Saturday, July 31, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

26,598
Total deaths
Updated on July 31, 2021 4:05 pm
6,586
Total active cases
Updated on July 31, 2021 4:05 pm
1,430,825
Total confirmed cases
Updated on July 31, 2021 4:05 pm

ماری سیمون، اولین فرماندار بومی كانادا كیست؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

بهترین پاسیوهای روی پشت‌بام در شهر کلگری

یکی از بهترین راه‌ها برای گذران اوقات فراغت، نوشیدن آبجوی خنک در پاسیوهای کلگری ست که توسط صاحبان خوش‌ذوق روی پشت‌بام‌های بلند این شهر...

پلیس به دنبال 4 مظنون تیراندازی در ادمونتون

پلیس ادمونتون از مردم درخواست کرد که برای شناسایی چهار مظنونی که در تیراندازی ادمونتون نقش داشتن به تحقیقات پلیس کمک کنند. اعضای گشت پلیس...

احتمال برگزاری انتخابات فدرال زودهنگام در سپتامبر

جاستین ترودو نخست‌وزیر لیبرال کانادا احتمالا در ماه سپتامبر انتخابات زودهنگام برگزار کند. اجرای موفقیت‌آمیز برنامه واکسیناسیون و برچیده شدن محدودیت‌های کرونا باعث افزایش...

اعلام تغییرات جدید در قوانین کرونایی آلبرتا

مقامات آلبرتا تغییرات جدیدی در مقررات و قوانین کووید-۱۹ اعمال کردند که طی دو مرحله اجرا می‌شوند. مرحله اول تغییرات از پنجشنبه 29 جولای اجرا...

نیازمندی‌های اشتغال کلگری: ۵۰۰ فرصت شغلی جدید

اگر ساکن کلگری هستید و بدنبال کار می‌گردید این مقاله را تا آخر بخوانید. با کاهش محدودیت‌های کرونایی روند استخدام نیرو در بیزینس‌های شهر نیز...

روز سه‌شنبه ماری سیمون به عنوان سی‌امین فرماندار کل کانادا انتخاب شد. او که اولین فرماندار از قوم اینوئیت است، برای دولت جاستین ترودو و موضوعاتی که از اولویت‌های اصلی ترودو به شمار می‌روند، غریبه نیست.

سیمون که برای مدت طولانی مدافع اینوئیت‌ها و شمال کانادا در برگرداندن این منطقه به قانون اساسی کانادا بود و در شکل‌گیری منطقه نوناووت نقش داشت در سال 1994 به عنوان اولین سفیر کانادا در امور پیراشمالگان منصوب شد. پنج سال بعد، سیمون سفیر کانادا در دانمارک شد و همین امر او را به اولین سفیر از قوم اینوک تبدیل کرد.

سیمون هیئت کانادا را در مذاکرات ایجاد شورای قطب شمال رهبری کرد. او سال‌ها بعد در این خصوص به دانشگاه Arctic گفت در مذاکرات ایجاد شورای قطب شمال اعلام کرده بود در صورت تلاش آمریکا برای کاهش نقش مردم بومی در سازمان از گفتگوها خارج خواهد شد.

در سال 2006، سیمون بعد از بازگشت به کانادا به عنوان رئیس منتخب Inuit Tapiriit Kanatami به چهره برجسته‌تری در اتاوا تبدیل شد. سیمون طی شش سالی که سکان بزرگترین سازمان اینوئیت در کشور را در دست گرفته بود، با کارهایی نظیر مخالفت با ممنوعیت فروش محصولات مرتبط با فک در اروپا، بارها و بارها صدای به حاشیه رانده شده مردم شمال را به تیتر اول خبرها آورد.

سیمون پس از پایان یافتن ریاست خود مقاله‌ای برای مجله دیجیتال Policy Options نوشت و در آن تمایلش برای ساخت قطب شمال و شرح مزایای این کار برای کانادا و اینوئیت‌ها را بیان کرد. او اخیراً در دولت ترودو به عنوان نماینده ویژۀ جوامع شمال فعالیت می‌کرد.

فعالیت‌های سیمون که شامل حفظ محیط زیست شمال می‌شود یکی از موضوعات اصلی دولت کنونی است. در سال 2007، او علیه برنامه فدرال که به ارتش اجازه داده بود زباله و فاضلاب‌ را در آب‌های قطب شمال بریزد، صحبت کرد.

تمرکز اصلی او دسترسی عادلانه تمامی مردم به مراقبت‌های بهداشتی و آموزشی بود. او فارغ از اینکه در آن زمان چه منصبی دارد بارها به این مسائل می‌پرداخت و از مردم شمال دفاع می‌کرد. در سال 2018، سیمون پس از مرگ خواهرزادۀ 22 ساله‌اش به دلیل خودکشی، خواستار حمایت بیشتر خدمات بهداشت روانی و پزشکی در شمال شد.

سیمون به عنوان سخنگوی اینوئیت‌ها به قدری از پذیرش مردمی برخوردار بود که به عنوان یکی از 5 نمایندۀ بومی در سال 2008 برای عذرخواهی دولت از دانش آموزان مدارس شبانه‌روزی به مجلس عوام دعوت شد و به عنوان شاهد افتخاری کمیسیون حقیقت و آشتی انتخاب شد. او با وجود انتقاداتی که از دولت فدرال وقت در خصوص موضوعات مختلف داشت، به عنوان رقیب احتمالی برای سمت فرماندار کل در سال 2010 معرفی شد.

از جمله افتخارات او می‌توان به جایزه ملی موفقیت بومیان، مدال افتخار کانادا و جایگاهی در تالار مشاهیر بین‌المللی زنان اشاره کرد.

حساب شخصی سیمون در توییتر از صبح روز سه شنبه 478 کاربر دیگر را دنبال کرد که بیشتر این افراد اینوئیت‌ها، ساکنین شمال کانادا، سیاستمداران کانادا یا رسانه‌های کانادایی بودند. در میان حساب‌های شخصی که سیمون دنبال می‌کند شاهد اشخاصی هستیم که نشان از علاقۀ شخصی او دارند. در این میان، بیانکا آندرسکو ستاره تنیس کانادا، کووای لنارد بازیکن سابق تورنتو رپتور و تعداد انگشت ‌شماری سلبریتی مانند اپرا وینفری، ریانا و کیم کارداشیان دیده می‌شوند.

سیمون در Kangiqsualujjuaq که دهکده‌ای اینوئیت در منطقه نوناویک در شمال کبک است، متولد شد و تا کلاس ششم در یک مدرسه روزانه فدرال تحصیل کرد، سبکی از زندگی که خودش آن را سبک زندگی بسیار سنتی توصیف می‌کند.

او در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «ماه‌های زیادی از سال را اردو می‌زدیم و روی زمین زندگی می‌کردیم، شکار و ماهیگیری می‌کردیم و غذا جمع‌آوری می‌کردیم و ارتباط نزدیکی با میراث و زبان اینوئیتمان برقرار می‌کردیم.»

مادر سیمون اینوک بود و پدرش یک مرد سفیدپوست بود که Hudson’s Bay Company را اداره می‌کرد و به شمال علاقمند بود. سیمون قبل از اینکه به وکالت بپردازد، مدت کوتاهی به عنوان گویندۀ خبر در CBC کار می‌کرد.

فرماندار کل شخصی دوزبانه است و انگلیسی و اینوکتیتوتی صحبت می‌کند. او روز سه شنبه اعلام کرد که در حال گذراندن دوره‌های آموزشی زبان فرانسه است و در به یادگیری زبان متعهد است. به گفتۀ Beland مدیر انستیتوی مطالعات مک گیل کانادا، یادگیری زبان رسمی کانادا می‌تواند چالش بزرگی برای سیمون باشد اما از اینکه سیمون قادر به یادگیری زبان فرانسه است ابزار خرسندی کرد. به عقیدۀ Beland یادگیری زبان سوم کار دشواری نیست.

 

 

منبع: Ctvnews


دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید