Monday, January 25, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

19,180
Total deaths
Updated on January 25, 2021 11:59 am
62,625
Total active cases
Updated on January 25, 2021 11:59 am
750,546
Total confirmed cases
Updated on January 25, 2021 11:59 am

آخر هفته به تماشای بارش شهابی Leonid بنشینید

عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

خبر بسیار خوشحال‌کننده درباره درمان کرونا

تیمی تحقیقاتی در موسسه قلب مونتریال از یافتن دارویی موثر برای مبارزه با COVID-19 خبر داده است. این دارو که Colchicine نام دارد قرصی...

کانادا بهشت درونگرایان

طبق مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده کانادا بخاطر تراکم جمعیت پایین، اینترنت پرسرعت و هزینه‌های زندگی کم، بهترین کشور دنیا برای زندگی افراد درونگراست. محققان...

مردی از کلگری برنده جک‌پات ۲ میلیون دلاری ZING شد

این هفته یکی از اهالی کلگری با خراشیدن بلیت بخت‌آزمایی‌اش ۲ میلیون دلار کانادا به ثروت خود افزود. آقای ترِیسی آستینسون که ابتدا فکر می‌کرد...

نکات مهم برای رانندگی ایمن در زمستان

رانندگی در زمستان چالش‌های خود را دارد. برف و یخ چسبندگی لاستیک اتومبیل را کاهش داده و هوای مه‌آلود در کنار روزهای کوتاه به...

گزارش چندین مورد تعرض جنسی در معابر کلگری

به گزارش پلیس کلگری اخیرا چنیدن مورد شکایت تعرض به زنان هنگام تردد انفرادی در معابر شهر، به آن‌ها اطلاع داده شده است. طبق اطلاعیه‌...

تماشای بارش شهابی از آن دسته تفریحاتی است که بسیاری آرزو دارند حداقل یکبار در طول عمر خود تجربه‌اش کنند. حال بنظر می‌رسد کانادایی‌ها این فرصت را خواهند داشت تا آخر همین هفته به آرزوی خود دست یابند.

به گفته The Weather Network بارش شهابی مشهور Leonid روز یکشنبه 17 نوامبر به اوج خود می‌رسد و در آسمان کانادا قابل مشاهده خواهد بود.

به گفته Space این بارش شهابی که هرساله رخ می‌دهد در گذشته برخی از بزرگترین طوفان‌ها شهابی ثبت شده تاریخ بشر را بوجود آورده است. در برخی از سال‌ها نرخ ورود شهاب ناشی از این بارش به 50،000 عدد در ساعت نیز رسیده است.

بر اساس اسناد و نوشته‌های موجود در سال 1833 و همزمان با بارش شهابی Leonid هر ساعت ده‌ها هزار شهاب‌سنگ در آسمان پدیدار شد که باعث شگفتی ساکنین نواحی مختلف گردید. اوج بارش در این سال صبح 17 و 18 نوامبر روی داد و زیبایی‌ آن به حدی بود که آدولف والمی و نقاشان دیگر زیبایی آن را به تصویر کشید‌ه‌اند.

بارش شهابی Leonid هرسال و با عبور کره زمین از میان یک جریان از بقایای بجای مانده از ستاره دنباله‌دار Tempel-Tuttle روی می‌دهد.

این ستاره دنباله‌دار هر 33.3 سال یکبار به دور خورشید می‌چرخد و بر اثر آن یک مسیر مملو از گرد و غبار و ذرات سنگی پشت سر خودش بجای می‌گذارد. هربار که کره زمین در این جریان غبار فرو می‌رود تعداد زیادی شهاب‌سنگ در آسمان مشاهده می‌شوند. امسال در تاریخ 17 نوامبر تعداد این شهاب‌ها به حداکثر خود خواهد رسید.

زمانی که مدار کره زمین با مسیر عبور ستاره دنباله‌دار تلاقی پیدا می‌کند قطعات بجای مانده از Tempel-Tuttle با جو سیاره برخورد می‌کنند. در ادامه به دلیل غلظت بالای اتمسفر و اصطحکاک شدید این قطعات می‌سوزند و به صورت توپ‌هایی آتشین که ما به نام شهاب‌سنگ می‌شناسیم در آسمان پدیدار می‌شوند.

به گفته جین هیوستون جونز که از اعضای تیم آزمایشگاه موتورهای جت ناسا است، در سال‌های گذشته همزمان با به اوج رسیدن بارش شهابی Leonid بهترین زمان برای دیدن این پدیده پیش از روشن شدن هوا و در ساعت 3 صبح EST (0800 GMT) بوده است.

سایت Space می‌گوید که علاقه‌مندان ممکن است بتوانند در شب‌های شنبه و دوشنبه نیز در آسمان به تماشای شهاب‌ها بنشینند. البته در این دو شب وجود نور مهتاب در آسمان مانعی برای رصدکنندگان خواهد بود.

هرچند بارش شهابی Leonid امسال جزئی است، اما احتمالا هر ساعت بین 10 تا 15 شهاب در آسمان پدیدار می‌شوند. بنابراین بهتر است پیش از هرچیز با مراجعه به این‌جا درباره زمان دقیق وقوع این بارش در محل زندگی خود مطلع گردید.

به یاد داشته باشید که برای مشاهده این پدیده نجومی باید پس از نیمه‌شب و در مکان‌های تاریک که دور از آلودگی نوری شهرها قرار دارند حضور یابید. این شهاب‌سنگ‌ها از محل صورت‌فلکی Leo وارد جو می‌شوند اما ممکن است بتوان آن‌ها را در هر نقطه دیگر از آسمان نیز مشاهده کرد. پس با دقت کل آسمان را زیر نظر بگیرید!

منبع: Daily Hive

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید