Thursday, September 16, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

27,310
Total deaths
Updated on September 16, 2021 12:23 pm
42,677
Total active cases
Updated on September 16, 2021 12:23 pm
1,561,113
Total confirmed cases
Updated on September 16, 2021 12:23 pm

آیا کارمندان می‌توانند از دریافت واکسن برای حضور در محل کار امتناع کنند؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

آلبرتا: اعلام مقررات و محدودیت‌های کرونایی جدید

آلبرتا برنامه تاییدیه واکسیناسیون و محدودیت‌های کرونایی جدید خود را همزمان با افزایش آمار مبتلایان COVID-19، اجرا می‌کند. عصر چهارشنبه نخست‌وزیر جیسون کنی، تایلر شاندرو...

بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت 2021

هنگام خرید لپ‌تاپ ارزان‌قیمت باید با نبود برخی قابلیت‌ها کنار آمد، اما این بمعنای آن نیست که محصول نهایی ارزش مبلغ پرداختی را نخواهد...

رستوران‌های آلبرتا برای سرویس‌دهی در محیط سرپوشیده ملزم به رعایت قوانین جدید استانی‌اند

مقامات آلبرتا از به‌روزرسانی محدودیت‌های جدید کووید-۱۹ در مورد بارها، میخانه‌ها و رستوران‌های استان خبر دادند که از هفته آینده اجرا می‌شوند. در کنفرانس خبری...

مشارکت بیش از 5.7 میلیون کانادایی در رای‌گیری زودهنگام انتخابات

براساس آخرین آمار انتخابات کانادا، در حالی که کمتر از یک هفته به انتخابات فدرال باقی مانده است، 5.78 میلیون کانادایی در رای‌گیری زودهنگام...

اسپیس‌اکس اولین فضاپیما با خدمه غیرحرفه‌ای را به فضا فرستاد

راکت اسپیس اکس با چهار مسافر غیرحرفه‌ای خود که شامل یک مدیر شرکت تجارت الکترونیک میلیاردر و سه شهروند عادی بود از فلوریدا راهی...

در هفته‌های اخیر، دولت‌های فدرال و استانی، کسب‌وکارهای خصوصی و همچنین بزرگترین بانک‌های کانادا اعلام کردند برای اجرای واکسیناسیون اجباری کارکنان خود سیاست‌های جدیدی را اتخاذ کرده‌اند.

این برنامه‌ها که برای واکسیناسیون اجباری کارکنان در برابر کووید-۱۹ اجرا خواهند شد با طرح سوالاتی همراه بوده است.

آیا شرکت‌ها برای اعمال دستورالعمل واکسن اجباری با موانع قانونی روبه‌رو هستند؟

به گفته الکس لوسیفرو، وکیل استخدامی مستقر در تورنتو این موضوع به شرایط خاصی که کارفرما و کارمند در آن قرار دارند بستگی دارد. برای مثال قانون در صنایع خاص و اتحادیه‌ها متفاوت عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه عوامل مختلفی نظیر صنایع و گروه‌های کارگری باید مورد توجه قرار بگیرند گفت این موضوع بسیار پیچیده است و هیچ جواب مناسبی نمی‌توان به این سوال داد.

آدام سوَگلیو، وکیل کار و شریک Scarfone Hawkins LLP در همیلتون معتقد است که تصورات اشتباه و فرضیه‌های نادرست بسیاری در خصوص قانون پیرامون دستورات واکسیناسیون وجود دارد.

طبق گفته‌های وی کارفرماها نمی‌توانند کارکنان را مجبور به دریافت واکسن بکنند بلکه فقط برای ایجاد یک محیط کار سالم و امن می‌توانند از آنها درخواست کنند.

هاوارد لویت، وکیل کار مستقر در تورنتو می‌گوید در قوانین کانادا همیشه ایمنی بر حریم خصوصی غلبه می‌کند. به بیانی ساده‌تر، دادگاه‌ها و داوران به کارفرمایان اجازه می‌دهند تا واکسیناسیون را اجباری بکنند، البته به جز برای معافیت‌های مذهبی و پزشکی.

آیا کارفرما می‌تواند کارمندی را که از واکسیناسیون خودداری می‌کند اخراج کند؟

به گفته لویت، در صورتی که کارمند از دستورالعمل سرپیچی کند کارفرما از این حق برخوردار است که ادامه همکاری با وی را به پایان برساند.

لوسیفرو اما نظر دیگری دارد. او معتقد است کسی که به دلیل بیماری یا اعتقادات مذهبی از دریافت واکسن خودداری می‌کند، نمی‌تواند توسط کارفرما اخراج شود زیرا این موضوع طبق قوانین حقوق بشر تبعیض به شمار می‌رود. اما باید در نظر داشت که کارفرما می‌تواند با پرداخت حق و حقوق کارمندان، آنها را بی‌هیچ دلیلی اخراج کند.

فردی که قصد ندارد واکسن دریافت کند از چه حقوقی برخوردار است؟

وین مک‌کی، استاد حقوقدان در دانشگاه Dalhousie، می‌گوید حقوق و آزادی‌هایی که در مورد اقدامات واکسن اجباری وجود دارد شامل حال کارکنان سازمان‌های دولتی می‌شود و در مشاغل خصوصی هیچ کارکردی ندارد.

چه منشوری ممکن است در مورد واکسن اعمال شود؟

به طور بالقوه حداقل سه بخش در منشور حقوق کانادا وجود دارد که می‌تواند توسط کارمند دولت برای به چالش کشیدن دستور واکسن اجباری مورد استفاده قرار بگیرد، از جمله بخش 7 که شامل حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی می‌شود.

برایان توماس، استاد مرکز حقوق، سیاست و اخلاق سلامت دانشگاه اتاوا، معتقد است که بخش 7 منشور حقوق بخشی نیست که به چالش کشیدن آن موفقیت‌آمیز باشد، زیرا این بخش از منافع اقتصادی افراد یا توانایی فرد برای حفظ شغلش حمایت نمی‌کند.

بخش 15 منشور حقوق کانادا که حفاظت در برابر تبعیض را ارائه می‌دهد نیز می‌تواند مورد استناد قرار بگیرد، اما توماس معتقد است که این استدلال با شکست روبه‌رو می‌شود زیرا کارفرما منافع هیچکس را نادیده نمی‌گیرد. در حقیقت استناد به اینکه فردی که واکسینه نشده است برای دیگر کارکنان و محیط کار خطرناک است استناد بسیار قوی‌تری است.

بخش 2A، که معافیت مذهبی یا حق آزادی وجدان است نیز می‌تواند به چالش کشیده شود. به عقیده توماس فردی که برای دریافت واکسن تردید دارد نمی‌تواند ادعا کند این موضوع به آزادی وجدان مرتبط است. همچنین دادگاه‌ها خیلی دقیق‌تر آزادی وجدان را بررسی می‌کنند.

منبع: CBC


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید