Sunday, April 18, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

23,618
Total deaths
Updated on April 18, 2021 11:36 am
87,329
Total active cases
Updated on April 18, 2021 11:36 am
1,119,492
Total confirmed cases
Updated on April 18, 2021 11:36 am

تاثیر مشخصات ژنتیکی و گروه خونی بر ریسک ابتلا به COVID-19


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

حضور برهنه نماینده مجلس عوام در جلسه مجازی

ویلیام آموس که از سال 2015 نمایندگی شهر پونتیاک در استان کبک را بر عهده داشته، روز چهارشنبه بصورت کاملا برهنه در مقابل همکارانش...

ادامه کاهش اجاره‌بها در شهرهای بزرگ کانادا، بجز کلگری

براساس گزارش Rentals.ca، طی ماه گذشته نرخ اجاره‌بهای اکثر شهرهای کانادا کاهش یافته است. البته کلگری در این بین استثنا بود. هرچند میانگین اجاره‌بهای کانادا...

معرفی بلندترین ساختمان‌های تورنتو

با توجه به مرتفع‌تر شدن برج‌های تورنتو در سال‌های اخیر این سوال پیش می‌آید که بلندترین آن‌ها کدام است؟ مطمئناً بلندترین سازه‌ تورنتو برج CN...

طرح آزمایشی شهرداری کلگری برای تسریع فرآیند adaption حیوانات پناهگاهی

شهرداری کلگری و انجمنِ گروهِ نجاتِ حیواناتِ آلبرتا (AARCS) در چارچوب یک همکاری جید به دنبال بهبود وضعیت زندگی حیوانات خانگی بی‌سرپرست هستند تا...

بدترین هفته کانادا از نظر آمار مبتلایان کرونا

طی هفت روز گذشته میانگین آمار مبتلایان روزانه کرونا در کانادا به بالاترین حد خود از ابتدای پاندمی رسیده است. براساس آمار، طی هفت روز...

گروهی از دانشمندان اروپایی با مطالعه ساختار DNA مبتلایان COVID-19 موفق به کشف رابطه‌ای میان ویژگی‌های ژنتیکی و شدت بیماری شده‌اند.

براساس این بررسی‌ها تفاوت موجود در دو جایگاه از ژنوم انسان در افزایش خطر نارسایی تنفسی موثر است. یکی از این جایگاه‌ها نوع گروه خونی افراد را تعیین می‌کند.

طبق این مطالعه داشتن گروه خونی A موجب رشد 50 درصدی نیاز مبتلایان به اکسیژن یا دستگاه تنفس مصنوعی می‌شود.

محققان به دنبال ژن‌هایی هستند که از فعالیت ویروس در بدن جلوگیری می‌کنند. کروناویروس جدید پس از ورود به بدن به پروتئین ACE2 بر روی سطح سلول‌ متصل شده و وارد آن می‌شود؛ اما مطالعه نشان داده که تفاوت‌های ژنتیکی ACE2 تاثیری بر خطر ابتلا به COVID-19 حاد ایجاد نمی‌کند.

این محققان معتقدند فاکتورهای بررسی نشده بسیاری وجود دارند که می‌توانند در بروز انواع کشنده بیماری موثر باشند. به این ترتیب شاید بتوان با تست DNA کسانی را که بیشتر در معرض خطر هستند، شناسایی کرد.

بعلاوه با شناسایی ژن‌هایی که در بروز انواع حاد بیماری نقش دارند می‌توان دارو و روش‌های درمانی موثرتری طراحی کرد.

پیشتر مطالعه دانشمندان چینی نیز ثابت کرده بود که دارندگان گروه خونی A بیش از سایرین در برابر COVID-19 آسیب‌پذیر هستند. هنوز علت این موضوع مشخص نیست.

ابتلا به کروناویروس باعث واکنش شدید سیستم ایمنی بدن در برخی افراد می‌شود که التهاب گسترده و آسیب ریوی (cytokine storm) را در پی دارد.

تلاش‌های قبلی برای شناسایی تفاوت در جایگاه‌های ژنتیکی افراد بیمار و غیربیمار با شکست مواجه شده بود اما این گروه از محققان با تمرکز بر روی بیمارانی که مشکل تنفسی (نوع حاد COVID-19) را داشتند موفق به کشف این یافته شدند.

امید است به زودی جزئیات بیشتری درباره تاثیر ویژگی‌های ژنتیکی بر بروز علائم بیماری یافت شوند تا بتوان به سوالات بیشتری پاسخ داد.

منبع: The New York Times
لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید