Thursday, September 16, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

27,310
Total deaths
Updated on September 16, 2021 12:23 pm
42,677
Total active cases
Updated on September 16, 2021 12:23 pm
1,561,113
Total confirmed cases
Updated on September 16, 2021 12:23 pm

آیا تلفیق واکسن‌های مختلف کووید-۱۹ ایمن است؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

آلبرتا: اعلام مقررات و محدودیت‌های کرونایی جدید

آلبرتا برنامه تاییدیه واکسیناسیون و محدودیت‌های کرونایی جدید خود را همزمان با افزایش آمار مبتلایان COVID-19، اجرا می‌کند. عصر چهارشنبه نخست‌وزیر جیسون کنی، تایلر شاندرو...

بهترین لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت 2021

هنگام خرید لپ‌تاپ ارزان‌قیمت باید با نبود برخی قابلیت‌ها کنار آمد، اما این بمعنای آن نیست که محصول نهایی ارزش مبلغ پرداختی را نخواهد...

رستوران‌های آلبرتا برای سرویس‌دهی در محیط سرپوشیده ملزم به رعایت قوانین جدید استانی‌اند

مقامات آلبرتا از به‌روزرسانی محدودیت‌های جدید کووید-۱۹ در مورد بارها، میخانه‌ها و رستوران‌های استان خبر دادند که از هفته آینده اجرا می‌شوند. در کنفرانس خبری...

مشارکت بیش از 5.7 میلیون کانادایی در رای‌گیری زودهنگام انتخابات

براساس آخرین آمار انتخابات کانادا، در حالی که کمتر از یک هفته به انتخابات فدرال باقی مانده است، 5.78 میلیون کانادایی در رای‌گیری زودهنگام...

اسپیس‌اکس اولین فضاپیما با خدمه غیرحرفه‌ای را به فضا فرستاد

راکت اسپیس اکس با چهار مسافر غیرحرفه‌ای خود که شامل یک مدیر شرکت تجارت الکترونیک میلیاردر و سه شهروند عادی بود از فلوریدا راهی...

یک اظهار نظر از طرف سازمان بهداشت جهانی (WHO) در جریان کنفرانس خبریِ روز گذشته، باعث ابهام و ترس دربارهٔ تلفیق واکسن‌های مختلف کووید-۱۹ شد.

دکتر سومیا سوامیناتان از محققین ارشد WHO گفت: «روند اخیر که مردم بدون داده‌های کافی، در حوزه‌ای بدون شواهد کافی عمل می‌کنند [و واکسن‌های تلفیقی می‌زنند] کمی خطرناک است.» این نظر دربارهٔ استفاده از دوزهای تقویتی بود.

کانادا هنوز به مرحلهٔ تایید دوزهای تقویتی پس از دو دوز اول نرسیده است، اما مسئولین کانادا از ۱ ژوئن، رویکردی تجربه‌محور را در پیش گرفته‌اند و طبق نظر کمیتهٔ مشورت ملیِ واکسیناسیون (NACI) عمل می‌کنند.

NACI دستورالعمل‌ها را به روز کرده و اجازهٔ استفاده از دوزهای تلفیقی برای ایمن‌سازی را داده است. در این سند می‌خوانیم:

«شواهد جدید نشان می‌دهند که تلفیق واکسن‌های مبتنی بر ویروس تضعیف‌شده و واکسن‌های mRNA با فاصلهٔ تزریق ۴ تا ۱۲ هفته از نظر ایمنی قابل قبول است و البته می‌تواند باعث بروز واکنش‌هایی در بدن شود که هر چه فاصله بین دو تزریق کمتر باشد، شدت آنها بیشتر خواهد بود.»

اداره بهداشت کانادا می‌گوید: «تلفیق واکسن‌ها ایدهٔ جدیدی نیست. واکسن‌های مشابه از تولیدکنندگان مختلف در زمان کمبود واکسن یا نیاز عمومی جایگزین می‌شوند. این امر در واکسیناسیون آنفولانزا، هپاتیت A و … رایج است.»

وزیر بهداشت اونتاریو نیز می‌گوید که این استان از توصیه‌های mRNA استفاده می‌کند و تلفیق واکسن‌های مختلف در روند ایمن‌سازی را طبق تجربهٔ ظاهرا موفق بریتانیا، اسپانیا و آلمان در پیش گرفته است.

«تلفیق دوزی از واکسن mRNA (فایزر و مدرنا) با واکسن آسترازنکا یا دیگر واکسن‌های mRNA امن است و به اهالی بیشتری در اونتاریو فرصت دریافت زودتر دوز دوم را می‌دهد.»

مسئولین بریتیش کلمبیا نیز نظر مشابهی دارند و پیوسته در حال جمع‌آوری اطلاعات جدید و رصد اوضاع هستند تا از موثر بودن رویکرد واکسیناسیون تلفیقی در این استان و بقیه دنیا مطمئن شوند.

تا اینجا طبق شواهد و تجربیات به نظر می‌رسد که تلفیق واکسن‌های مختلف کووید-۱۹ خطری برای سلامت افراد ندارد.

منبع: Daily Hive


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید