Saturday, July 31, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

26,598
Total deaths
Updated on July 31, 2021 4:05 pm
6,586
Total active cases
Updated on July 31, 2021 4:05 pm
1,430,825
Total confirmed cases
Updated on July 31, 2021 4:05 pm

ثبت اولین تصاویر از یک سیاه‌چاله با جت پلاسما


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

بهترین پاسیوهای روی پشت‌بام در شهر کلگری

یکی از بهترین راه‌ها برای گذران اوقات فراغت، نوشیدن آبجوی خنک در پاسیوهای کلگری ست که توسط صاحبان خوش‌ذوق روی پشت‌بام‌های بلند این شهر...

پلیس به دنبال 4 مظنون تیراندازی در ادمونتون

پلیس ادمونتون از مردم درخواست کرد که برای شناسایی چهار مظنونی که در تیراندازی ادمونتون نقش داشتن به تحقیقات پلیس کمک کنند. اعضای گشت پلیس...

احتمال برگزاری انتخابات فدرال زودهنگام در سپتامبر

جاستین ترودو نخست‌وزیر لیبرال کانادا احتمالا در ماه سپتامبر انتخابات زودهنگام برگزار کند. اجرای موفقیت‌آمیز برنامه واکسیناسیون و برچیده شدن محدودیت‌های کرونا باعث افزایش...

اعلام تغییرات جدید در قوانین کرونایی آلبرتا

مقامات آلبرتا تغییرات جدیدی در مقررات و قوانین کووید-۱۹ اعمال کردند که طی دو مرحله اجرا می‌شوند. مرحله اول تغییرات از پنجشنبه 29 جولای اجرا...

نیازمندی‌های اشتغال کلگری: ۵۰۰ فرصت شغلی جدید

اگر ساکن کلگری هستید و بدنبال کار می‌گردید این مقاله را تا آخر بخوانید. با کاهش محدودیت‌های کرونایی روند استخدام نیرو در بیزینس‌های شهر نیز...

محققان موفق شدند تصویری حیرت‌انگیز از ساطع شدن امواج جت عظیم و قدرتمند پلاسما از یک سیاه‌چاله supermassive را با جزئیات بالا ثبت کنند.

به گفته تیم تحقیقاتی لکه نورانی سمت چپ تصویر احتمالا دیسکی از گاز و غبار است که در حال نابود شدن توسط سیاه‌چاله می‌باشد. این دیسک حین بلیعده شدن به چرخش در آمده و یک جت پلاسما که به در تصویر به صورت جریانی به رنگ قرمز کم‌رنگ‌ دیده می‌شود، در حال خارج شدن از آن است.

کارشناسان می‌گویند این جت بخشی از ساختار blazer است. این جت‌ها بر اثر فعالیت quasar (سیاه‌چاله‌هایی بسیار بزرگی که دائما در حال بلعیدن مواد هستند) و میدان مغناطیسی ایجاد شده در هنگام چرخش مواد بوجود می‌آید. فعالیت این نوع سیاه‌چاله‌ها سبب ایجاد دو جت می‌شود که در این تصاویر ما می‌توانیم یکی از آن‌ها که رو به کره زمین است را مشاهده کنیم.

دکتر زیری یونسی از دانشگاه کالج لندن که در این مطالعه شرکت داشته گفت: سیاه‌چاله بسیاری از مواد را برای همیشه در event horizon خود می‌بلعد اما مقداری از آن نیز به سبب وجود میدان‌های قدرتمند مغناطیسی به اطراف پخش می‌شوند که ما آن را در تصویر ثبت کرده‌ایم.

به گفته محققان این باکیفیت‌ترین تصاویر ثبت‌شده از یک جت در اطراف سیاه‌چاله supermassive است که به دانشمندان اجازه می‌دهد اطلاعات بیشتری درباره ساختار آن‌ها بدست آورند.

دکتر یونسی گفت: هنوز سوالات بسیاری وجود دارد که باید پاسخ آن‌ها را بیابیم. مثلا ما نمی‌دانیم پلاسمای این جت دقیقا از چه موادی تشکیل شده و رابطه میان این دو جت و سیاه‌چاله چگونه است.

این تصویر که در نشریه Astronomy & Astrophysics منتشر شده توسط تلسکوپ Event Horizon ثبت گردیده است. یک تیم تحقیقاتی بسیار بزرگ با متصل کردن هشت رادیو تلسکوپ در نقاط مختلف جهان موفق به ثبت این تصویر شده‌اند.

دانشمندان می‌گویند این سیاه‌چاله بخشی از یک quasar به نام 3C279 است. این quasar 200 برابر بزرگ‌تر از سیاه‌چاله موجود در مرکز کهکشان راه‌ شیری است. تصویری که مشاهده می‌کنید در فاصله 5 میلیارد سال نوری و در صورت فلکی Virgo رخ داده است.

دکتر یونسی با اشاره به اهمیت بالای تصویر ثبت شده برای دانشمندان خاطرنشان کرد این تنها شروع کار است و باید تحقیقات خود را گسترش دهیم.

منبع: The Guardian


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید