Saturday, July 31, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

26,598
Total deaths
Updated on July 31, 2021 4:05 pm
6,586
Total active cases
Updated on July 31, 2021 4:05 pm
1,430,825
Total confirmed cases
Updated on July 31, 2021 4:05 pm

احتمال تزریق دوزهای متفاوت واکسن‌ کووید-۱۹ در کانادا


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

بهترین پاسیوهای روی پشت‌بام در شهر کلگری

یکی از بهترین راه‌ها برای گذران اوقات فراغت، نوشیدن آبجوی خنک در پاسیوهای کلگری ست که توسط صاحبان خوش‌ذوق روی پشت‌بام‌های بلند این شهر...

پلیس به دنبال 4 مظنون تیراندازی در ادمونتون

پلیس ادمونتون از مردم درخواست کرد که برای شناسایی چهار مظنونی که در تیراندازی ادمونتون نقش داشتن به تحقیقات پلیس کمک کنند. اعضای گشت پلیس...

احتمال برگزاری انتخابات فدرال زودهنگام در سپتامبر

جاستین ترودو نخست‌وزیر لیبرال کانادا احتمالا در ماه سپتامبر انتخابات زودهنگام برگزار کند. اجرای موفقیت‌آمیز برنامه واکسیناسیون و برچیده شدن محدودیت‌های کرونا باعث افزایش...

اعلام تغییرات جدید در قوانین کرونایی آلبرتا

مقامات آلبرتا تغییرات جدیدی در مقررات و قوانین کووید-۱۹ اعمال کردند که طی دو مرحله اجرا می‌شوند. مرحله اول تغییرات از پنجشنبه 29 جولای اجرا...

نیازمندی‌های اشتغال کلگری: ۵۰۰ فرصت شغلی جدید

اگر ساکن کلگری هستید و بدنبال کار می‌گردید این مقاله را تا آخر بخوانید. با کاهش محدودیت‌های کرونایی روند استخدام نیرو در بیزینس‌های شهر نیز...

دکتر ترسا تام رئیس سازمان بهداشت عمومی کانادا معتقد است با توجه به اینکه چندین استان تزریق واکسن AstraZeneca را به دلیل مشاهدهٔ عارضهٔ جانبی لخته ‌شدن خون متوقف کرده‌اند، کانادا می‌تواند در طی چند ماه آینده انواع مختلف واکسن کووید-۱۹ را ترکیب کند.

دکتر ترسا تام، مقام ارشد بهداشت عمومی کانادا، در یک برنامه تلویزیونی با نام  Get the Facts on the Vax که در شبکهٔ CTV News پخش می‌شود حضور پیدا کرد. دکتر تام در پاسخ به این سؤال که آیا کانادایی‌هایی که قبلاً یک دوز AstraZeneca دریافت کرده‌اند برای دوز دوم واکسن خود در تابستان نوع واکسن دیگری دریافت می‌کنند گفت: «این احتمال وجود دارد زیرا در این صورت روند بعدی توزیع واکسن آسان‌تر می‌شود.»

نظرات تام براساس نتایج اولیه یک تحقیق در انگلستان است که نشان می‌دهد دریافت یک دوز واکسن کووید-۱۹ Pfizer و یک دوز واکسن AstraZeneca بی‌خطر است، ولی امکان مشاهدهٔ عارضهٔ جانبی خفیف و نادر نیز وجود دارد.

نتایج اولیه این تحقیق که در ژورنال Lancet در روز چهارشنبه منتشر شد با بررسی ۸۰۰ نفر که واکسن Pfizer و AstraZeneca را دریافت کرده بودند به دست آمده است. محققان پس از بررسی این افراد دریافتند که عوارض جانبی جزئی از جمله تب و خستگی در افرادی که دوز دوم واکسن قبلی را دریافت کرده‌اند یکسان است. با این وجود میزان اثربخشی واکسن ترکیبی کووید-۱۹ اندازه‌گیری نشده است.

چندین استان از جمله انتاریو، آلبرتا، منیتوبا، ساسکاچوان و نوا اسکوشیا تزریق واکسن AstraZeneca را پس از مشاهدهٔ موارد نادر لخته شدن خون که به «ترومبوسیتوپنی ایمنی ترومبوتیک ایمنی ناشی از واکسن» (VITT) شهرت دارد متوقف یا محدود کردند.

تخمین زده می‌شود که از هر ۲۵۰،۰۰۰ نفری که واکسن AstraZeneca را دریافت کرده‌اند یک نفر درهر ۱۰۰،۰۰۰ نفر دچار عارضهٔ VIIT می‌شوند.

با وجود نگرانی‌ها، تام گفت واکسن AstraZeneca بی‌خطر است و هر شخصی که این واکسن را دریافت کرده باشد کار درستی انجام داده است.

او در ادامه افزود: «این واکسن توسط بهداشت کانادا تأیید شده و دارای مجوز است. به بیانی دیگر، این واکسن کاملاً ایمن و بسیار موثر است و اینکه در میلیون‌ها انسانی که در سرتاسر دنیا این واکسن را دریافت کرده‌اند شاهد عوارض جانبی بسیار نادر باشیم، موضوع عجیبی نیست.»

دکتر مارلا شپیرو متخصص بهداشت و پزشکی CTV News گفت که از شنیدن صحبت‌های دکتر تام در خصوص ترکیب واکسن‌های کووید-۱۹ تعجب نکرده است. به عقیدهٔ او ترکیب واکسن‌ها با اینکه بی‌خطر است اما در حد حدس و گمان بوده و  نیازمند تحقیقات علمی بیشتری است.

 

منبع: CtvNews


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید