Saturday, January 23, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

18,828
Total deaths
Updated on January 23, 2021 9:15 am
65,750
Total active cases
Updated on January 23, 2021 9:15 am
737,407
Total confirmed cases
Updated on January 23, 2021 9:15 am

آیا استفاده از ماسک زنجیره انتقال کروناویروس را قطع می‌کند!

عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

ده پالتوی عالی برای عبور از سرمای زمستان

آدم در این فصل همه‌اش احساس می‌کند که ماه‌های زمستان کِش می‌آیند و قرار نیست تمام شود. در بخش‌هایی از کشور دما به زیر...

معرفی پارک‌های ملی آلبرتا

کانادا کشوریست با طبیعت بکر و منحصربفرد و پارک‌‌های ملی فراوان که پنج مورد از آن‌ها، ازجمله بزرگترین و اولین پارک ملی کشور، در...

حدود ۲۲۲ هزار کسب‌وکار کوچک در کانادا در استانه تعطیل شدن

همه‌گیری COVID-19 بیش از ۲۰۰ هزار کسب‌وکار کوچک کانادایی را مجبور به تعطیلی خواهد کرد و نزدیک به ۳ میلیون شغل را در معرض...

آژانس ملی آمار کانادا 32،000 نیرو استخدام می‌کند

StatsCan قصد دارد ده‌ها هزار کانادایی را برای اجرای فرایند سرشماری سراسری استخدام کند. آژانس ملی آمار کانادا برای اجرای این پروژه به حدود 32،000...

بریتیش کلمبیا ممنوعیت سفر بین استانی را اجرا نخواهد کرد

دولت استانی در مورد احتمال ممنوعیت سفر با کارشناسان حقوقی مشورت کرده است، اما نتیجه گرفته است این موضوع عملی نبوده و از اختیارش...

براساس مقاله‌ای که رومن ولفل و همکارانش در مجله Nature منتشر کرده‌اند احتمال انتقال ویروس از بدن فرد مبتلا به COVID-19 در هفته نخست ابتلا به بیماری، که معمولا فرد هیچگونه علائمی ندارد، بیشتر از دیگر اوقات است. به این ترتیب کروناویروس حقیقتا همچون یک قاتل خاموش رفتار می‌کند! از اینرو بهترین روش برای پیشگیری از ابتلا به COVID-19 پوشیدن ماسک و حفظ فاصله فیزیکی با خارج نشدن از منزل است.

هرچند ماسک N95 موثرتر از سایر انواع ماسک است اما پوشیدن هر نوع لایه محافظتی پارچه‌ای در مقابل دهان مانند ماسک‌های خانگی و یا حتی دستمال و شال می‌تواند تا حد زیادی جلوی ورود و انتشار ویروس را بگیرد. براساس نتایج این مقاله ترشحات آلوده به ویروس که هنگام سرفه و عطسه و حتی صحبت کردن از دهان فرد مبتلا خارج می‌شوند می‌توانند بسیار بیشتر از میزان دو متر، که پیش از این اعلام شده بود، انتشار پیدا کنند‎.

نتایج این تحقیق نشان داده که وجود لایه‌ای از جنس پارچه در مقابل دهان فرد بیمار می‌تواند تا 99 درصد از انتشار این ترشحات جلوگیری کند.

دکتر هاروی فاینبرگ رئیس آکادمی ملی علوم و کمیته دائمی بیماری‌های عفونی نوظهور در اینباره گفت: من به شخصه از ماسک‌های جراحی استفاده نخواهم کرد زیرا برای استفاده کادر درمانی بسیار حیاتی هستند اما حتما دستمال گردن وسترن خودم را می‌پوشم.

به نظر پروفسور دیوید هیمن از اعضای مشاور سازمان بهداشت جهانی پوشیدن ماسک صورت به اندازه حفظ فاصله فیزیکی مهم بوده و حتی می‌تواند موثرتر نیز باشد.

همچنین آمار منتشر شده توسط کشورهایی که استفاده از ماسک را اجباری کرده‌‌اند نشان داده نرخ مرگ‌ومیر بسیار پایین‌تری در مقایسه با دیگر کشورها داشته‌‌اند. تا اواخر ماه فوریه پیدا کردن ماسک در کره‌جنوبی بسیار سخت بود و آمار شیوع بیماری آن به ایتالیا شباهت داشت. اما پس از آن‌که دولت مداخله کرده و برای هر شهروند کره‌ای یک ماسک ارائه داد وضعیت به کلی تغییر کرد و آمار مبتلایان شروع به کم شدن کرد.

بر اساس نتایج مطالعه یک سازمان غذا و دارو بر روی بیماری آنفولانزا استفاده از ماسک زمانی موثر خواهد بود که درصد بسیار بالایی از شهروندان آن را بپوشند. بر اساس این مطالعه در صورت استفاده 50 درصد از جمعیت شیوع ویروس به نصف کاهش می‌یابد و چنانچه 80 درصد از شهروندان ماسک به صورت داشته باشند انتشار ویروس به صفر خواهد رسید.

بنابراین تنها در صورت وجود علائم بیماری یا مراقبت از بیمار بیمار مبتلا به COVID-19 موظف به پوشیدن ماسک نیستیم بلکه در هر شرایطی هنگام حضور در خارج از منزل باید مقابل دهان خود را با ماسک یا محافظ پارچه‌ای بپوشانید.

در حال حاضر بسیاری از مناطق پوشیدن ماسک در اماکن عمومی و نقاط شلوغ را اجباری اعلام کرده‌اند اما چنانچه چه مسئولان از این رویکرد حمایت نکنند نیز باید خودمان دست به کار شده و هرچه سریع‌تر نرخ استفاده از ماسک را به بالای 80 درصد برسانیم تا سرانجام زنجیره انتقال ویروس قطع شود. تا جای ممکن از دوستان و نزدیکان خود بخواهید از ماسک استفاده کنند و در شبکه‌های اجتماعی استفاده از ماسک و پوشش محافظتی در مقابل دهان را تبلیغ کنید.

منبع: The Guardian

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید