Sunday, May 9, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

24,568
Total deaths
Updated on May 9, 2021 8:32 am
81,052
Total active cases
Updated on May 9, 2021 8:32 am
1,279,971
Total confirmed cases
Updated on May 9, 2021 8:32 am

آیا احتمال فعالیت آتشفشانی در بریتیش‌کلمبیا وجود دارد؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

احتمال واکسیناسیون پیش از موعد کانادایی‌ها

مقامات فدرال از احتمال واکسیناسیون پیش از موعد شهروندان خبر دادند. بگفته دکتر هاوارد انجو معاون سازمان بهداشت عمومی، تاکنون 41 درصد شهروندان بزرگسال...

برگزاری کنسرت مجازی با شعار توزیع عادلانه واکسن

ماه آینده نخست‌وزیر ترودو همراه با برخی چهره‌های سیاسی و مشهور دنیا در یک کنسرت مجازی شرکت می‌کند. Global Citizen در روز 8 می میزبان...

جریمه 2,000 دلاری بخاطر استفاده از پلاک کاغذی!

راننده اهل آلبرتا بخاطر استفاده از پلاک کاغذی و رانندگی بدون مدارک شناسایی و بیمه 2,000 دلار جریمه شد. بعلاوه باید در جلسه دادگاه...

خطرات قابل توجه انواع کووید۱۹ در افرادی که یک دز واکسن را دریافت کرده‌اند

مقامات بهداشتی به کانادایی‌ها هشدار می‌دهند که بین دریافت دوز اول و دوم واکسن کووید-۱۹ مراقبت‌های لازم را انجام دهند، زیرا شواهد جدید نشان...

زنان باردار بریتیش‌کلمبیا در اولویت واکسیناسیون قرار گرفتند

مقامات بریتیش‌کلمبیا زنان باردار بالای 16 سال را در اولویت دریافت واکسن COVID-19 قرار دادند. براساس اطلاعیه‌ای که عصر سه‌شنبه منتشر شده، شهروندان باردار در...

در میان خطراتی همچون زلزله، آتش‌سوزی، سونامی، سیل و دیگر بلایای طبیعی که جان شهروندان بریتیش‌کلمبیا را تهدید می‌کنند شاید ریسک بروز فعالیت‌های آتشفشانی چندان به چشم نیاید. با اینحال اخیرا نگرانی‌ها درباره فعال شدن این غول‌های خفته بالا گرفته و لزوم رصد آن‌ها بیش از پیش احساس می‌شود.

ملانی کلمن آتشفشان شناس در اینباره به CBC گفت: هر ساله هزاران زمین‌لرزه کوچک در بریتیش‌کلمبیا ثبت می‌شوند که حتی احساس هم نمی‌شوند، اما هرکدام از این لرزش‌ها هشداری درباره آغاز فعالیت آتشفشانی در منطقه هستند.

روز دوشنبه 40امین سالگرد فوران Mount St. Helens در واشنگتن بود. در آخرین فعالیت این آتشفشان ابرهای خاکستری و سمی چندین ایالت آمریکا، بریتیش‌‎کلمبیا، آلبرتا و حتی ساسکاچوان را فرا گرفت.

به گفته کلمن در 10،000 سال گذشته 47 فوران آتشفشانی در BC رخ داده که شاید در مقایسه با ایالات‌متحده یا بخش‌هایی از دنیا کم باشد اما به خودی خود آمار بالایی محسوب می‌شود.

چندین stratovolcanoe در نواحی جنوبی استان قرار دارند که از میان آن‌ها می‌توان به Mount Garibaldi، Mount Meager massif در نزدیکی Pemberton و منطقه آتشفشانی Mount Cayley که از Pemberton Icefield تا رودخانه Squamish گسترده شده، اشاره کرد.

آخرین فوران در نواحی شمال‌غربی بریتیش‌کلمبیا 150 سال پیش رخ داده و به عقیده کلمن فوران بعدی BC نیز در این منطقه رخ خواهد داد، زیرا بیشترین فعالیت‌های آتشفشانی ثبت شده استان در این منطقه بوده است.

به گفته کلمن Mount Baker که درست در جنوب مرز BC با ایالت واشنگتن قرار دارد در طول تاریخ فوران‌ بسیار قدرتمندی نداشته اما احتمال آن می‌رود که به زودی شاهد فعالیتش باشیم. به گمان او این آتشفشان می‌تواند به اندازه‌ای مواد مذاب و گدازه تولید کند که پس از عبور از رودخانه Nooksack وارد خاک کانادا شود.

چالش‌های پیش روی رصد آتشفشان‌های BC

به گفته کلمن کانادا دارای شبکه لرزه‌نگاری منطقه‌ای برای شناسایی حرکت‌های صفحات تکتونیکی است. به باور کارشناسان چنین حرکاتی عامل بروز فعالیت‌های آتشفشانی هستند. با اینحال هیچگونه بررسی میدانی و اختصاصی بر روی آتش‌فشان‌های BC انجام نمی‌شود.

او افزود: بهتر است وضعیت آتشفشان‌ها را رصد کنیم اما چنین کاری به بودجه و زمان‌ کافی نیاز خواهد داشت. از طرفی اولویت‌‌بندی خطرات طبیعی که استان را تهدید می‌کنند نیز کار آسانی نیست و به بررسی و تحلیل دقیق و همیشگی نیاز دارد.

از طرف دیگر به عقیده کلمن متقاعد کردن مردم و القای خطر بروز فعالیت‌های آتشفشانی به آن‌ها را دشوار دانست زیرا چنین واقعه‌ای را تجربه نکرده‌اند. با اینحال فوران Mount St. Helens می‌تواند به شهروندان یادآوری کند که احتمال بیدار شدن آتشفشان‌های خفته منطقه در آینده دور از انتظار نیست.

منبع: CBC
لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید