Friday, April 23, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

23,856
Total deaths
Updated on April 23, 2021 9:52 am
86,544
Total active cases
Updated on April 23, 2021 9:52 am
1,160,342
Total confirmed cases
Updated on April 23, 2021 9:52 am

چطور آلبرتا مزیتش در زمینه مالیات بر درآمد شخصی را از دست داد؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

راهنمای جامع تماشای شفق قطبی در کانادا

بسیاری از کانادایی‌ها از پدیدار شدن شفق در آسمان کشور خود بیخبر هستند. بدون شک هرکس باید حداقل یکبار در طول عمرش این منظره...

دستور تهیه هات‌چاکلت خوشمزه و خانگی

در هوای سرد این روزها هیچ چیز به اندازه یک لیوان هات‌چاکلت داغ لذت‌بخش نیست. در ادامه طرز تهیه شکلات خامه‌ای و لذیذ را...

همیشه تاریخچه ملک را بخوانید، شاید محل وقوع قتل بوده!

اخیرا منزلی قدیمی در خیابان East 10th به قیمت 1.4 میلیون دلار در لیست فروش قرار گرفته که رقم پایینی برای ونکوور محسوب می‌شود....

لزوم تغییر قوانین مالیات در حوزه مسکن

این روزها بازار مسکن کانادا شدیدا غیرقابل پیشبینی‌ شده است. رکوردهای فروش و قیمت‌ یکی پس از دیگری می‌شکنند و خرید خانه هر روز...

علت بزرگترین انقراض تاریخ تغییرات اقلیمی بوده

طبق یافته‌های جدید نخستین انقراض گسترده گونه‌های جانوری بر روی کره زمین که در دوران Late Ordovician (450 میلیون سال قبل) رخ داده، ناشی...

در سال ۲۰۱۴، آلبرتا پایین‌ترین نرخ ترکیبیِ فدرال/استانی مالیات بر درآمد اصلی و مالیات بر درآمد اضافه در امریکای شمالی را داشت و به همین خاطر می‌گفتند که «آلبرتا مزیت مالیاتی دارد». اما از آن سال شرایط خیلی تغییر کرده است.

ابتدا در ۲۰۱۵ دولت تازه منتخبِ خانم ریچل ناتلی سیستم را دستکاری کرد و آن را از نرخ ۱۰ درصدی مالیات برای همه سطوح درآمدی، به سیستمی با پنج دهکِ درآمدی و سقف مالیات ۱۵ درصدی تغییر داد.

سپس در ۲۰۱۶ دولت فدرال کانادا نرخ جدید مالیات بر درآمد شخصی را اعلام کرد که با ۴ درصد افزایش از ۲۹ به ۳۳ درصد رسیده بود. (در نظر داشته باشید که این افزایش، علاوه بر افزایش مالیات استانی در آلبرتا بود.)

مجموع این تغییرات باعث شد که نرخ مالیات بر درآمد شخصی اضافه برای مردم آلبرتا، تقریبا ۹ درصد افزایش یابد.

و در آخر به سال ۲۰۱۸ می‌رسیم، که کنگره امریکا و دولت آقای ترامپ نرخ فدرالِ مالیات بر درآمد شخصی را از ۳۹.۶ به ۳۷ درصد کاهش دادند.

به همین سادگی، آلبرتا مزیت مالیاتی خود در امریکای شمالی را از دست داد.

اهمیت این نوع مالیات

شواهد مختلف نشان می‌دهند که نرخ مالیات بر درآمد اضافه، باعث کاهش فعالیت‌های تولیدی در اقتصاد می‌شود، تا حد زیادی به این خاطر که انگیزه برای کار کردن، پس‌انداز کردن و سرمایه‌گذاری را از مردم می‌گیرد.

اقتصاددان‌های کانادایی در سال ۲۰۱۶ تحقیقی منتشر کردند که نشان می‌دهد مالیات بر درآمد شرکت‌ها و مالیات بر درآمد اضافه اشخاص می‌تواند تاثیرهای بدی روی درآمد مالیاتی دولت داشته باشد و مزایای آن هم کمتر از دیگر مالیات‌ها، مثل مالیاتِ فروش است.

به بیان ساده، چنانچه دولت‌ها روی درآمد اضافهٔ شهروندان و شرکت‌ها چنگ نیندازند، صاحبان این درآمدها معمولا اضافه پول خود را وارد فعالیت‌های مفید اقتصادی می‌کنند که باعث رشد اقتصاد و پویایی فضای کار و تولید می‌شود.

اما—آن هم یک امای بزرگ—به نظر می‌رسد چشم‌انداز آلبرتا در صحنهٔ اقتصادی امریکای شمالی، حداقل از این یک منظر، چندان خوب نیست.

دولت جیسون کنی قصد دارد رقابت‌پذیری را به عرصه مالیات شرکت‌ها برگرداند ولی چنین تصمیمی را برای مالیات بر درآمد شخصی نگرفته است. حتی برعکس…

در اکتبر ۲۰۱۹ اعلام شد که دولت آلبرتا ضرایب معافیت‌های مالیاتی را متوقف و برخی از اعتبارهای مالیاتی را هم حذف می‌کند، تا از این طریق درآمد خود را ۳۱۱ میلیون دلار افزایش دهد. به بیان دیگر، مردم آلبرتا در سال مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ حدود ۳۱۱ میلیون دلار مالیات بر درآمد بیشتری به دولت می‌پردازند.

البته تغییراتی که اعلام شده، نسبتا ملایمند اما جهت‌گیری آنها بد است.

به بیان دیگر، دولت آلبرتا به جای کاهش نرخ مالیات بر درآمد شخصی و حذف سیستم پنج دَهَکی، مسیر برعکس را رفته و تصمیم به معرفی سیستمی گرفته که به مرور فشار این مالیات بر مردم آلبرتا را افزایش می‌دهد.

منبع: Fraser Institute
لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید