Wednesday, October 20, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

28,376
Total deaths
Updated on October 14, 2021 12:57 pm
36,093
Total active cases
Updated on October 14, 2021 12:57 pm
1,671,481
Total confirmed cases
Updated on October 14, 2021 12:57 pm

قطعه‌ای بزرگتر از شهر منهتن از آخرین صفحه یخی دست‌نخورده کانادا جدا شد


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

حذف محدودیت‌ ظرفیت رویدادهای داخلی در بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا محدودیت‌های ظرفیت رویدادهای فضای داخلی نظیر کنسرت‌ها، تئاتر و سالن‌های سینما را در اواخر ماه جاری لغو می‌کند. دکتر بانی هنری مسئول بهداشت...

کمک کانادا به ناسا در پرتاب بزرگترین تلسکوپ فضایی در طول تاریخ

ناسا با همکاری آژانس فضایی اروپا و کانادا (CSA) تلسکوپ فضایی جیمز وب که ۱۰۰ برابر قوی‌تر از هابل و بزرگترین تلسکوپ در طول...

درخواست رسمی Pfzier از بهداشت کانادا برای صدور مجوز واکسن کودکان ۵ تا ۱۱ سال

شرکت داروسازی Pfizer به عنوان اولین تولیدکننده واکسن کودکان با ارسال یک گزارش رسمی به بهداشت کانادا از این سازمان درخواست کرد واکسن‌ کووید-۱۹...

مستأجران کانادایی ماهانه ۷۶۹ دلار بیشتر از مالکین خانه‌ها ضرر می‌کنند

براساس تحقیق جدیدی که توسط شرکت املاک و مستغلات Royal Le Page انجام پذیرفته، مالکین خانه‌ها در کانادا به طور قابل توجهی هزینه کمتری...

آشنایی با Mathnasium و رشد مهارت ریاضی کودکان

استفاده از شیوه Mathnasium موجب دگرگونی شناخت کودک از ریاضیات و درک بهتر او از این علم می‌شود. لری مارتینک برای ابداع این شیوه...

در دو روز پایانی ماه جولای حدود 40 درصد از صفحه یخی Milne در حاشیه جزیره Ellesmere واقع در Nunavut متلاشی و جدا شد.

Canadian Ice Service در صفحه توییتر خود دماهای بالاتر از نرمال، بادهای شدید و جریان‌های‌ دریایی را ازجمله علل شکسته شدن 80 کیلومتر مربع از Milne اعلام کرد (در مقام مقایسه مساحت منهتن نیویورک 60 کیلومتر مربع است).

لوک کاپلند متخصص یخچال‌‌های قطبی در دانشگاه اتاوا و عضو تیم مطالعه Milne Ice Shelf این صفحه را بزرگترین پهنه یخی دست‌نخورده کانادا توصیف کرده که بسرعت در حال نابودیست.

در 30 سال گذشته روند گرمایش نواحی قطب شمال به دلیل پدیده‌ای بنام Arctic amplification دو برابر سریع‌تر از دیگر نقاط جهان بوده اما شرایط امسال به مراتب بدتر است. هم‌اکنون کمترین توده‌های یخی دریایی 40 سال اخیر در قطب شمال وجود دارد و شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده‌ در جنگل‌های سیبری هستیم.

بگفته کاپلند دمای تابستان امسال در نواحی قطبی کانادا حدودا 5 درجه سانتی‌گراد بیشتر از گذشته است که در نتیجه‌ آن قطعات یخی کوچکتر سریعا نابود می‌شوند. با از بین رفتن یخ‌ها لایه‌های سنگی زیرین تحت تابش نور خورشید قرار می‌گیرند و جذب حرارت روند آب شدن یخچال‌ها را سریع‌تر می‌کند.

نابودی Milner Ice Shelf بمعنای از بین رفتن آخرین دریاچه epishelf در نیمکره شمالی نیز هست. این نوع دریاچه‌های آب شیرین در پشت صفحات‌ یخی ایجاد می‌شوند.

بعلاوه از هم پاشیده شدن این توده یخی نابود شدن یک کمپ تحقیقاتی که تجهیزات اندازه‌گیری جریان آب در آن نصب شده بود را نیز بهمراه داشت. خوشبختانه محققان در زمان بروز حادثه در محل نبوده‌اند.

امسال دو توده یخی دیگر نیز در خلیج St Patrick جزیره Ellesmere از بین رفتند. تصاویر ماه گذشته ناسا کاهش شدید برف و یخ در منطقه را نشان می‌دهد.

بنا بر پیشبینی‌ها دو قطعه یخی بزرگ دیگر بنام‌های Murray و Simmons که در Ellesmere قرار دارند نیز تا 10 سال آینده بکلی از بین خواهند رفت.

منبع: The Guardian


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید