Tuesday, October 26, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

28,805
Total deaths
Updated on October 26, 2021 5:36 am
27,139
Total active cases
Updated on October 26, 2021 5:36 am
1,702,587
Total confirmed cases
Updated on October 26, 2021 5:36 am

تاثیر مشخصات ژنتیکی و گروه خونی بر ریسک ابتلا به COVID-19


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

جایگزین برنامه حمایتی CRB معرفی شد

بنابر اعلام دولت فدرال برنامه Canadian Recovery Benefit از 23 اکتبر پایان یافت و برنامه‌ای دیگر جایگزین آن می‌شود. هدف برنامه جدید Canadian Worker Lockdown...

جایگزینی رسمی طرح مزایای قرنطینه کارکنان کانادایی به جای CRB

طرح کمک هزینه جبرانی کانادایی (CRB) به طور رسمی به پایان رسیده است و طرح مزایای قرنطینه کارکنان کانادایی جایگزین این طرح شده است. مزایای...

آلبرتایی‌ها برای دریافت گذرنامه واکسن باید به طور کامل واکسینه شده باشند

از این هفته آلبرتایی‌هایی که به طور کامل واکسیناسیون شده‌اند طبق برنامه معافیت از محدودیت‌های استانی واجد شرایط خواهند بود. افرادی که هر دو...

درآمد ۱۰ میلیون دلاری کاناناسکیس از زمان صدور مجوز

به گفته دولت آلبرتا پس از اجباری شدن مجوز در ماه جون بیش از ۲۵۰ هزار مجوز برای ورود به کاناناسکیس صادر شده و...

مجوز ملی واکسیناسیون COVID-19 معرفی شد

روز پنجشنبه جاستین ترودو از معرفی سیستم فدرال پاسپورت واکسن خبر داد. این پاسپورت واکسن حاوی نام، تاریخ تولد و تاریخچه واکسیناسیون شهروندان (ازجمله مشخصات...

گروهی از دانشمندان اروپایی با مطالعه ساختار DNA مبتلایان COVID-19 موفق به کشف رابطه‌ای میان ویژگی‌های ژنتیکی و شدت بیماری شده‌اند.

براساس این بررسی‌ها تفاوت موجود در دو جایگاه از ژنوم انسان در افزایش خطر نارسایی تنفسی موثر است. یکی از این جایگاه‌ها نوع گروه خونی افراد را تعیین می‌کند.

طبق این مطالعه داشتن گروه خونی A موجب رشد 50 درصدی نیاز مبتلایان به اکسیژن یا دستگاه تنفس مصنوعی می‌شود.

محققان به دنبال ژن‌هایی هستند که از فعالیت ویروس در بدن جلوگیری می‌کنند. کروناویروس جدید پس از ورود به بدن به پروتئین ACE2 بر روی سطح سلول‌ متصل شده و وارد آن می‌شود؛ اما مطالعه نشان داده که تفاوت‌های ژنتیکی ACE2 تاثیری بر خطر ابتلا به COVID-19 حاد ایجاد نمی‌کند.

این محققان معتقدند فاکتورهای بررسی نشده بسیاری وجود دارند که می‌توانند در بروز انواع کشنده بیماری موثر باشند. به این ترتیب شاید بتوان با تست DNA کسانی را که بیشتر در معرض خطر هستند، شناسایی کرد.

بعلاوه با شناسایی ژن‌هایی که در بروز انواع حاد بیماری نقش دارند می‌توان دارو و روش‌های درمانی موثرتری طراحی کرد.

پیشتر مطالعه دانشمندان چینی نیز ثابت کرده بود که دارندگان گروه خونی A بیش از سایرین در برابر COVID-19 آسیب‌پذیر هستند. هنوز علت این موضوع مشخص نیست.

ابتلا به کروناویروس باعث واکنش شدید سیستم ایمنی بدن در برخی افراد می‌شود که التهاب گسترده و آسیب ریوی (cytokine storm) را در پی دارد.

تلاش‌های قبلی برای شناسایی تفاوت در جایگاه‌های ژنتیکی افراد بیمار و غیربیمار با شکست مواجه شده بود اما این گروه از محققان با تمرکز بر روی بیمارانی که مشکل تنفسی (نوع حاد COVID-19) را داشتند موفق به کشف این یافته شدند.

امید است به زودی جزئیات بیشتری درباره تاثیر ویژگی‌های ژنتیکی بر بروز علائم بیماری یافت شوند تا بتوان به سوالات بیشتری پاسخ داد.

منبع: The New York Times


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید