Saturday, June 12, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

25,886
Total deaths
Updated on June 12, 2021 4:31 am
18,411
Total active cases
Updated on June 12, 2021 4:31 am
1,399,716
Total confirmed cases
Updated on June 12, 2021 4:31 am

هنوز از مصونیت جمعی برای کروناویروس فاصله زیادی داریم


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

بروز عفونت قلب پس از دریافت دوز دوم واکسن‌های mRNA

روز پنجشنبه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات‌متحده (CDC) اعلام کرد که طبق داده‌های سیستم نظارت بر ایمنی واکسن، تعداد مردان جوانی که پس...

بازگشایی استخرها و سالن‌های بدنسازی کلگری

شهرداری کلگری قصد دارد تعداد از مراکز تفریحی شهر را از هفته آینده بازگشایی کند. هم‌اکنون مرحله دوم بازگشایی‌ها در آلبرتا آغاز شده و بر...

تورنتو: بازگشایی مجدد نمایشگاه Immersive Van Gogh

همزمان با آغاز مرحله نخست بازگشایی‌ها در آنتاریو، نمایشگاه Immersive Van Gogh نیز بار دیگر از هفته آینده پذیرای شهروندان تورنتو خواهد بود. به این...

هواپیمایی Flair Airlines اولین پرواز با اولین بویینگ ۸-۷۳۷ جدید

کمپانی کاناداییِ Flair Airlines که به پروازهای بسیار ارزانش معروف است، امروز خبر داد که با ورود ۱۳ فروند بویینگ ۸-۷۳۷ جدید به خدمت،...

آلبرتا با بیشترین میزان واکسیناسیون کامل در میان استان‌های کانادا

مقامات دولت آلبرتا اعلام کردند در حال حاضر نزدیک به 16% از جمعیت این استان در برابر کووید-19 به طور کامل واکسیناسیون شده‌اند. جیسون کنی...

در حالی که تلاش برای شناسایی تعداد واقعی مبتلایان به کووید-۱۹ ادامه داد، به نظر می‌رسد داستان کروناویروس تا مدت‌ها ادامه خواهد داشت. این پیامی ست که پژوهش‌های مختلف در چهارگوشه دنیا به ما می‌دهند.

تقریبا همیشه آمارهای اعلامی با تعداد واقعی مبتلایان فاصله زیادی دارند. فعلا تحقیقات می‌گویند که درصد مبتلایان به این بیماری در اکثر جوامع زیر ۱۰٪ است، و این درصد فاصله زیادی با پدیده «مصونیت جمعی» دارد.

مصونیت یا ایمنی جمعی به حالتی گفته می‌شود که درصد زیادی از جمعیت به یک بیماری دچار شده و در مقابل آن مصونیت یافته‌اند، از این رو افراد غیرمبتلا نیز در برابر بیماری مصون می‌شوند. این مصونیت جمعی می‌تواند به روش مصنوعی (واکسن) یا طبیعی (بیمار شدن اکثریت جامعه) به دست آید.

هنوز درصد کافی برای رسیدن به مصونیت جمعی در برابر کووید-۱۹ را نمی‌دانیم ولی چندین متخصص آن را حوالی ۶۰٪ برآورد کرده‌اند. و وقتی به آمار ابتلای مردم در شهرهای بزرگ دنیا می‌نگریم، شکافی بزرگ به چشم می‌آید.

Screen Shot 1399-03-09 at 11.28.54 AM.png

حتی در برخی از شهرها که بیشترین مبتلا را داشته‌اند، اکثریت مردم در خطر قرار دارند. در بعضی کشورها—مثل سوئد و موقتا بریتانیا—قرنطینهٔ محدودی برقرار شد تا مصونیت جمعی به دست آید. اما حتی در این کشورها هم آمار ابتلا بین ۷ تا ۱۷ درصد از مردم است.

در نیویورک که شدیدترین شیوع را داشت، حداکثر ۲۰ درصد از شهروندان به کووید-۱۹ مبتلا شدند که باز هم گپی بزرگ با حد آستانه (۶۰ درصد) را نشان می‌دهد.

اکنون بررسی‌های مشابهی در چین انجام می‌شود، هنوز گزارش دقیقی مخابره نشده اما تحقیقی در یکی از بیمارستان‌های ووهان نشان داده که تنها ۱۰ درصد از متقاضیانِ بازگشت بر سر کار، قبلا به ویروس مبتلا و در برابر این بیماری ایمن شده‌اند.

در مجموع این پژوهش‌ها یک پیام واحد برای ما دارند:

«مصونیت جمعی حالا حالاها به دست نمی‌آید.»

شواهد قدیمی نشان می‌دهد که معمولا پس از ابتلا به یک ویروس، مصونیت به دست می‌آید ولی ما هنوز مطمئن نیستیم که کروناویروسِ جدید هم چنین ویژگی‌ای دارد. به خصوص که در برخی موارد، ابتلای دوبارهٔ افرادِ بهبودیافته گزارش شده است.

مصونیت جمعی باعث می‌شود ترس عمومی درباره کووید-۱۹ از بین برود ولی همچنان خطر ابتلا افرادی را تهدید می‌کند که قبلا به آن دچار نشده‌اند و ریسک مرگ برای آنها، هیچ تغییری نمی‌کند. به بیان دیگر، مصونیت جمعی بدون کشف واکسن، همچنان باعث مرگ و میر عده‌ای خواهد شد.

نکته آخر اینکه: کووید-۱۹ یک بیماری تازه است، بر خلاف آنفولانزا، قبل از امسال کسی مصونیتی نسبت به آن نداشته زیرا هیچ اثری از آن در جامعه نبوده است. و این یعنی، هر چند نرخ مرگ‌و‌میر این دو بیماری مشابه است، اما کووید-۱۹ قادر به کشتن آدم‌های بیشتری است چراکه مصونیت کمتری در برابر آن وجود دارد.

منبع: Ny Times


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید