Sunday, April 18, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

23,618
Total deaths
Updated on April 18, 2021 11:36 am
87,329
Total active cases
Updated on April 18, 2021 11:36 am
1,119,492
Total confirmed cases
Updated on April 18, 2021 11:36 am

کروناویروس می‌تواند در دوران حاملگی به جنین منتقل شود


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

حضور برهنه نماینده مجلس عوام در جلسه مجازی

ویلیام آموس که از سال 2015 نمایندگی شهر پونتیاک در استان کبک را بر عهده داشته، روز چهارشنبه بصورت کاملا برهنه در مقابل همکارانش...

ادامه کاهش اجاره‌بها در شهرهای بزرگ کانادا، بجز کلگری

براساس گزارش Rentals.ca، طی ماه گذشته نرخ اجاره‌بهای اکثر شهرهای کانادا کاهش یافته است. البته کلگری در این بین استثنا بود. هرچند میانگین اجاره‌بهای کانادا...

معرفی بلندترین ساختمان‌های تورنتو

با توجه به مرتفع‌تر شدن برج‌های تورنتو در سال‌های اخیر این سوال پیش می‌آید که بلندترین آن‌ها کدام است؟ مطمئناً بلندترین سازه‌ تورنتو برج CN...

طرح آزمایشی شهرداری کلگری برای تسریع فرآیند adaption حیوانات پناهگاهی

شهرداری کلگری و انجمنِ گروهِ نجاتِ حیواناتِ آلبرتا (AARCS) در چارچوب یک همکاری جید به دنبال بهبود وضعیت زندگی حیوانات خانگی بی‌سرپرست هستند تا...

بدترین هفته کانادا از نظر آمار مبتلایان کرونا

طی هفت روز گذشته میانگین آمار مبتلایان روزانه کرونا در کانادا به بالاترین حد خود از ابتدای پاندمی رسیده است. براساس آمار، طی هفت روز...

پزشکان فرانسوی اولین مورد انتقال COVID-19 از مادر به جنین را تایید کردند. مغز این پسربچه به دلیل ابتلا به ویروس در رحم مادر دچار عفونت شده بود.

این یافته درحالی در نشریه Nature Communications منتشر شده که پیش از این مواردی از ابتلای کودکان در رحم مادر به COVID-19 گزارش، اما به تایید نرسیده بود.

دانیل دلوکا مدیر بخش مراقبت‌های ویژه کودکان و نوزادان در بیمارستان Antoine Beclere پاریس درباره این گزارش گفت: متاسفانه شکی نداریم که انتقال ویروس در رحم مادر رخ داده است. پزشکان باید بدانند چنین انتقالی هرچند نادر اما امکان‌پذیر است.

این زن 23 ساله در تاریخ 24 مارچ به بیمارستان اعلام کرده بود علائمی چون تب و سرفه شدید در سه‌ماهه سوم بارداری داشته است. ابتلای او به COVID-19 کمی پس از وضع حمل تایید شد.

تنها سه روز پس از تایید ابتلای مادر به کروناویروس پزشکان با تماشای تصاویر سر نوزاد متوجه علائم بیماری شده و بسرعت او را در بخش مراقبت‌های ویژه تحت نظر قرار دادند.

نتیجه آزمایش خون و مایعات ریه‌ نوزاد ابتلای او به COVID-19 را تایید کرد و پزشکان با انجام آزمایشات بیشتر توانستند انتقال ویروس از خون مادر به نوزاد را تایید کنند.

دکتر دلوکا در ادامه افزود: علت آن‌که انتقال ویروس در رحم مادر پیش از این تایید نشده بود لزوم انجام نمونه‌گیری‌های متعدد است. شما نیاز با آزمایش خون مادر، خون نوزاد، خون بند ناف، جفت و مایع آمنیوتیک دارید که کاری بسیار دشوار می‌باشد.

طبق بررسی‌ها ویروس‌ در جفت بیش از دیگر نقاط مشاهده شده است. وجود تعداد زیادی گیرنده‌ (مشابه آن‌چه در ریه‌ها وجود دارد و ویروس از طریق آن‌ها به سلول‌های انسانی حمله می‌کند) احتمالا علت این امر می‌باشد.

هرچند وضعیت این نوزاد در ابتدا خوب بود اما در روز سوم دچار تحرکات شدید عصبی و وضعیت تغذیه‌ بد شد. اسپاسم‌های عضلانی سر، گردن و قوس کمر نوزاد را به سمت عقب برمی‌گرداند. چنین علائمی در برخی از مبتلایان مننژیت نیز دیده می‌شود. اسکن‌های MRI علائم gliosis که از عوارض آسیب عصبی می‌باشد را نشان داد که گاهی به آسیب مغزی منجر می‌شود.

با اینحال نوزاد بدون تجویز داروهای ضدویروس معمول بهبود یافت و بدون هیچگونه کمک پزشکی به وضعیت نرمال بازگشت.

اندرو شنان پروفسور زنان و زایمان در King’s College لندن در واکنش به این گزارش گفت: در 95 درصد از 244 نوزاد متولد شده از مادران مبتلا به COVID-19 هیچگونه علائم بیماری مشاهده نشده است. به این ترتیب می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که COVID-19 در حاملگی خطری جدی برای مادر و کودک محسوب نمی‌شود. با اینحال لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و پزشکی تا زمان یافتن واکسن اجتناب‌ناپذیر است.

منبع: The Guardian
لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید