Monday, November 29, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

29,633
Total deaths
Updated on November 29, 2021 4:34 am
27,634
Total active cases
Updated on November 29, 2021 4:34 am
1,786,246
Total confirmed cases
Updated on November 29, 2021 4:34 am

تظاهرات ضد تبعیض نژادی در مونتریال به خشونت کشیده شد


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

سفر آزادانه ساکنین سیل‌زده بریتیش‌کلمبیا به آمریکا بمنظور تهیه سوخت و غذا

پس از سیل مرگبار بریتیش‌کلمبیا دولت فدرال به آن دسته از شهروندان استان که برای تهیه نیازهای اساسی مجبور به عبور از مرز ایالات‌متحده...

کشف 56 سلاح ممنوعه در اتومبیل زن اهل فلوریدا

یک شهروند اهل فلوریدا پس از آنکه هنگام ورود به کانادا 56 سلاح ممنوعه در اتومبیلش کشف گردید با اتهامات گوناگون روبرو شده است. بگفته...

تعداد قربانیان رانش زمین بزرگراه ۹۹ بریتیش کلمبیا به چهار نفر افزایش یافت

خدمات پزشکی قانونی بریتیش کلمبیا، افزایش تعداد قربانیان رانش زمین در بزرگراه ۹۹ بریتیش کلمبیا را به چهار نفر تأیید کرد. به گفته لیزا لاپوینت،...

آغاز نوبت‌دهی واکسن کووید۱۹ کودکان ۵ تا ۱۱ ساله در آلبرتا

با ورود ۴۰۰ هزار دوز واکسن کووید-۱۹ فایزر به آلبرتا، ساکنان این استان می‌توانند از امروز چهارشنبه ۲۴ نوامبر برای دریافت نوبت واکسن کووید-۱۹...

آلبرتای زیبا: بازدید از آبشارهای یخ‌ زده رشته کوه راکی

آلبرتا در زمستان بی‌نظیر است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم برای لذت بردن از این زیبایی از آبشار‌های یخ‌ زده رشته کوه راکی بازدید...

به دنبال مرگ جورج فلوید به خاطر خشونت پلیس در مینسوتای امریکا، شهرهای مختلف این کشور صحنه تظاهرات و ناآرامی‌های اجتماعی شده‌اند. اما مردم مونتریال نیز یک‌شنبه شب تظاهراتی علیه تبعیض نژادی بر پا کردند.

این تظاهرات که با آرامش دنبال می‌شد، پس از آن به خشونت گرایید که اشیایی به سمت پلیس پرتاب شد و در پی آن، نیروهای پلیس از اسپری فلفل و گاز اشک‌آور استفاده کردند و ادامه گردهمایی غیرقانونی اعلام شد.

تظاهرات تقریبا تمام شده بود و برخی افراد به سمت نقطه شروع آن، یعنی مقر پلیس در داون‌تاون مونتریال حرکت کرده بودند که درگیری‌ها شروع شد.

cda-racism-protests-20200531.jpg

شیشه‌ها شکسته شدند، آتش به راه افتاد و گروهی از معترضین با نیروهای پلیس درگیری شدند.

تکرار خشونت و تبعیض علیه سیاه‌پوستان

برگزارکنندگان این تظاهرات می‌گویند که هدف از آن، همدردی با مردم امریکا و همچنین جلب توجه به تبعیض‌ها در کانادا بوده است. ماری-لیویا بیوگ از مسئولین این راه‌پیمایی می‌گوید:

«همه باید بدانند که حرکت امروز ما برای این بود که اعلام کنیم قتل جورج فلوید، یک حادثه یکتا نیست و مدام در مونتریال هم تکرار می‌شود. پس برای اعتراض به بی‌عدالتی و همدردی جمع شده‌ایم.»

George floyd protest

این اجتماع مردمی از بخش‌های مختلف جامعه را جمع کرد و شعارهایی نظیر Black lives matter و I can’t breathe سر داده شد. همچنین چندین بار مردم به زانو نشستند تا اتحاد خود با جنبش سیاه‌پوستان را اعلام کنند.

اما پس از آنکه پلیس خواستار متفرق شدن حاضران شد، برخی اهمیت ندادند و عده‌ای هم از فرصت استفاده کردند و با شکستن شیشهٔ مغازه‌ها، اقدام به آتش‌زدن آنها کردند.

cda-racism-protests-20200531.jpg

برگزارکننده‌های این اجتماع از مردم خواسته بودند که فاصله مناسب برای جلوگیری از شیوع کووید-۱۹ را رعایت کنند و با اینکه اکثر افراد ماسک داشتند، اما در مواقعی حفظ فاصله ممکن نبود.

نزدیکی این تظاهرات به مقر پلیس باعث تجمع نیروهای قانون و ایجاد حساسیت‌هایی شده بود. به گونه‌ای که چند دقیقه قبل از شروع آن، پلیس مونتریال در توییتر نسبت به مرگ جورج فلوید ابراز ناراحتی کرد و نوشت:

«هم عمل پلیس خطاکار، و هم بی‌عملی همکاران او، ضد ارزش‌های پلیس بود. ما به حقوق مردم احترام می‌گذاریم و همه باید بتوانند به خشونت اعتراض کنند. ما برای حفظ امنیت در کنار شما خواهیم بود.»

قبل از این نیز در تورنتو تظاهراتی برگزار شده بود که کاملا مسالمت‌آمیز خاتمه یافت.

منبع: CBC


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید