Tuesday, January 26, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

19,357
Total deaths
Updated on January 26, 2021 1:13 pm
61,055
Total active cases
Updated on January 26, 2021 1:13 pm
755,917
Total confirmed cases
Updated on January 26, 2021 1:13 pm

قطعه‌ای بزرگتر از شهر منهتن از آخرین صفحه یخی دست‌نخورده کانادا جدا شد

عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

مقایسه ایالات متحده و کانادا در واکسیناسیون شهروندانشان

در حالی که ایالات متحده به صورت روزانه حدود یک میلیون نفر را در برابر ویروس کرونا واکسیناسیون می‌کند، به‌نظر می‌رسد کانادا ناامیدکننده عمل...

362‌ مورد جدید COVID-19‌ در آلبرتا و کاهش تعداد بستری‌شدگان

در 24 ساعت گذشته، آلبرتا 362 مورد جدید COVID-19 را شناسایی کرده است که این امر بیانگر دلیل کاهش تست‌های انجام شدهٔ اخیر این...

خبر بسیار خوشحال‌کننده درباره درمان کرونا

تیمی تحقیقاتی در موسسه قلب مونتریال از یافتن دارویی موثر برای مبارزه با COVID-19 خبر داده است. این دارو که Colchicine نام دارد قرصی...

کانادا بهشت درونگرایان

طبق مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده کانادا بخاطر تراکم جمعیت پایین، اینترنت پرسرعت و هزینه‌های زندگی کم، بهترین کشور دنیا برای زندگی افراد درونگراست. محققان...

مردی از کلگری برنده جک‌پات ۲ میلیون دلاری ZING شد

این هفته یکی از اهالی کلگری با خراشیدن بلیت بخت‌آزمایی‌اش ۲ میلیون دلار کانادا به ثروت خود افزود. آقای ترِیسی آستینسون که ابتدا فکر می‌کرد...

در دو روز پایانی ماه جولای حدود 40 درصد از صفحه یخی Milne در حاشیه جزیره Ellesmere واقع در Nunavut متلاشی و جدا شد.

Canadian Ice Service در صفحه توییتر خود دماهای بالاتر از نرمال، بادهای شدید و جریان‌های‌ دریایی را ازجمله علل شکسته شدن 80 کیلومتر مربع از Milne اعلام کرد (در مقام مقایسه مساحت منهتن نیویورک 60 کیلومتر مربع است).

لوک کاپلند متخصص یخچال‌‌های قطبی در دانشگاه اتاوا و عضو تیم مطالعه Milne Ice Shelf این صفحه را بزرگترین پهنه یخی دست‌نخورده کانادا توصیف کرده که بسرعت در حال نابودیست.

در 30 سال گذشته روند گرمایش نواحی قطب شمال به دلیل پدیده‌ای بنام Arctic amplification دو برابر سریع‌تر از دیگر نقاط جهان بوده اما شرایط امسال به مراتب بدتر است. هم‌اکنون کمترین توده‌های یخی دریایی 40 سال اخیر در قطب شمال وجود دارد و شاهد آتش‌سوزی‌های گسترده‌ در جنگل‌های سیبری هستیم.

بگفته کاپلند دمای تابستان امسال در نواحی قطبی کانادا حدودا 5 درجه سانتی‌گراد بیشتر از گذشته است که در نتیجه‌ آن قطعات یخی کوچکتر سریعا نابود می‌شوند. با از بین رفتن یخ‌ها لایه‌های سنگی زیرین تحت تابش نور خورشید قرار می‌گیرند و جذب حرارت روند آب شدن یخچال‌ها را سریع‌تر می‌کند.

نابودی Milner Ice Shelf بمعنای از بین رفتن آخرین دریاچه epishelf در نیمکره شمالی نیز هست. این نوع دریاچه‌های آب شیرین در پشت صفحات‌ یخی ایجاد می‌شوند.

بعلاوه از هم پاشیده شدن این توده یخی نابود شدن یک کمپ تحقیقاتی که تجهیزات اندازه‌گیری جریان آب در آن نصب شده بود را نیز بهمراه داشت. خوشبختانه محققان در زمان بروز حادثه در محل نبوده‌اند.

امسال دو توده یخی دیگر نیز در خلیج St Patrick جزیره Ellesmere از بین رفتند. تصاویر ماه گذشته ناسا کاهش شدید برف و یخ در منطقه را نشان می‌دهد.

بنا بر پیشبینی‌ها دو قطعه یخی بزرگ دیگر بنام‌های Murray و Simmons که در Ellesmere قرار دارند نیز تا 10 سال آینده بکلی از بین خواهند رفت.

منبع: The Guardian

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید