Friday, September 24, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

27,581
Total deaths
Updated on September 24, 2021 3:14 am
44,974
Total active cases
Updated on September 24, 2021 3:14 am
1,594,200
Total confirmed cases
Updated on September 24, 2021 3:14 am

راهکارهایی برای بهبود کیفیت هوای خانه


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

پاندمی: درخواست کمک کادر درمان آلبرتا از ارتش و صلیب‌سرخ

با افزایش فشارها بر سیستم درمان آلبرتا، چهار اتحادیه پزشکی استان از جیسون کنی خواستند برای کنترل اوضاع از ارتش و صلیب سرخ  درخواست...

ادامه رشد مبتلایان کرونا در آلبرتا

مقامات بهداشتی آلبرتا روز دوشنبه از شناسایی 4,633 مبتلای جدید COVID-19 در استان خبر دادند. 1,605 مورد از آن‌ها در 17 سپتامبر، 1,592 مورد...

واکسن کووید-۱۹ Pfizer برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال امن است

Pfizer و شریک تجاری آن، BioNTech، از نتایج یک آزمایش بالینی فاز 2/3 و برنامه‌های کسب مجوز این واکسن برای واکسیناسیون گروه سنی ۵...

معرفی بهترین اقامتگاه‌های کوهستانی آلبرتا

اگر از اقامت در هتل‌ و اتاق‌های آن خسته شده‌اید باید گزینه‎‌های دیگر را امتحان کنید. در این بین اقامتگاه‌های کوهستانی و کوچک می‌توانند...

نوجوان کانادایی صاحب رکورد قدبلندترین نوجوان دنیا در گینس شد

یک نوجوان 15 ساله کانادایی به نام اولیویه ریو با قد 2 متر و 26 سانتی‌متر به عنوان بلند قدترین نوجوان جهان رکورد گینس...

پنجره‌ها را باز کنید

باز کردن پنجره‌ها ساده‌ترین و موثرترین راه برای بهتر کردن کیفیت هوای منزل است. بسته بودن پنجره‌ها در تمام ساعات روز باعث می‌شود تا مواد شیمیایی مضر و آلرژی‌زا در محیط خانه تولید شوند. باز کردن پنجره‌ها حتی در شهرهای آلوده نیز موثر است.

دکتر پائول یانگ از دانشگاه لانکستر در اینباره گفت: ماندن در محیطی که تهویه هوا ندارد به هیچ عنوان برای سلامتی مفید نیست. البته چنانچه در نزدیکی خیابانی شلوغ زندگی می‌کنید (که البته در دوران قرنطینه دیگر شلوغ نیست) شاید نتوانید برای مدتی طولانی پنجره‌ها را باز کنید اما در هر صورت برای تهویه هوای خانه نیاز است مدتی کوتاه این کار را انجام دهید. شاید در این مواقع باز کردن پنجره‌ها در طول شب منطقی‌تر باشد.

گیاهان آپارتمانی تا حدی موثر هستند

مطالعات ناسا در دهه 1980 نشان داد که گیاهان باعث تصفیه آلاینده‌های سمی هوا می‌شوند. البته این مطالعات در محیط‌های بسته مانند ایستگاه فضایی انجام شده بود اما در محیط خانه نیز گیاهان آپارتمانی در بهبود کیفیت هوا تاثیر مثبتی دارند. پروفسور پاول وورگاسکی در اینباره می‌گوید: گیاهان آپارتمانی به میزان کمی به بهبود هوای خانه کمک می‌کنند زیرا هوای آلوده به صورت مداوم از محیط بیرون وارد خانه می‌شود. البته چنانچه یک جنگل استوایی در خانه داشته باشد خیالتان راحت خواهد بود!

تولید آلاینده در خانه را به حداقل برسانید

دکتر یانگ توصیه می‌کند که در هنگام آشپزی حتما هواکش را روشن کنید تا دود و بخارات برخواسته از غذا وارد محیط خانه نشوند. همچنین باید مراقب بخارات تولید شده محصولات پاک‌کننده و ضدعفونی‌کننده خانگی نیز باشید. به گفته دکتر آپلز ایکانز متخصص آلرژی کلینیک Burghwood می‌گوید محصولات شوینده حتی از درون ظروف نگهدارنده خود نیز می‌توانند ترکیبات آلی فرار تولید کرده و وارد محیط خانه کنند. به همین دلیل بهتر است این مواد را در خارج از محیط خانه مانند گاراژ و حیاط نگهداری کنید. همچنین دکتر ایکانز توصیه کرده از محصولات خوشبوکننده محیط به هیچ عنوان استفاده نشود.

مصالح مورد استفاده در ساخت خانه بر روی کیفیت هوای آن تاثیر می‌گذارند

دکتر ایکانز در اینباره گفت: به عنوان مثال کفپوش‌های چوبی در مقایسه با موکت‌ و فرش برای بهبود کیفیت هوای خانه مناسب‌تر هستند. در ساخت بسیاری از فرش‌ها از فرمالدئید استفاده شده اما کفپوش‌های چوبی پاک‌تر و سالم‌تر هستند. کنه‌های خانگی نیز می‌توانند در مبالمان، بالشتک‌ها و تشک‌ها زندگی کنند و مدفوع تولید شده توسط آن‌ها موجب ایجاد آلرژی می‌شود. دکتر ایکانز توصیه کرده تا با استفاده از روکش بر روی تشک‌ها امکان زندگی این موجودات را از بین ببرید.

مراقب رطوبت بیش از حد باشید

به اعتقاد دکتر ایکانز مهم‌ترین فاکتور که باعث کاهش کیفیت هوای بسیاری از خانه‌ها می‌شود وجود رطوبت است. با استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا رطوبت داخلی خانه را حداقل کنید و هر نوع کپک قارچی که به دلیل رطوبت روی دیوارها ایجاد شده را از بین ببرید. پروفسور وورگاسکی توصیه می‌کند که پس از هر بار استحمام رطوبت ایجاد شده بر روی دیوارها را پاک کرده و با تعبیه فن هوای مرطوب را خارج کنید. پس از شستن لباس‌ها نیز تا جای ممکن بهتر است آن‌ها را در بیرون از محیط خانه آویزان کرده یا تهویه کافی در محل خشک شدن آن‌ها ایجاد کنید.

منبع: The Guardian


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید