گاهی روحیهٔ آدم آماده سفر است، ولی حساب بانکی همراهی نمی‌کند.

ذخیرهٔ پول برای مسافرت یک کار چالشی است، اما هر جهانگردی به شما می‌گوید که به زحمتش می‌ارزد.

کنار گذاشتن پول به سادگی حرف زدن درباره‌اش نیست، و گاهی خیلی سخت‌تر از تصورات اولیه ما ست.

اما با استفاده از عادت‌های محکم و اندکی فداکاری می‌توان بودجه زندگی را طوری استفاده کرد که حتی یک دلار هم خرج کارهای غیرضروری نشود.

نگران نباشید. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم. این شما و این پنج نکتهٔ آسان برای کنار گذاشتن پولِ سفر!

آشپزی در خانه و آوردن ناهار کار خانگی

برای بسیاری از ما، غذا خوردن در خارج از خانه یکی از سیاه‌چاله‌های پول است. به خصوص در ماه‌های زمستانی که بدنمان نیازمند غذاهای سبک، شیرینی، و کربوهیدرات‌ها ست.

شما با آشپزی در خانه و آوردن ناهار خانگی به سر کار می‌توانید پول زیادی را ذخیره کنید.

باید کمی برای خرید مواد اولیه آشپزی هزینه کنید که در مقایسه با هزینهٔ نوشیدنی‌ها و صورت حساب شام در رستوران‌ها، اصلا به چشم نمی‌آید.

سرویس‌های اشتراک مواد اولیهٔ پخت و پز مثل HelloFresh، کار شما را راحت می‌کنند. می‌توانید بسته‌های مواد اولیه را از آنها بخرید که داخلشان هر مادهٔ غذایی با نسبت‌های مناسب قرار گرفته و درب منزل تحویلتان می‌شود. این کمپانی برنامه‌های غذایی مختلفی را پوشش می‌دهد که حتی اگر آشپزی بلد نباشید، کار شما را آسان می‌کنند.

نظم دادن به مسائل مالی

وضعیت مالی امروزتان را بررسی کنید زیرا این گام اولِ برنامه‌ریزی برای اهداف آینده است و باعث می‌شود انتظارات آینده‌تان واقعی شوند.

یا خودتان، یا یک متخصص برنامه‌ریزی مالی می‌تواند درآمدها و هزینه‌های ماهیانه را بررسی کند. حالا که فهمیدید خرج و بَرج ماهانه‌تان چقدر است، می‌توانید تخمین درستی از مقدار پس‌انداز در هر ماه پیدا کنید.

باز کردن یک حساب بانکی برای پس‌انداز هم فکر خوبی است. اینطوری می‌توانید اضافه درآمدتان را جدا ذخیره کنید تا وسوسه به سراغتان نیاید. در ضمن می‌توانید افزایش ماهانه آن را هم به چشم ببینید.

اپلیکیشن‌های بانکی جالبی مثل Cleo برای این کار مفیدند و امکان بررسی فعالیت‌های مالی شما را می‌دهند.

با چشم باز و در نظر داشتن هدف اصلی، حسابدار خودتان شوید و فواید آن را ببینید.

پرهیز از خریدهای هیجانی

در نامهٔ اعمال همهٔ ما بخشی به نام «خریدهای ناگهانی» هست.

از کنار یک ویترین جذاب رد می‌شویم، و ناگهان چیزی چشممان را می‌گیرد. یا در اینستاگرام یکی از آن تبلیغ‌های جذاب جلوی چشممان می‌آید یا خودمان را در آمازون سرگردان می‌بینیم و یک‌هو، چند کالا در سبد خریدمان جمع می‌شود.

چطور کارمان به اینجا رسید؟ خدا می‌داند!

اینها عادت‌های غلطی هستند که از همهٔ ما سر می‌زنند و علتش فقط یک چیز است: فرق درستی بین «هوس» و «نیاز» قائل نشده‌ایم.

شاید هوس خرید یک کاپشن جدید یا یک قهوهٔ استارباکس به سرتان بزند، ولی مواد غذایی و بدن‌شویه و چیزهایی از این دست، جزو نیازهای اصلی ما هستند.

به همین راحتی می‌شود بین نیاز و هوس تفاوت گذاشت و بعد در بزنگاه، جلوی خریدهای هیجانی را گرفت و رستگار شد.

تمرینِ “نه” گفتن

این مورد بستگی به درون‌گرا یا برون‌گرا بودن آدم هم دارد. همهٔ ما دوست داریم با دوستان دور هم بنشینیم و خوش بگذرانیم. ولی زیاده‌روی باعث می‌شود که این خوش‌گذرانی‌ها جیب‌مان را به سرعت خالی کنند.

پس‌انداز کردن یعنی شما مخارج‌تان را از یک تفریح به تفریحی دیگر منتقل کنید. بنابراین باید بعضی از رفت و آمدهای اجتماعی‌تان —جایی که خرج نوشیدنی و غذا سنگین است— را محدود کنید تا بتوانید در جای دیگری خوش بگذرانید.

البته که ضرری متوجه‌تان نمی‌شود. به جای میهمانی‌هایی شهری، فرصت گشت و گذار در طبیعت و سفرهای جذاب را پیدا می‌کنید.

قوی بودن و رعایت نظم

هیچ یک از راهکارهای بالا موثر نخواهند بود مگر آنکه در اجرای برنامه‌تان قوی باشید و نظمتان را از دست ندهید.

به خاطر داشته باشید که هیچ تلاشی بدون پاداش نخواهد ماند. هر وقت ناامید یا دلسرد شدید، به چشم‌انداز زیبایی فکر کنید که با این پس‌اندازها به شما نزدیک می‌شود: سفر به طبیعت و تجربه‌های جدید از شما انسان دیگری می‌سازند.

منبع: Daily Hive

عضویت در خبرنامه


پاسخ دهید به این دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید