختل می کند.

اگر بانوان باردار، سیگار الکترونیکی مصرف کنند، سلامت جنین و نوزاد را تهدید خواهند کرد. رایحه هایی که در سیگار های الکترونیکی استفاده می شود نیز خطرناک است. استنشاقش می تواند خطرناک باشد.

در برخی افراد، استعمال سیگار الکترونیکی نتیجه ای معکوس دارد، به این معنا که در محل هایی که سیگار کشیدن ممنوع است، از آنها استفاده می کنند و در مکان های دیگر سیگار روشن می کنند.

توصیه کلی این است که برای استفاده از داروها و سایر وسایل با تاثیر ثابت شده در ترک سیگار به پزشکتان مراجعه کنید. انجمن قلب آمریکا می گوید سیگارهای الکترونیکی فقط باید به عنوان آخرین چاره برای ترک سیگار استفاده شوند.

سیگار الکترونیکی می تواند تنفس سریع را مختل کند و بیماری های ریوی را توسعه دهد. نیکوتین سیگار الکترونیکی، رتیم قلب را سریع کرده و فشار خون را بالا می برد که یکی از عوامل ابتلا به حمله قلبی خواهد بود. مصرف سیگار الکترونیکی، ابتلا به مصرف ماری جوانا و دیگر مواد افیونی را تسریع می کند. ویپ کردن بر اساس بعضی از تحقیقات، صدها ژن مهم مربوط به دستگاه ایمنی را مهار می کند و به دستگاه ایمنی بدن، آسیب می رساند.

منبع: cancer.net

عضویت در خبرنامه


پاسخ دهید به این دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید