Monday, January 18, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

18,120
Total deaths
Updated on January 18, 2021 10:00 pm
73,919
Total active cases
Updated on January 18, 2021 10:00 pm
715,072
Total confirmed cases
Updated on January 18, 2021 10:00 pm

ناسا عکس ۱.۸ میلیارد پیکسلی از سطح مریخ را منتشر کرد

عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

همه‌چیز درباره تخفیف مالیاتی Work from Home

دولت فدرال برای حمایت از شهروندانی که وظایف شغلی خود را در دوران پاندمی از منزل انجام می‌دهند، تخفیف مالیاتی جدیدی در نظر گرفته...

ونکوور در میان ده شهر تندرست دنیا قرار گرفت

کانادایی‌ها ونکوور را بعنوان شهری می‌شناسند که می‌توان در آن سبک زندگی سالم همراه با فعالیت بدنی منظم را در پیش گرفت. حال انتشار...

تغییر نام‌گذاری سیستم مدارس آلبرتا به دلیل COVID-19

آلبرتا در حال تغییر اصطلاحات برای نشان دادن نحوه طبقه‌بندی شدت شیوع COVID-19 در مدارس است. در حال حاضر با کشف یک مورد ابتلا به...

کاهش محدودیت‌های تجمع در آلبرتا

آلبرتا پس ازاینکه توانست از شیوع ابتلا به COVID-19 بعد از تعطیلات جلوگیری کند تعدادی از محدودیت‌های بهداشت عمومی را لغو کرد. تایلر شاندرو، وزیر...

بازگشایی سالن‌های آلبرتا از امروز دوشنبه ۱۸ ژانویه

برخی از جنبه‌های زندگی در آلبرتا مانند آنچه در اواسط ماه دسامبر بود، به حالت عادی بازمی‌گردند، اما همه مشاغل نمی‌توانند بازگشایی شوند. از روز...

Curiosity، کاوشگر ناسا که سال‌هاست ساکن سیاره مریخ شده، باکیفیت‌ترین عکس پانورامای خودش از سطح این سیاره را گرفته و برای ما فرستاده است.

ناسا با انتشار مطلبی در وبلاگش توضیح داده که این پانوراما متشکل از ۱,۰۰۰ عکس کوچکتر است که Curiosity در تعطیلات تنکس‌گیوینگ ۲۰۱۹ گرفته است.

سپس در چند ماه کارشناس‌های ناسا این عکس‌ها را با هم ترکیب کردند و یک عکس پانوراما ساختند. عکسی که ۱.۸ میلیارد پیکسل را در خودش جای داده و سطح سیاره قرمز را با بیشترین کیفیت به ما زمینی‌ها نشان می‌دهد.

PIA23623 fig1

شما می‌توانید نسخه بزرگ این عکس را در وبسایت ناسا ببینید یا آن را از لینک‌های زیر دانلود کنید:

این عکس با دوربین MAST یا همان MastCam گرفته شده که لنز تله‌فوتو دارد. البته همین صحنه بی‌نظیر با دوربین عادی Curiosity هم ثبت شده که کیفیت آن ۶۵۰ میلیون پیکسل است و بخش‌هایی از عرشه و بازوهای خود این کاوشگر هم در آن دیده می‌شود.

این عکس‌ها بین ۲۴ نوامبر تا ۱ دسامبر ۲۰۱۹ گرفته شده‌اند و منطقه‌ای در کنار کوه Sharp را نشان می‌دهند که Glen Torridon نام دارد و این کاوشگر در آن روزها مشغول بررسی آنجا بوده است.

در وبلاگ ناسا می‌خوانیم: «کاوشگر که منتظر دریافت دستورهای جدید از تیم هدایتگرش در ناسا بود، چند روز متوالی فرصت این را یافت که عکس‌هایی نادر از محیط پیرامونش بگیرد.»

شما می‌توانید با ابزاری که ناسا معرفی کرده در بخش‌های مختلف این عکس زوم کنید و گوشه‌های منطقه را دقیق‌تر ببینید.

در وبلاگ ناسا می‌خوانیم که این عکس طی شش ساعت و نیم عکاسی در چهار روز ثبت شده است.

اوپراتورهای Mastcam یک فهرست وظایف خاص طراحی کرده بودند که شامل چرخش عرشه برای اطمینان از فوکوس مناسب تمام بخش‌های عکس بوده است. برای اینکه نور تمام بخش‌ها یکسان باشد، آنها بازه عکاسی را به ۱۲ تا ۲ ظهر (به وقت محلی مریخ) محدود کرده بودند.

آشوین واساوادا، از مسئولین پروژه Curiosity در آزمایشگاه پیشرانهٔ جتِ ناسا، می‌گوید: «در تنکس‌گیوینگ، بیشتر اعضای تیممان در خانه از خوردن بوقلمون لذت می‌بردند، ولی Curiosity همچنان مشغول ماموریت بود. این اولین بار بود که تیم ما در این ماموریت چند ساله، وقت کاوشگر را به گرفتن یک عکس پانورامای ۳۶۰ درجه اختصاص داد.»

منبع: Daily Hive

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید