Monday, October 18, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

28,376
Total deaths
Updated on October 14, 2021 12:57 pm
36,093
Total active cases
Updated on October 14, 2021 12:57 pm
1,671,481
Total confirmed cases
Updated on October 14, 2021 12:57 pm

بومیان Inuit معدنی در Nunavut را محاصره کرده‌اند


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

تعداد معاملات در کلگری همچنان بالاست (بازار مسکن در ماه سپتامبر ۲۰۲۱)

نويسنده: مهرداد باقرى، مشاور املاك در شهر كلگرى تعداد کل معاملات در ماه سپتامبر نزدیک به رکورد آن در سال ۲۰۰۵ بود با ۲۱۶۲ واحد...

تورهای جدید بازدید از پارک ملی جسپر

اتوبوس‌های معمولی و خسته کننده را فراموش کنید. شما می‌توانید به سبک جدیدی در کوه‌های راکی گشت بزنید که در بهار ۲۰۲۲ عملی خواهد...

واژگونی یک خودرو و دستگیری 7 نفر در تجمع دانشگاه مک مستر

واژگونی یک خودرو و دستگیری 7 نفر در تجمع دانشگاه مک مستر رویداد Fake Homecoming با حضور هزاران دانشجوی دانشگاه مک مستر در خیابان‌ها حادثه...

ارسال داده‌های آزمایشگاهی واکسن کووید-19 Pfizer مخصوص کودکان به سازمان بهداشت کانادا

شرکت داروسازی Pfizer داده‌های اولیه خود را در خصوص میزان ایمنی و تأثیر واکسن کووید-۱۹ بر روی کودکان 5 تا 11 سال به سازمان...

قانون جدید آلبرتا برای جلوگیری از اعتراضات مزاحم خارج از بیمارستان‌ها

دولت آلبرتا به منظور جلوگیری از اعتراضات مزاحم خارج از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان مقررات جدیدی را وضع خواهد کرد که انتظار می‌رود...

گروهی از شکارچیان Inuit یک معدن آهن دورافتاده در شمال کانادا را محاصره کرده‌اند. این اقدام در اعتراض به برنامه توسعه و احتمال وارد آمدن آسیب به حیات‌وحش، انجام گرفته است.

همزمان چندین تظاهرات برای همبستگی با شکارچیان در جوامع دیگر Nunavut برگزار شده که تنش رو به افزایش سازمان‌های Inuit و نهاد قدرت، بر سر مجوزهای توسعه را، نشان می‌دهد.

از 5 فوریه هفت شکارچی با پارک اسنومبیل و سورتمه مسیر هوایی و جاده دسترسی به معدن سنگ Mary River را بسته‌ و عملیات در آن را متوقف کرده‌اند. این درحالیست که دمای هوا به 30- درجه‌ سانتی‌گراد نیز رسیده است!

تنش‌ها پس از آن بالا گرفت که شرکت Banffinland Iron Mines، بهره‌بردار معدن، از قصد خود برای دو برابر کردن تولید سنگ آهن خبر داد. برای رسیدن ظرفیت معدن به 12 تن باید خط ریل به بندر مجاور و نزدیکی قبیله Pond Inlet احداث شود.

شکارچیان نیز بخاطر تاثیر مخرب پروژه بر جمعیت گوزن‌ها و نهنگ دریایی، دو منبع غذایی کلیدی مردم بومی، معدن را محاصره کرده‌اند.

تام تاکیتارویک در گفت‌وگو با خبرگزاری CBC به زبان Inuktitut گفت: Banffinland درآمد کسب می‌کند و ما پول بسیار کمی داریم، این را هم می‌دانیم پول نمی‌تواند حیات‌وحش را برایمان بازگرداند.

Photograph: Leyland Cecco
Photograph: Leyland Cecco

بگفته مسئولان شرکت محاصره وارد ششمین روز شده و 700 کارگر معدن بخاطر بسته بودن باند فرود نمی‌توانند محموله غذا دریافت کنند. مذاکرات کارکنان با مدیران و افراد قبیله برای باز شدن راه هوایی نیز به نتیجه نرسیده است.

شرکت Banffinland توسعه معدن را برای سودآور شدن فعالیت‌ خود ضروری می‌داند و تلاش کرده نگرانی‌‌ها درباره ابعاد زیست‌محیطی پروژه را کاهش دهد. بگفته آن‌ها ورود کشتی‌های بیشتر به حیات‌وحش آسیب نخواهد زد!

در گذشته Banffinland بیش از 2 میلیارد دلار برای فعالیت 30 ساله در این معدن، به قبیله Inuit حق امتیاز پرداخته است.

حال بنظر می‌رسد پس از سال‌ها بی‌توجهی تصمیم‌گیران در Iqaluit جوامع شمالی قصد سازماندهی قانونی دارند تا قدرت مذاکره بر سر پروژه‌های حساس را پیدا کنند.

شرکت Baffinland اعلام کرده با وجود محاصره معدن توسط شکارچیان، الزام قانونی برای مذاکره با آن‌ها ندارد.

باید منتظر بود و دید اینبار چه کسی پیروز می‌شود، سرمایه‌داران یا بومیان.

منبع: The Guardian


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید