Thursday, July 29, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

26,575
Total deaths
Updated on July 29, 2021 9:46 pm
5,967
Total active cases
Updated on July 29, 2021 9:46 pm
1,429,579
Total confirmed cases
Updated on July 29, 2021 9:46 pm

تاثیر مشخصات ژنتیکی و گروه خونی بر ریسک ابتلا به COVID-19


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

لوتومکس همین جمعه ۲۰ میلیون دلار قرعه‌کشی دارد

تصورش را کرده‌اید که ماه را به عنوان یک میلیونر به پایان برسانید؟ بعد از آنکه در قرعه‌کشی جایزه بزرگ ۱۵ میلیون دلاری در روز...

فیلم‌های دیدنی نتفلیکسِ کانادا برای میانه و آخر هفته

اگر می‌خواهید چند ساعت برنامه‌های المپیک را تماشا نکنید و به خودتان استراحت بدهید، نتفلیکس کانادا فهرستی از فیلم‌های جدید شگفت‌انگیزش را برای شما...

نفرت‌پراکنی آنلاین در قوانین کانادا جرم‌انگاری می‌شود

دولت لیبرال کانادا قصد دارد انتشار آنلاین محتوای تنفرآمیز را بعنوان یک جرم به رسمیت بشناسد. به این ترتیب مجرمان بار اول 20,000 دلار...

گزارش 200 مورد جدید ابتلا به کووید-19 در آلبرتا

آلبرتا 194 مورد جدید ابتلا به کووید-19 را در روز چهارشنبه گزارش کرد که 60 مورد بیشتر از تعداد موارد ابتلا در روز سه‌شنبه...

کووید-19 اولویت کانادایی‌ها در انتخابات بعدی نیست

در حالی که شنیده‌ها حکایت از احتمال برگزاری انتخابات فدرال در کانادا دارند، یک نظرسنجی جدید که توسط Ipsos انجام پذیرفته است نشان می‌دهد...

گروهی از دانشمندان اروپایی با مطالعه ساختار DNA مبتلایان COVID-19 موفق به کشف رابطه‌ای میان ویژگی‌های ژنتیکی و شدت بیماری شده‌اند.

براساس این بررسی‌ها تفاوت موجود در دو جایگاه از ژنوم انسان در افزایش خطر نارسایی تنفسی موثر است. یکی از این جایگاه‌ها نوع گروه خونی افراد را تعیین می‌کند.

طبق این مطالعه داشتن گروه خونی A موجب رشد 50 درصدی نیاز مبتلایان به اکسیژن یا دستگاه تنفس مصنوعی می‌شود.

محققان به دنبال ژن‌هایی هستند که از فعالیت ویروس در بدن جلوگیری می‌کنند. کروناویروس جدید پس از ورود به بدن به پروتئین ACE2 بر روی سطح سلول‌ متصل شده و وارد آن می‌شود؛ اما مطالعه نشان داده که تفاوت‌های ژنتیکی ACE2 تاثیری بر خطر ابتلا به COVID-19 حاد ایجاد نمی‌کند.

این محققان معتقدند فاکتورهای بررسی نشده بسیاری وجود دارند که می‌توانند در بروز انواع کشنده بیماری موثر باشند. به این ترتیب شاید بتوان با تست DNA کسانی را که بیشتر در معرض خطر هستند، شناسایی کرد.

بعلاوه با شناسایی ژن‌هایی که در بروز انواع حاد بیماری نقش دارند می‌توان دارو و روش‌های درمانی موثرتری طراحی کرد.

پیشتر مطالعه دانشمندان چینی نیز ثابت کرده بود که دارندگان گروه خونی A بیش از سایرین در برابر COVID-19 آسیب‌پذیر هستند. هنوز علت این موضوع مشخص نیست.

ابتلا به کروناویروس باعث واکنش شدید سیستم ایمنی بدن در برخی افراد می‌شود که التهاب گسترده و آسیب ریوی (cytokine storm) را در پی دارد.

تلاش‌های قبلی برای شناسایی تفاوت در جایگاه‌های ژنتیکی افراد بیمار و غیربیمار با شکست مواجه شده بود اما این گروه از محققان با تمرکز بر روی بیمارانی که مشکل تنفسی (نوع حاد COVID-19) را داشتند موفق به کشف این یافته شدند.

امید است به زودی جزئیات بیشتری درباره تاثیر ویژگی‌های ژنتیکی بر بروز علائم بیماری یافت شوند تا بتوان به سوالات بیشتری پاسخ داد.

منبع: The New York Times


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید