Tuesday, March 9, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

22,276
Total deaths
Updated on March 9, 2021 3:42 am
30,332
Total active cases
Updated on March 9, 2021 3:42 am
890,698
Total confirmed cases
Updated on March 9, 2021 3:42 am

چرا هزینه‌های برنامهٔ برابرسازی فدرال هنوز در حال رشد است؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

بازار مسکن کلگری داغ، قیمت‌ها رو به افزایش

نويسنده: مهرداد باقرى، مشاور املاك در شهر كلگرى با افزایش معاملات در همه بازه‌های قیمتی، تعداد کل معاملات در ماه فوریه به ۱۸۳۶ واحد رسید،...

کارت‌های بهداشت آلبرتا مدرن می‌شوند

بزودی شهروندان آلبرتا با کارت‌های کاغذی بهداشت خداحافظی خواهند کرد. هفته گذشته بخشی از بودجه استانی در اختیار Service Alberta قرار گرفت تا سیستم‌ ثبت...

بازگشت جشنواره کلگری استمپید در تابستان

یک خبر خوب برای هر کسی که با لغو کلگری استمپید در سال گذشته غمگین شده است – برنامه‌ریزی ۲۰۲۱ این جشنواره در حال...

دانشگاه تورنتو برترین دانشگاه کانادا

دانشگاه تورنتو یک‌بار دیگر با امتیازهای بالای خود در رتبه نخست قرار گرفت. این دانشگاه در پنج رشته تحصیلی جامع از جمله هنر و علوم...

پنج افشاگری بزرگ پرینس هری و مگان در مصاحبه با اوپرا وینفری

بالاخره انتظارها به سر رسید و مصاحبه پرینس هری و مگان مارکل با اوپرا یکشنبه، ۷ مارچ پخش شد. این مصاحبه صمیمی اولین گفتگوی دوک...

«برابرسازی» یک برنامهٔ دولتیِ فدرال است که هدف آن ارائه دسترسی یکسان به همهٔ مردم کانادا است تا بتوانند به خدمات عمومی مشابهی دسترسی یابند، حتی اگر درآمدهای مالیاتی مناطق آنها با هم اختلاف زیادی داشته باشد.

برای اجرای این برنامه، مالیات‌های فدرالی که از تمام مالیات‌دهندگان در سطح کشور جمع می‌شود در قالب یک برنامهٔ همسان‌سازی، به دولت‌های استانی که درآمد کمتر و توان مالیاتی کمتری دارند، منتقل می‌شود.

هدف اصلی این برنامه از ابتدا این بوده است که توانایی مناطق مختلف برای تامین مالی خدمات عمومی را در یک سطح قرار دهد. در فرمول‌های اولیه این برنامه پیشنهاد شده بود که هر گاه تفاوت بین ظرفیت‌های مالیاتی مناطق ثروتمند و فقیر کاهش یافت، بی‌درنگ پرداخت‌هایی که با هدف همسان‌سازی انجام می‌شود نیز باید کم شوند.

اما، به خاطر یک بند که در سال ۲۰۰۹ به این برنامه اضافه شد، در سال‌های اخیر امکان چنین کاهشی از دولت فدرال گرفته شده است. به بیان دیگر، هر چند با کاهش قیمت کالاها که از اواخر ۲۰۱۴ شروع شد، شکاف بین مناطق فقیر و ثروتمند کاهش یافت، اما روند افزایشی پرداخت‌های کلی ادامه یافت.

این مشکل ناشی از آن بندی از قانونی ست که در سال ۲۰۰۹ اضافه شد و طبق آن پرداخت‌های کلی باید هر سال متناسب با میانگین سه-سالهٔ رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) افزایش یابد. در اصل این بند اضافه شد تا مثل یک سقفِ مالی، هزینه‌های این برنامه را کنترل کند.

اما از آنجایی که از ۲۰۱۴ به بعد، شکاف مالیاتی بین مناطق دریافت‌کننده و پرداخت‌کننده این کمک‌ها کاهش محسوسی یافته است، این نرخ افزایش ثابت بر اساس رشد GDP کاملا ضد هدف اولیه عمل کرده و مجموع پرداخت‌ها را افزایش هم داده است.

به بیان دیگر سقفی که روی برنامهٔ برابرسازی فدرال گذاشته شده بود، حالا تبدیل به کف الزامی برای پرداخت‌ها شده و هزینه‌های کلی را به بالا سوق داده است، طوری که در دو سال گذشته هزینهٔ برنامه به مقدار ۲.۱ میلیارد دلار (۵.۷ درصد) افزایش یافته است.

به نظر می‌رسد که بهتر است هر چه زودتر قانون رشد سالانه بر اساس میانگین GDP حذف شود و به جای آن یک معیار منعطف برای برابرسازی قرار بگیرد که همگام با کاهش یا افزایش شکاف مالیاتی، بتواند تغییر کند. البته بایستی همزمان یک سقف مالی هم در نظر گرفته شود که با GDP رابطهٔ تنگاتنگی داشته باشد و جلوی رشد بیش از حد هزینه‌ها را بگیرد، بدون آنکه تبدیل به کفی برای رشد آنها شود.

why-is-equalization-still-growing-infographic.jpg

شما می‌توانید نسخه کامل این تحقیق را در وبسایت انستیتو فریزر مطالعه کنید.

منبع: Fraser Institute
لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید