Thursday, February 25, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

21,807
Total deaths
Updated on February 25, 2021 9:45 am
30,393
Total active cases
Updated on February 25, 2021 9:45 am
855,126
Total confirmed cases
Updated on February 25, 2021 9:45 am

بومیان Inuit معدنی در Nunavut را محاصره کرده‌اند


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

هزینه اجاره در کلگری در سال ۲۰۲۱ چگونه خواهد بود؟

انتظار می‌رود که بازار اجارهٔ کلگری در سال ۲۰۲۱، کمابیش ثابت باقی بماند، و این در حالی ست که بقیه شهرهای کانادا ممکن است...

کمتر از 6 درصد جرایم کرونایی بریتیش‌کلمبیا پرداخت شده

از 21 آگست 2020 تا 12 فوریه 2021 تعداد 1,058 برگه جریمه برای شهروندان متخلف صادر شده است. با اینحال بگفته برنت شیرر سخنگوی...

تمدید وضعیت اضطراری در کلگری

وضعیت اضطراریِ کلگری به خاطر کووید-۱۹ برای ۹۰ روز دیگر توسط شهرداری این شهر تمدید شد. وضعیت اضطراری محلی (SOLE) از مارچ ۲۰۲۰، یعنی در...

بهترین کارفرمایان بریتیش‌کلمبیا برای سال 2021

Mediacorp Canada بار دیگر به مطالعه کارفرمایان استان پرداخته و شرکت‌ها را براساس فاکتورهایی چون فضای فیزیکی کار، اتمسفر محل کار و جایگاه اجتماعی،...

اجاره‌بهای تورنتو تا پایان سال 4 درصد افزایش می‌یابد

براساس گزارش اخیر وبسایت Rentals.ca مبلغ اجاره‌بها در ماه‌های نخست امسال کم می‌شود اما تا انتهای سال حدود 4 درصد افزایش خواهد یافت. بن مایرز...

گروهی از شکارچیان Inuit یک معدن آهن دورافتاده در شمال کانادا را محاصره کرده‌اند. این اقدام در اعتراض به برنامه توسعه و احتمال وارد آمدن آسیب به حیات‌وحش، انجام گرفته است.

همزمان چندین تظاهرات برای همبستگی با شکارچیان در جوامع دیگر Nunavut برگزار شده که تنش رو به افزایش سازمان‌های Inuit و نهاد قدرت، بر سر مجوزهای توسعه را، نشان می‌دهد.

از 5 فوریه هفت شکارچی با پارک اسنومبیل و سورتمه مسیر هوایی و جاده دسترسی به معدن سنگ Mary River را بسته‌ و عملیات در آن را متوقف کرده‌اند. این درحالیست که دمای هوا به 30- درجه‌ سانتی‌گراد نیز رسیده است!

تنش‌ها پس از آن بالا گرفت که شرکت Banffinland Iron Mines، بهره‌بردار معدن، از قصد خود برای دو برابر کردن تولید سنگ آهن خبر داد. برای رسیدن ظرفیت معدن به 12 تن باید خط ریل به بندر مجاور و نزدیکی قبیله Pond Inlet احداث شود.

شکارچیان نیز بخاطر تاثیر مخرب پروژه بر جمعیت گوزن‌ها و نهنگ دریایی، دو منبع غذایی کلیدی مردم بومی، معدن را محاصره کرده‌اند.

تام تاکیتارویک در گفت‌وگو با خبرگزاری CBC به زبان Inuktitut گفت: Banffinland درآمد کسب می‌کند و ما پول بسیار کمی داریم، این را هم می‌دانیم پول نمی‌تواند حیات‌وحش را برایمان بازگرداند.

Photograph: Leyland Cecco
Photograph: Leyland Cecco

بگفته مسئولان شرکت محاصره وارد ششمین روز شده و 700 کارگر معدن بخاطر بسته بودن باند فرود نمی‌توانند محموله غذا دریافت کنند. مذاکرات کارکنان با مدیران و افراد قبیله برای باز شدن راه هوایی نیز به نتیجه نرسیده است.

شرکت Banffinland توسعه معدن را برای سودآور شدن فعالیت‌ خود ضروری می‌داند و تلاش کرده نگرانی‌‌ها درباره ابعاد زیست‌محیطی پروژه را کاهش دهد. بگفته آن‌ها ورود کشتی‌های بیشتر به حیات‌وحش آسیب نخواهد زد!

در گذشته Banffinland بیش از 2 میلیارد دلار برای فعالیت 30 ساله در این معدن، به قبیله Inuit حق امتیاز پرداخته است.

حال بنظر می‌رسد پس از سال‌ها بی‌توجهی تصمیم‌گیران در Iqaluit جوامع شمالی قصد سازماندهی قانونی دارند تا قدرت مذاکره بر سر پروژه‌های حساس را پیدا کنند.

شرکت Baffinland اعلام کرده با وجود محاصره معدن توسط شکارچیان، الزام قانونی برای مذاکره با آن‌ها ندارد.

باید منتظر بود و دید اینبار چه کسی پیروز می‌شود، سرمایه‌داران یا بومیان.

منبع: The Guardian
لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید