دونالد ترامپ گفته که می خواهد گرینلند، بزرگ ترین جزیره جهان، را بخرد اما اگر رییس جمهور ایالات متحده واقعاً چنین خیالی در سر دارد موانع بسیاری پیش روی او قرار خواهد داشت.

اول از همه اینکه گرینلند که حدود ۵۶٫۰۰۰ سکنه دارد و خیلی واضح اعلام کرده که فروشی نیست. وزارت امور خارجه در پاسخ به گمانه زنی ها در مورد تصمیم دونالد ترامپ برای خرید این جزیره در پیامی توئیتری چنین گفته است: «گرینلند سرزمنیی غنی از منابع ارزشمند مانند معادن، تمیزترین آب و یخ، ماهی، غذای دریایی، انرژی تجدید پذیر بوده و خط مقدم جدیدی برای توریسم ماجراجویانه است. ما مشتاق تجارت هستیم اما فروش نه».

کیم کیلسن، نخست وزیر گرینلند نیز در صحبت هایی مشابه در این باره چنین گفته است: «گرینلند فروشی نیست اما گرینلند آماده تجارت و همکاری با دیگر کشورها مانند ایالات متحده است». گرینلند یک سرزمین مستقل و خودمختار متعلق به کشور دانمارک بوده و سیاستمداران کپنهاگ در سال های اخیر خرید این جزیره توسط ایالات متحده را یک شوخی دانسته اند. مارتین لینگارد، رییس کمیته سیاست خارجی دانمارک در پاسخ به گمانه زنی ها در مورد فروش جزیره گرینلند چنین گفته است: «امیدوارم این یک شوخی باشد زیرا این یک تفکر وحشتناک و مسخره است».

همچنین در شرایطی که در سال ۲۰۱۹ قرار داریم، ایده یک کشور برای خرید کشور دیگری کمی عجیب و غریب و دور از تفکرات مدرن به نظر رسیده و انسان را به یاد دوران استعمار می اندازد. با این صحبت ها اما دانمارک سابقه فروش خاک به ایالات متحده را دارد و جزایر ویرجین که اکنون جزو خاک ایالات متحده به شمار می آید روزگاری با نام جزایر هند غربی به دانمارک تعلق داشته و در سال ۱۹۱۷ به ایالات متحده فروخته شد. و البته دونالد ترامپ اولین رییس جمهور ایالات متحده نیز نیست که سعی کرده گرینلند را بخرد.

هری ترومن، رییس جمهور سابق ایالات متحده نیز در سال ۱۹۴۶ پیشنهاد خرید این جزیره را در ازای ۱۰۰ میلیون دلار به شکل طلا به دولت وقت دانمارک ارائه داد که با احتساب تورم ارزشی ۱٫۳ میلیارد دلاری در روزگار کنونی دارد. پیشنهاد او در نهایت توسط سران دانمارک رد شد هر چند در نهایت کاخ سفید توانست قراردادی با دولت دانمارک مبنی بر ساخت یک پایگاه نظامی در اوایل دهه ۱۹۵۰ در این جزیره منعقد نماید که در این مسیر بخشی از ساکنان بومی گرینلند مجبور به جابجایی شدند. بدین ترتیب پایگاه هوایی تول (Thule Air Base) در جزیره گرینلند به شمالی ترین پایگاه نظامی ایالات متحده تبدیل شد. این روزها گرینلند کانون بحث ها در مورد تغییرات جوی در مقیاس بین المللی است و در یک منطقه بسیار مهم از لحاظ ژئوپولتیکی واقع شده- بین آتلانتیک شمالی و اقیانوس های منجمد شمالی- و منابع طبیعی فراوانی نیز دارد.

صحبت در مورد ارزش واقعی جزیره گرینلند کمی دشوار است اما با توجه به هزینه هایی که ایالات متحده برای دیگر سرزمین ها پرداخته، انتظار می رود که هزینه ای که باید پرداخت شود بسیار سرسام آور باشد، هر چند وقوع چنین معامله ای بسیار دور از ذهن به نظر می رسد. در سال ۱۸۰۳، ایالات متحده قلمرو لوئیزیانا را با قیمت ۱۵ میلیون دلار از فرانسه خریداری کرد که با احتساب تورم، ارزش امروزی آن حدود ۳۴۰ میلیون دلار برآورد می شود.

قلمرو لوئیزیانا حدود ۸۲۷٫۰۰۰ مایل مربع مساحت داشت (از رودخانه می سی سی پی تا کوه های راکی) در حالی که مساحت گرینلند حدود ۸۳۶٫۰۰۰ مایل مربع است یعنی چند هزار مایل مربع بیشتر. شایان ذکر است که در آن دوران دولت پادشاهی فرانسه خود را برای جنگ با بریتانیا آماده کرده و به شدت به پول نیاز داشت. بدین ترتیب فرانسه قلمرو تحت اختیار خود را به بهایی بسیار کم به ایالات متحده فروخت، معامله ای که از آن با عنوان یکی از بدترین و یک طرفه ترین معاملات زمین در تاریخ یاد می شود.

ILULISSAT, GREENLAND – JULY 30: Inuit fishermen prepare a net as free-floating ice floats behind at the mouth of the Ilulissat Icefjord during unseasonably warm weather on July 30, 2019 near Ilulissat, Greenland. The Sahara heat wave that recently sent temperatures to record levels in parts of Europe is arriving in Greenland. Climate change is having a profound effect in Greenland, where over the last several decades summers have become longer and the rate that glaciers and the Greenland ice cap are retreating has accelerated. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

در سال ۱۸۶۷، روسیه منطقه آلاسکا را در قبال ۷٫۲ میلیون دلار یا به عبارتی ۱۲۵ میلیون دلار امروزی به ایالات متحده فروخت. آلاسکا حدود ۵۸۶٫۰۰۰ مایل مربع مساحت دارد که از قلمرو لوئیزیانا و گرینلند کمتر است اما با قاطعیت می توان گفت که ایالات متحده این منطقه یخی را به قیمت بسیار خوبی خریداری کرده است. در سال ۲۰۱۶، تولید ناخالص داخلی گرینلند حدود ۲٫۷ میلیارد دلار بوده است از این رو حتی قیمتی که هری ترومن در سال ۱۹۴۶ برای خرید این جزیره ارائه داده بود (که ارزش ۱٫۳ میلیارد امروزی را داشت) نیز قیمت بسیار پایینی بوده است.

به طور خلاصه می توان گفت که قیمت گذاری جزیره گرینلند بسیار دشوار است اما یک برآورد صورت گرفته توسط واشنگتن پست قیمت این جزیره را بین ۲۰۰ میلیون تا ۱٫۷ تریلیون دلار تخمین زده است که البته اختلاف بسیاری زیادی بین دو سوی قیمت گذاری آن وجود دارد. دونالد ترامپ قصد دارد در ماه سپتامبر و برای اولین بار به عنوان رییس جمهور ایالات متحده از دانمارک دیدن کند اما این سفر ارتباطی به تمایل ذکر شده او برای خرید گرینلند ندارد. اما با توجه به صحبت هایی که اخیراً شده به نظر می رسد که بحث خرید گرینلند نیز دیر یا زود در صحبت های بین او و رهبران دانمارک مطرح خواهد شد.

منبع: businessinsider

عضویت در خبرنامه


پاسخ دهید به این دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید