Friday, April 23, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

23,822
Total deaths
Updated on April 23, 2021 4:51 am
86,768
Total active cases
Updated on April 23, 2021 4:51 am
1,155,834
Total confirmed cases
Updated on April 23, 2021 4:51 am

قطعه‌ای بزرگتر از شهر منهتن از آخرین صفحه یخی دست‌نخورده کانادا جدا شد


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

راهنمای جامع تماشای شفق قطبی در کانادا

بسیاری از کانادایی‌ها از پدیدار شدن شفق در آسمان کشور خود بیخبر هستند. بدون شک هرکس باید حداقل یکبار در طول عمرش این منظره...

دستور تهیه هات‌چاکلت خوشمزه و خانگی

در هوای سرد این روزها هیچ چیز به اندازه یک لیوان هات‌چاکلت داغ لذت‌بخش نیست. در ادامه طرز تهیه شکلات خامه‌ای و لذیذ را...

همیشه تاریخچه ملک را بخوانید، شاید محل وقوع قتل بوده!

اخیرا منزلی قدیمی در خیابان East 10th به قیمت 1.4 میلیون دلار در لیست فروش قرار گرفته که رقم پایینی برای ونکوور محسوب می‌شود....

لزوم تغییر قوانین مالیات در حوزه مسکن

این روزها بازار مسکن کانادا شدیدا غیرقابل پیشبینی‌ شده است. رکوردهای فروش و قیمت‌ یکی پس از دیگری می‌شکنند و خرید خانه هر روز...

علت بزرگترین انقراض تاریخ تغییرات اقلیمی بوده

طبق یافته‌های جدید نخستین انقراض گسترده گونه‌های جانوری بر روی کره زمین که در دوران Late Ordovician (450 میلیون سال قبل) رخ داده، ناشی...

در دو روز پایانی ماه جولای حدود 40 درصد از صفحه یخی Milne در حاشیه جزیره Ellesmere واقع در Nunavut متلاشی و جدا شد.

Canadian Ice Service در صفحه توییتر خود دماهای بالاتر از نرمال، بادهای شدید و جریان‌های‌ دریایی را ازجمله علل شکسته شدن 80 کیلومتر مربع از Milne اعلام کرد (در مقام مقایسه مساحت منهتن نیویورک 60 کیلومتر مربع است).

لوک کاپلند متخصص یخچال‌‌های قطبی در دانشگاه اتاوا و عضو تیم مطالعه Milne Ice Shelf این صفحه را بزرگترین پهنه یخی دست‌نخورده کانادا توصیف کرده که بسرعت در حال نابودیست.

در 30 سال گذشته روند گرمایش نواحی قطب شمال به دلیل پدیده‌ای بنام Arctic amplification دو برابر سریع‌تر از دیگر نقاط جهان بوده اما شرایط امسال به مراتب بدتر است. هم‌اکنون کمترین توده‌های یخی دریایی 40 سال اخیر در قطب شمال وجود دارد و شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده‌ در جنگل‌های سیبری هستیم.

بگفته کاپلند دمای تابستان امسال در نواحی قطبی کانادا حدودا 5 درجه سانتی‌گراد بیشتر از گذشته است که در نتیجه‌ آن قطعات یخی کوچکتر سریعا نابود می‌شوند. با از بین رفتن یخ‌ها لایه‌های سنگی زیرین تحت تابش نور خورشید قرار می‌گیرند و جذب حرارت روند آب شدن یخچال‌ها را سریع‌تر می‌کند.

نابودی Milner Ice Shelf بمعنای از بین رفتن آخرین دریاچه epishelf در نیمکره شمالی نیز هست. این نوع دریاچه‌های آب شیرین در پشت صفحات‌ یخی ایجاد می‌شوند.

بعلاوه از هم پاشیده شدن این توده یخی نابود شدن یک کمپ تحقیقاتی که تجهیزات اندازه‌گیری جریان آب در آن نصب شده بود را نیز بهمراه داشت. خوشبختانه محققان در زمان بروز حادثه در محل نبوده‌اند.

امسال دو توده یخی دیگر نیز در خلیج St Patrick جزیره Ellesmere از بین رفتند. تصاویر ماه گذشته ناسا کاهش شدید برف و یخ در منطقه را نشان می‌دهد.

بنا بر پیشبینی‌ها دو قطعه یخی بزرگ دیگر بنام‌های Murray و Simmons که در Ellesmere قرار دارند نیز تا 10 سال آینده بکلی از بین خواهند رفت.

منبع: The Guardian
لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید