Tuesday, October 19, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

28,376
Total deaths
Updated on October 14, 2021 12:57 pm
36,093
Total active cases
Updated on October 14, 2021 12:57 pm
1,671,481
Total confirmed cases
Updated on October 14, 2021 12:57 pm

راه‌اندازی بزرگترین کارخانه جذب CO2 جهان در ایسلند


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

درخواست رسمی Pfzier از بهداشت کانادا برای صدور مجوز واکسن کودکان ۵ تا ۱۱ سال

شرکت داروسازی Pfizer به عنوان اولین تولیدکننده واکسن کودکان با ارسال یک گزارش رسمی به بهداشت کانادا از این سازمان درخواست کرد واکسن‌ کووید-۱۹...

مستأجران کانادایی ماهانه ۷۶۹ دلار بیشتر از مالکین خانه‌ها ضرر می‌کنند

براساس تحقیق جدیدی که توسط شرکت املاک و مستغلات Royal Le Page انجام پذیرفته، مالکین خانه‌ها در کانادا به طور قابل توجهی هزینه کمتری...

آشنایی با Mathnasium و رشد مهارت ریاضی کودکان

استفاده از شیوه Mathnasium موجب دگرگونی شناخت کودک از ریاضیات و درک بهتر او از این علم می‌شود. لری مارتینک برای ابداع این شیوه...

تعداد معاملات در کلگری همچنان بالاست (بازار مسکن در ماه سپتامبر ۲۰۲۱)

نويسنده: مهرداد باقرى، مشاور املاك در شهر كلگرى تعداد کل معاملات در ماه سپتامبر نزدیک به رکورد آن در سال ۲۰۰۵ بود با ۲۱۶۲ واحد...

تورهای جدید بازدید از پارک ملی جسپر

اتوبوس‌های معمولی و خسته کننده را فراموش کنید. شما می‌توانید به سبک جدیدی در کوه‌های راکی گشت بزنید که در بهار ۲۰۲۲ عملی خواهد...

یک کارخانه عظیم جذب دی‌اکسیدکربن از اتمسفر و ذخیره آن طی فرایندی پایدار، فعالیت خود را از چهارشنبه گذشته در ایسلند آغاز کرد.

کارخانه Orca را استارتاپ سوییسی Climeworks AG با هدف کاستن از آثار منفی گازهای گلخانه‌ای بر کره‌زمین ساخته و گامی مهم بمنظور توسعه این صنعت جدید محسوب می‌شود.

بنابر اعلام Climeworks این واحد ظرفیت جذب سالانه 4,000 تن دی‌اکسیدکربن را دارد. گازهای جمع‌آوری شده بصورت ایمن و دائمی طی فرایند شیمیایی Carbfix (شریک آکادمیک و صنعتی آن‌ها در ایسلند) ذخیره‌سازی می‌شود.

در این فرایند گاز حاوی CO2 با آب ترکیب و سپس به اعماق زمین پمپ می‌شود. در ادامه این محلول در سنگ به دام افتاده و طی فرایندی طبیعی و معدنی که دو سال زمان می‌برد به سنگ تبدیل خواهد شد.

هرچند این واحد در حال حاضر تنها قادر به جذب مقادیر ناچیز از آلاینده‌های تولیدی توسط بشر است، اما طی سال‌های آینده قصد افزایش ظرفیت عملیاتی خود به ۱ مگاتن را دارد.

گزارش اخیر Intergovernmental Panel on Climate Change سازمان ملل درباره افزایش رویدادهای شدید آب‌وهوایی ناشی از گرمایش جهانی طی سال‌های آینده هشدار داده است. کارشناسان بر لزوم کاهش محسوس تولید گازهای گلخانه‌ای و حذف همیشگی دی‌اکسیدکربن از آن‌ها تاکید می‌کنند.

ساخت این واحد از می 2020 و با تکیه بر فناوری ماژولار شروع شد. برای این منظور واحدهای کوچک جمع‌آوری CO2 در کنار یکدیگر قرار گرفته و کل مجموعه را شکل داده‌اند.

موقعیت استراتژیک شرکت و قرارگیری آن در مجاورت نیروگاه زمین‌گرمایی ON Power’s Hellisheiði باعث شده تا انرژی موردنیاز آن بطور کامل از منابع تجدیدپذیر تامین شود.

بگفته Climeworks این تکنولوژی را می‌توان براحتی در نقاط مختلف دنیا راه‌اندازی کرد. کافیست دو فاکتور دسترسی به منابع انرژی تجدیدپذیر و شرایط زمین‌شناسی لازم برای ذخیره گاز را دارا باشند.

کریستوف گیبالد، مدیرعامل و بنیانگذار Climeworks، در اینباره گفت: Orca گامی مهم برای توسعه صنعت جذب مستقیم آلاینده‌ها از هوا ست و نقشه آن را می‌توان در آینده توسعه داد. هنوز تا صفر شدن تولید گازهای آلاینده فاصله داریم، اما Orca ما را به آن نزدیک کرده است.

البته برخی دانشمندان امیدواری ایجاد شده به چنین تکنولوژی‌هایی را بیش از حد کاذب می‌دانند و بر این باورند که باید حتما تولید گازهای آلاینده در کنار استفاده از چنین فناوری‌هایی، به طرز چشمگیر کاهش یابد.

منبع: Independent


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید