استفاده از حیوانات زنده برای سرگرم‌سازی مردم، یکی از مشکلات بزرگ صنعت سیرک دنیا است. بسیاری از بحث‌ها پیرامون این موضوع، با این پیشنهاد به پایان می‌رسند که استفاده از حیوانات در سیرک‌ها ممنوع شود. اما آدم‌های خلاقی در دنیا پیدا شده‌اند که برای این مشکل راه‌حلی نو یافته‌اند، طوری که نه سیخ بسوزد و نه کباب.

سیرک آلمانی Roncalli (اینستاگرام) از پارسال به جای حیوان‌های زنده از هولوگرام‌های ۳۶۰ درجه‌ای استفاده می‌کند که فناوری نمایش آنها را شرکت Optoma ساخته است.

این سیرک که در سال ۱۹۷۶ تاسیس شده، حذف نمایش حیوانات را در دههٔ ۱۹۹۰ شروع کرد و از سال ۲۰۱۸ نمایش‌های آن بدون هیچ حیوانی برگزار شده‌اند. برگزارکننده‌ها هم توانسته‌اند فضای جادویی سیرک را حفظ کنند و هم بدون حبس حیوانات، آنها را به زیر خیمه بیاورند.

در این نمایش، مردم اسب‌های زیبایی را می‌بینند که دور سالن می‌دوند، و یک فیل بزرگ که گوش‌هایش را به بدنش می‌زند. این حیوان‌ها در کسری از ثانیه پیدا و سپس در هوا ناپدید می‌شوند. همهٔ آنها با استفاده از ۱۱ پروژکتور Optoma به نمایش در می‌آیند که حیوان‌ها را به شکلی قابل قبول شبیه‌سازی می‌کند.

هولوگرام‌های سه‌بعدی نسبت به جانوران خاک گرفته و بعضا خسته و بیماری که از قدیم در سیرک‌ها دیده‌ایم، جذابیت‌های خودشان را دارند ولی بزرگترین فایدهٔ آن‌ها این است که می‌دانیم دیگر قرار نیست حیوان‌های بیچاره سال‌ها در قفس حبس و تربیت شوند تا چند سالی در سیرک برای مردم نمایش اجرا کنند.

جنبش حذف حیوانات از سیرک‌ها هر سال قوی‌تر می‌شود و گزارش‌های آزار حیواناتی مثل اسب‌ها، فیل‌ها، شیرها و … باعث شده مدیران بیشتر سیرک‌ها متوجه نارضایتی عمومی از خشونت علیه این حیوانات شوند.

فناوری‌هایی مثل آنچه سیرک Roncalli در اختیار دارد، هم به کمک حیوان‌ها می‌آیند و هم باعث می‌شوند مخاطبین این نمایش‌ها با خیال راحت از سیرک لذت ببرند و برای برگزارکننده‌های مراسم هم احترام بیشتری قایل شوند.

هیچ نیازی نیست برای سرگرمی و خوشحالی انسان‌ها، به شکنجه و آزار حیوان‌ها بپردازیم. این پیامی است که مدیران سیرک Roncalli به دنیا می‌دهند.

نظر شما درباره استفاده از حیوانات هولوگرافیک در سیرک‌ها چیست؟

منبع: BrightSide

عضویت در خبرنامه


پاسخ دهید به این دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید