Monday, November 29, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

29,633
Total deaths
Updated on November 29, 2021 4:34 am
27,634
Total active cases
Updated on November 29, 2021 4:34 am
1,786,246
Total confirmed cases
Updated on November 29, 2021 4:34 am

بازار بورس: call option چیست؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

سفر آزادانه ساکنین سیل‌زده بریتیش‌کلمبیا به آمریکا بمنظور تهیه سوخت و غذا

پس از سیل مرگبار بریتیش‌کلمبیا دولت فدرال به آن دسته از شهروندان استان که برای تهیه نیازهای اساسی مجبور به عبور از مرز ایالات‌متحده...

کشف 56 سلاح ممنوعه در اتومبیل زن اهل فلوریدا

یک شهروند اهل فلوریدا پس از آنکه هنگام ورود به کانادا 56 سلاح ممنوعه در اتومبیلش کشف گردید با اتهامات گوناگون روبرو شده است. بگفته...

تعداد قربانیان رانش زمین بزرگراه ۹۹ بریتیش کلمبیا به چهار نفر افزایش یافت

خدمات پزشکی قانونی بریتیش کلمبیا، افزایش تعداد قربانیان رانش زمین در بزرگراه ۹۹ بریتیش کلمبیا را به چهار نفر تأیید کرد. به گفته لیزا لاپوینت،...

آغاز نوبت‌دهی واکسن کووید۱۹ کودکان ۵ تا ۱۱ ساله در آلبرتا

با ورود ۴۰۰ هزار دوز واکسن کووید-۱۹ فایزر به آلبرتا، ساکنان این استان می‌توانند از امروز چهارشنبه ۲۴ نوامبر برای دریافت نوبت واکسن کووید-۱۹...

آلبرتای زیبا: بازدید از آبشارهای یخ‌ زده رشته کوه راکی

آلبرتا در زمستان بی‌نظیر است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای لذت بردن از این زیبایی از آبشار‌های یخ‌ زده رشته کوه راکی بازدید...

بازار بورس همیشه وسوسه‌کننده بوده، اما پیش از ورود باید اطلاعات گوناگون ازجمله درباره call option، فرا بگیرید.

در ادامه توضیحاتی در اینباره ارائه شده است.

Call option چیست؟

Call option قراردادیست که به سرمایه‌گذار اجازه می‌‎دهد سهام‌ را با قیمتی مشخص در زمانی دیرتر خریداری کند. با استفاده از این قابلیت سرمایه‌گذار بروی قیمت سهم سرمایه‌گذاری کرده و منتظر افزایش بهای آن ‌می‌ماند تا به سود برسد.

بعنوان مثال اگر یک call option برای سهام نتفلیکس (NASDAQ:NFLX) با قیمت 500 دلار خریداری کرده و برآورد افزایش قیمت به 502 دلار داشته باشد، از رشد احتمالی سهم سود می‌برد.

در کل یک قمار بر روی افزایش بهای سهم خواهید داشت.

پیش از خرید call option به نکات زیر توجه کنید:

1) برای خرید یک call option سرمایه‌گذار باید مبلغی بیشتر تحت عنوان پاداش بپردازد. اگر برآورد شما از رشد سهم اشتباه باشد آن مبلغ اضافی (بیمه) را نیز از دست می‌دهید.

2) مبلغ call option در دو حالت “in the money” و “out of the money” محاسبه می‌شود. اگر بصورت ” in the money” خرید کنید به این معناست که سهم شما هم‌اکنون در حال سوددهی بوده و در نتیجه هزینه بیشتری را باید بپردازید. مثلا سهمی را با ارزش 35 دلار خریداری کرده و هم‌اکنون ارزش آن به 37 دلار رسیده است. در مقابل “out of the money” بر اساس قیمت پیش از رشد محاسبه شده و ارزان‌تر خواهد بود؛ در مقابل ریسک بالاتری هم دارد.

3) Call option دارای تاریخ انقضایی از یک هفته‌ تا چند ماه می‌باشد. سهام‌داران باید تا پیش از تاریخ انقضا اقدامات لازم برای دستیابی به سود را انجام دهند. هرچه تاریخ انقضا طولانی‌تر باشد قیمت call option نیز بیشتر است.

4) علاوه بر call option گزینه‌ای دیگر بنام put option هم داریم. برخلاف call option که امکان خرید براساس قیمت مشخص را فراهم می‌کند، put option به خریدار اجازه خواهد داد تا option را با قیمتی مشخص بفروشد. در نتیجه اگر ارزش سهم سقوط کند خریداران ضرر نکرده و می‌تواند آن را به قیمت بالاتر به فروش برساند (نوعی ضمانت و بیمه).

آیا استفاده از option منطقیست؟

حال که option را بهتر شناختید به برخی استراتژی‌ها برای شروع معامله می‌پردازیم.

استراتژی‌های بسیاری ازجمله covered call، long call و short call وجود دارد که می‌توانند برای دستیابی به سود بیشتر مورد استفاده قرار گیرند. شما می‌توانید با مراجعه به شرکت کارگزاری خود استراتژی‌های موجود را مرور کنید. البته بطور معمول چهار یا پنج سطح مختلف معامله وجود دارد که پیش از خرید سهام باید آن‌ها را بگذرانید.

خرید call option برای بسیاری سودآور بوده، اما به همان اندازه می‌تواند موجب ضرر نیز بشود. حتی اگر از کم‌خطرترین استراتژی استفاده کنید هم احتمال باخت صفر نیست، پس با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

منبع: Daily Hive


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید