Saturday, July 31, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

26,598
Total deaths
Updated on July 31, 2021 4:05 pm
6,586
Total active cases
Updated on July 31, 2021 4:05 pm
1,430,825
Total confirmed cases
Updated on July 31, 2021 4:05 pm

بومیان Inuit معدنی در Nunavut را محاصره کرده‌اند


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

بهترین پاسیوهای روی پشت‌بام در شهر کلگری

یکی از بهترین راه‌ها برای گذران اوقات فراغت، نوشیدن آبجوی خنک در پاسیوهای کلگری ست که توسط صاحبان خوش‌ذوق روی پشت‌بام‌های بلند این شهر...

پلیس به دنبال 4 مظنون تیراندازی در ادمونتون

پلیس ادمونتون از مردم درخواست کرد که برای شناسایی چهار مظنونی که در تیراندازی ادمونتون نقش داشتن به تحقیقات پلیس کمک کنند. اعضای گشت پلیس...

احتمال برگزاری انتخابات فدرال زودهنگام در سپتامبر

جاستین ترودو نخست‌وزیر لیبرال کانادا احتمالا در ماه سپتامبر انتخابات زودهنگام برگزار کند. اجرای موفقیت‌آمیز برنامه واکسیناسیون و برچیده شدن محدودیت‌های کرونا باعث افزایش...

اعلام تغییرات جدید در قوانین کرونایی آلبرتا

مقامات آلبرتا تغییرات جدیدی در مقررات و قوانین کووید-۱۹ اعمال کردند که طی دو مرحله اجرا می‌شوند. مرحله اول تغییرات از پنجشنبه 29 جولای اجرا...

نیازمندی‌های اشتغال کلگری: ۵۰۰ فرصت شغلی جدید

اگر ساکن کلگری هستید و بدنبال کار می‌گردید این مقاله را تا آخر بخوانید. با کاهش محدودیت‌های کرونایی روند استخدام نیرو در بیزینس‌های شهر نیز...

گروهی از شکارچیان Inuit یک معدن آهن دورافتاده در شمال کانادا را محاصره کرده‌اند. این اقدام در اعتراض به برنامه توسعه و احتمال وارد آمدن آسیب به حیات‌وحش، انجام گرفته است.

همزمان چندین تظاهرات برای همبستگی با شکارچیان در جوامع دیگر Nunavut برگزار شده که تنش رو به افزایش سازمان‌های Inuit و نهاد قدرت، بر سر مجوزهای توسعه را، نشان می‌دهد.

از 5 فوریه هفت شکارچی با پارک اسنومبیل و سورتمه مسیر هوایی و جاده دسترسی به معدن سنگ Mary River را بسته‌ و عملیات در آن را متوقف کرده‌اند. این درحالیست که دمای هوا به 30- درجه‌ سانتی‌گراد نیز رسیده است!

تنش‌ها پس از آن بالا گرفت که شرکت Banffinland Iron Mines، بهره‌بردار معدن، از قصد خود برای دو برابر کردن تولید سنگ آهن خبر داد. برای رسیدن ظرفیت معدن به 12 تن باید خط ریل به بندر مجاور و نزدیکی قبیله Pond Inlet احداث شود.

شکارچیان نیز بخاطر تاثیر مخرب پروژه بر جمعیت گوزن‌ها و نهنگ دریایی، دو منبع غذایی کلیدی مردم بومی، معدن را محاصره کرده‌اند.

تام تاکیتارویک در گفت‌وگو با خبرگزاری CBC به زبان Inuktitut گفت: Banffinland درآمد کسب می‌کند و ما پول بسیار کمی داریم، این را هم می‌دانیم پول نمی‌تواند حیات‌وحش را برایمان بازگرداند.

Photograph: Leyland Cecco
Photograph: Leyland Cecco

بگفته مسئولان شرکت محاصره وارد ششمین روز شده و 700 کارگر معدن بخاطر بسته بودن باند فرود نمی‌توانند محموله غذا دریافت کنند. مذاکرات کارکنان با مدیران و افراد قبیله برای باز شدن راه هوایی نیز به نتیجه نرسیده است.

شرکت Banffinland توسعه معدن را برای سودآور شدن فعالیت‌ خود ضروری می‌داند و تلاش کرده نگرانی‌‌ها درباره ابعاد زیست‌محیطی پروژه را کاهش دهد. بگفته آن‌ها ورود کشتی‌های بیشتر به حیات‌وحش آسیب نخواهد زد!

در گذشته Banffinland بیش از 2 میلیارد دلار برای فعالیت 30 ساله در این معدن، به قبیله Inuit حق امتیاز پرداخته است.

حال بنظر می‌رسد پس از سال‌ها بی‌توجهی تصمیم‌گیران در Iqaluit جوامع شمالی قصد سازماندهی قانونی دارند تا قدرت مذاکره بر سر پروژه‌های حساس را پیدا کنند.

شرکت Baffinland اعلام کرده با وجود محاصره معدن توسط شکارچیان، الزام قانونی برای مذاکره با آن‌ها ندارد.

باید منتظر بود و دید اینبار چه کسی پیروز می‌شود، سرمایه‌داران یا بومیان.

منبع: The Guardian


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید