Tuesday, January 19, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

18,120
Total deaths
Updated on January 19, 2021 2:01 am
73,919
Total active cases
Updated on January 19, 2021 2:01 am
715,072
Total confirmed cases
Updated on January 19, 2021 2:01 am

چرا مردان بیشتر از زنان در برابر کروناویروس آسیب‌پذیرند؟

عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

همه‌چیز درباره تخفیف مالیاتی Work from Home

دولت فدرال برای حمایت از شهروندانی که وظایف شغلی خود را در دوران پاندمی از منزل انجام می‌دهند، تخفیف مالیاتی جدیدی در نظر گرفته...

ونکوور در میان ده شهر تندرست دنیا قرار گرفت

کانادایی‌ها ونکوور را بعنوان شهری می‌شناسند که می‌توان در آن سبک زندگی سالم همراه با فعالیت بدنی منظم را در پیش گرفت. حال انتشار...

تغییر نام‌گذاری سیستم مدارس آلبرتا به دلیل COVID-19

آلبرتا در حال تغییر اصطلاحات برای نشان دادن نحوه طبقه‌بندی شدت شیوع COVID-19 در مدارس است. در حال حاضر با کشف یک مورد ابتلا به...

کاهش محدودیت‌های تجمع در آلبرتا

آلبرتا پس ازاینکه توانست از شیوع ابتلا به COVID-19 بعد از تعطیلات جلوگیری کند تعدادی از محدودیت‌های بهداشت عمومی را لغو کرد. تایلر شاندرو، وزیر...

بازگشایی سالن‌های آلبرتا از امروز دوشنبه ۱۸ ژانویه

برخی از جنبه‌های زندگی در آلبرتا مانند آنچه در اواسط ماه دسامبر بود، به حالت عادی بازمی‌گردند، اما همه مشاغل نمی‌توانند بازگشایی شوند. از روز...

در گذشته مطالعات ثابت کرده طول عمر مردان در مقایسه با زنان کوتاه‌تر و احتمال ابتلا به سکته قلبی و انواع سرطان در آن‌ها بیشتر است. حال گزارش‌ها نشان داده COVID-19 نیز به مردان بیشتر از زنان آسیب می‌رساند. آمارهای منتشر شده توسط شش کشور تا تاریخ 20 مارس تایید می‌کند که در چهار کشور چین، فرانسه، ایتالیا و کره‌جنوبی میزان ابتلای مردان به مراتب بیشتر از زنان بوده و نرخ مرگ‌ومیر مردان در آن‌ها تا 50 درصد بالاتر از زنان است.

مطمئنا تنها استناد به داده‌های آماری کافی نیست زیرا این احتمال وجود دارد تعداد آزمایشات انجام گرفته از مردان بیشتر از زنان بوده یا نحوه گزارش و ثبت مرگ‌ومیر مردان و زنان متفاوت باشد. اما از آنجایی که اختلاف مذکور در کشورهای گوناگون چشمگیر است وجود این تفاوت تقویت می‌شود.

هنوز علت این موضوع مشخص نیست اما از آنجایی که COVID-19 در افرادی که دارای نواقص جسمی چون مشکلات قلبی و عروقی یا ریوی (مانند انسداد ریه) یا فشار خون بالا هستند آسیب بیشتری وارد می‌کند و نیز از آنجایی که چنین بیماری‌هایی در میان مردان شایع‌تر است، کارشناسان این امر را در بالاتر بودن آمار مبتلایان و فوتی‌ها در مردان موثر می‌دانند.

از سوی دیگر تفاوت‌های رفتاری دو جنس نیز بی‌تاثیر نیستند. مصرف دخانیات و مشروبات الکلی در میان مردان بسیار شایع‌تر از زنان است. در کره‌جنوبی که آمار نشان می‌دهد خطر کروناویروس برای مردان دو برابر زنان است، نرخ اعتیاد مردان به محصولات دخانی در بین کشورهای OECD بالاترین میزان است و در مقابل نرخ اعتیاد زنان نیز حداقل می‌باشد. برخی نیز توجه بیشتر زنان به مسائل بهداشتی را به عنوان عاملی مهم ذکر کرده‌اند.

البته تفاوت‌های بیولوژیکی را نباید از یاد ببریم. مردان در مقایسه با زنان دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری هستند که آنان را در برابر انواع بیماری‌های عفونی آسیب‌پذیرتر می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که احتمالا تفاوت هورمون‌های جنسی در مردان و زنان، که بر واکنش سیستم ایمنی به پاتوژن‌ها اثرگذار هستند، در بوجود آمدن چنین تفاوتی نقش دارد.

در زمان شیوع ویروس سارس در سال 2003 نیز آمار مرگ‌ومیر در میان مردان بسیار بیشتر از زنان بود. به عنوان مثال ویروس سارس در هنگ‌کنگ 21.9 درصد از مردان را کشت اما این نرخ برای زنان 13.2 درصد بود. دانشمندان هنگ‌کنگی نیز در ابتدا مصرف بیشتر دخانیات توسط مردان را عامل بوجود آمدن این تفاوت می‌دانستند اما مطالعات بیشتر نشان داد این اختلاف در میان موش‌های نر و ماده مبتلا به بیماری نیز وجود دارد. به همین دلیل آن‌ها تفاوت سیستم ایمنی دو جنس را عامل اصلی آسیب‌پذیرتر بودن مردان تشخیص دادند.

وجود باورهای اشتباه در بسیاری از جوامع که مردان را به عنوان جنس قوی‌تر می‌دانند نیز باعث می‌شود آن‌ها با وجود داشتن سیستم ایمنی ضعیف‌تر خود را بیشتر در معرض بیماری قرار دهند، درحالی که این باور از بنیان غلط است. از سوی دیگر مصرف دخانیات در سرتاسر دنیا نشانه مردانگی و کلاس اجتماعی محسوب می‌شود، اما در مقابل سبب آسیب‌پذیرتر شدن افراد در برابر بیماری‌های گوناگون می‌شود.

توجه بیشتر زنان به توصیه‌های بهداشتی نیز می‌تواند یکی از عوامل اصلی در ابتلای کمتر آن‌ها به COVID-19 باشد.

آنچه همگی بر آن اتفاق نظر داریم ناشناخته بودن کروناویروس و آثار آن بر روی بدن انسان است. بنابراین بدون توجه به تفاوت‌های جنسی باید همگی به توصیه‌های بهداشتی و محدودیت‌های فیزیکی توجه کنیم تا از سرعت شیوع بیماری در جامعه کاسته شود.

منبع: The Guardian

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید