Saturday, June 12, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

25,886
Total deaths
Updated on June 12, 2021 5:31 am
18,411
Total active cases
Updated on June 12, 2021 5:31 am
1,399,716
Total confirmed cases
Updated on June 12, 2021 5:31 am

درخواست دولت آلبرتا از دانشگاه‌ها برای جلوگیری از رابطه با چین


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

بروز عفونت قلب پس از دریافت دوز دوم واکسن‌های mRNA

روز پنجشنبه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات‌متحده (CDC) اعلام کرد که طبق داده‌های سیستم نظارت بر ایمنی واکسن، تعداد مردان جوانی که پس...

بازگشایی استخرها و سالن‌های بدنسازی کلگری

شهرداری کلگری قصد دارد تعداد از مراکز تفریحی شهر را از هفته آینده بازگشایی کند. هم‌اکنون مرحله دوم بازگشایی‌ها در آلبرتا آغاز شده و بر...

تورنتو: بازگشایی مجدد نمایشگاه Immersive Van Gogh

همزمان با آغاز مرحله نخست بازگشایی‌ها در آنتاریو، نمایشگاه Immersive Van Gogh نیز بار دیگر از هفته آینده پذیرای شهروندان تورنتو خواهد بود. به این...

هواپیمایی Flair Airlines اولین پرواز با اولین بویینگ ۸-۷۳۷ جدید

کمپانی کاناداییِ Flair Airlines که به پروازهای بسیار ارزانش معروف است، امروز خبر داد که با ورود ۱۳ فروند بویینگ ۸-۷۳۷ جدید به خدمت،...

آلبرتا با بیشترین میزان واکسیناسیون کامل در میان استان‌های کانادا

مقامات دولت آلبرتا اعلام کردند در حال حاضر نزدیک به 16% از جمعیت این استان در برابر کووید-19 به طور کامل واکسیناسیون شده‌اند. جیسون کنی...

وزیر آموزش عالی آلبرتا در نامه‌ای به ۴ دانشگاه این استان، خواسته که آنها ارتباطات قدیم و جدید خود با نهادهای مرتبط با چین یا حزب کمونیست چین را قطع کنند.

سخنگوی این وزارتخانه می گوید آقای دیمیتریوس نیکلایدس از ۴ انستیتوی آکادمیک و پژوهشی خواسته که روابط خود با چنین نهادهایی را که ممکن است زیر چتر دولت چین یا حزب حاکم بر آن کشور باشند، به دقت بررسی نمایند.

در این نامهٔ وزیر می خوانیم:

«این بررسی ها باید شامل محاسبهٔ ریسک و گزارش تفصیلی باشد. من به شدت نگران احتمال جاسوسی دارایی‌های معنوی هستم و علاوه بر آن، تحقیقات مشترک با حزب خلق چین نیز می‌توانند توسط آژانس‌های اطلاعاتی و ارتش چین استفاده شوند.»

«برای کاهش احتمال رخنه در مراکز نوآوری و تحقیقاتی‌مان باید کار بیشتری انجام دهیم. از جمله در حیطهٔ دانشگاه های آلبرتا.»

این دانشگاه‌ها ۹۰ روز فرصت دارند تا اطلاعات درخواستی را به وزارتخانه بفرستند. دانشگاه کلگری می گوید که نامه مربوطه را دریافت کرده ولی فعلا توضیحی در این باره ندارد.

دانشگاه آلبرتا نیز ضمن تایید دریافت آن می‌گوید که پاسخ مناسب را خواهد داد. پیشتر والتر دیکسون، رییس مرکز تحقیق و نوآوری این دانشگاه گفته بود که از دولت فدرال در زمینهٔ مسائل مرتبط با چین راهنمایی خواسته است.

دیکسون می‌گوید این دانشگاه انتظار دارد که در ماه آینده رهنمودهای لازم را از یک کارگروه در دولت فدرال دریافت کند و دانشگاه‌های فعال در حوزهٔ امنیت ملی نیز در تهیه دستورالعمل‌های مرتبط با تحقیق و فعالیت‌های مشترک با چین، نقش خواهند داشت.

دیکسون افزوده: «واکنش ملی مشترک به مسائل امنیتی و بین‌المللی کاملا لازم است و ما متعهد به همکاری با تمام لایه‌های دولتیم تا منافع امنیتی کانادا را تامین کنیم و ضمن حفاظت از داشته‌هایمان، پیشرفت نیز بکنیم.»

در مارچ ۲۰۲۱ بود که مرکز توسعه اقتصادی، علمی و نوآوری یک بیانیهٔ سیاست‌گذاری منتشر کرد و از اعضای جامعهٔ تحقیقاتی، به خصوص محققان در زمینهٔ کووید-۱۹ خواست که در محافظت از نتایج کار خود بیشتر بکوشند.

دیکسون می گوید که همکاری بین‌المللی بسیار مهم است و دانشگاه آلبرتا با ۸۰ کشور دنیا در ارتباط است: «مشارکت خارجی از جمله در پروژه های تحقیقاتی، آموزشی و موافقتنامه‌ها، و فرصت‌های آموزشی در خارج، به ما کمک می‌کنند تا تجربه لازم را در اختیار دانشجویانمان بگذاریم و دانش را در سرتاسر دنیا گسترش دهیم.»

با توجه به تجربه تلخ ایالات متحده در حوزه سرقت دارایی‌های معنوی، به نظر می‌رسد که این تازه شروع سختگیری دولت کانادا بر ارتباطات جامعهٔ آکادمیک با چین باشد.

منبع: National Post


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید