Tuesday, January 26, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

19,403
Total deaths
Updated on January 26, 2021 7:17 pm
59,551
Total active cases
Updated on January 26, 2021 7:17 pm
757,022
Total confirmed cases
Updated on January 26, 2021 7:17 pm

معرفی واکسن‌های پیشرو کرونا

عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

مقایسه ایالات متحده و کانادا در واکسیناسیون شهروندانشان

در حالی که ایالات متحده به صورت روزانه حدود یک میلیون نفر را در برابر ویروس کرونا واکسیناسیون می‌کند، به‌نظر می‌رسد کانادا ناامیدکننده عمل...

362‌ مورد جدید COVID-19‌ در آلبرتا و کاهش تعداد بستری‌شدگان

در 24 ساعت گذشته، آلبرتا 362 مورد جدید COVID-19 را شناسایی کرده است که این امر بیانگر دلیل کاهش تست‌های انجام شدهٔ اخیر این...

خبر بسیار خوشحال‌کننده درباره درمان کرونا

تیمی تحقیقاتی در موسسه قلب مونتریال از یافتن دارویی موثر برای مبارزه با COVID-19 خبر داده است. این دارو که Colchicine نام دارد قرصی...

کانادا بهشت درونگرایان

طبق مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده کانادا بخاطر تراکم جمعیت پایین، اینترنت پرسرعت و هزینه‌های زندگی کم، بهترین کشور دنیا برای زندگی افراد درونگراست. محققان...

مردی از کلگری برنده جک‌پات ۲ میلیون دلاری ZING شد

این هفته یکی از اهالی کلگری با خراشیدن بلیت بخت‌آزمایی‌اش ۲ میلیون دلار کانادا به ثروت خود افزود. آقای ترِیسی آستینسون که ابتدا فکر می‌کرد...

در حال حاضر محققان جهان مشغول آزمایش بر روی 64 واکسن کرونا هستند. در ادامه به آخرین وضعیت هشت واکسن پیشرو نگاهی می‌اندازیم.

واکسن‌های Messenger RNA

در این تکنولوژی نوین به سلول‌های بدن آموزش داده می‌شود پروتئین یا جزئی پروتئینی را بمنظور ایمنسازی بدن در برابر تهاجم ویروس تولید کنند. به این ترتیب آنتی‌بادی‌ها جلوی فعالیت ویروس را می‌گیرند.

1- واکسن Pfizer-BioNTech

این واکسن که با نام Comirnaty شناخته می‌شود مجوز استفاده اضطراری در چندین کشور ازجمله کانادا را دریافت کرده و نتایج تست‌های آزمایشگاهی از اثربخشی 95 درصدی آن خبر می‌دهند.

2- واکسن Moderna

این واکسن mRNA-1273 نام داشته و مجوز استفاده در کانادا و ایالات‌متحده را کسب کرده است. بررسی‌های آزمایشگاهی از اثربخشی 94.5 درصدی آن حکایت دارند.

واکسن‌های Adenovirus-Based

این تکنولوژی با انتقال آنتی‌ژن‌های موردنظر به بدن از طریق آدنوویروس، بدن را در برابر بیماری مدنظر ایمن می‌کند. این شیوه برای ساخت واکسن بیماری‌هایی چون سل و HIV بکار می‌رود.

3- واکسن Oxford-AstraZeneca

واکسن AZD1222 یا Covishield مجوز استفاده اضطراری در بریتانیا، هند و آرژانتین را دریافت کرده و طبق بررسی‌های آزمایشگاهی، با توجه به میزان دوز تزریق شده، تقریبا تا 70 درصد اثربخشی خواهد داشت.

4- واکسن Johnson & Johnson

این واکسن که Ad26.COV2.S نامیده می‌شود در فاز سوم تست‌های آزمایشگاهی قرار دارد و هنوز تاییدیه مصرف در هیچ کشوری را کسب نکرده است. انتظار می‌رود نتایج تست‌های آزمایشگاهی آن در ماه ژانویه منتشر شوند.

واکسن‌های Protein-Based

این تکنولوژی پروتئین‌های پاتوژن‌های ویروسی را وارد بدن کرده و سیستم ایمنی بدن راه مقابله با ویروس را می‌آموزد. بنابراین در صورت مواجهه با بیماری شاهد واکنش سریع بدن هستیم. استفاده از پروتئین در مقایسه با تزریق خود ویروس خطر کمتری دارد و فرایند ساخت آن ارزان‌تر و ساده‌تر است.

5- واکسن Novavax

واکسن NVX-CoV2373 در فاز سوم تست‌های آزمایشگاهی قرار دارد و هنوز هیچ کشوری به آن مجوز نداده است.

واکسن‌های Inactivated

در این شیوه ویروس ضعیف یا غیرفعال شده به بدن تزریق می‌شود که سبب واکنش سیستم ایمنی و تولید آنتی‌بادی‌های لازم برای مقابل با ویروس خواهد شد. بسیاری از واکسن‌های فعلی ازجمله آن‌ها می‌توان به واکسن سرخک و فلج‌اطفال با این روش ساده ساخته شده‌اند.

6- واکسن Sinovac

این واکسن به نام CoronaVac شناخته می‌شود و تاییدیه چین و مجوز استفاده اضطراری در کشورهای  بحرین و امارات متحده عربی را دریافت کرده است. بگفته ترکیه اثربخشی واکسن مذکور 91 درصد بوده و قرار است نتایج کامل فاز سوم تست‌های آزمایشگاهی آن در ماه ژانویه منتشر شود.

7- واکسن Sinopharm

این واکسن با نام BBIBP-CorV مجوز استفاده محدود در چین را دریافت کرده و بنابر اعلام شرکت سازنده اثربخشی آن 79.34 درصد است.

8- واکسن Bharat Biotech

هرچند نتایج فاز سوم تست این واکسن که Covaxin نام دارد منتشر نشده، اما مجوز استفاده اضطراری در هند را کسب کرده است. هنوز اطلاعاتی درباره میزان اثربخشی آن در دست نیست.

شما در اینجا می‌توانید وضعیت دیگر واکسن‌های COVID-19 را مشاهده کنید.

منبع: The New York Times

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید