Tuesday, May 18, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

25,016
Total deaths
Updated on May 18, 2021 5:48 pm
64,882
Total active cases
Updated on May 18, 2021 5:48 pm
1,337,730
Total confirmed cases
Updated on May 18, 2021 5:48 pm

درباره گونه هندی کرونا چه می‌دانیم؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

کاهش سن دریافت‌کنندگان واکسن کووید-۱۹ تا ۱۸ سال در انتاریو

دولت انتاریو اعلام کرد تمامی افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند واکسن کووید-۱۹ را از تاریخ ۱۸ می ساعت ۸ صبح دریافت کنند. سرعت روند...

کانادایی‌هایی که واکسن AstraZeneca را دریافت کرده‌اند پشیمان نیستند

تحقیقات نشان می‌دهد اکثر کانادایی‌هایی که حداقل یک دوز واکسن کووید-۱۹ AstraZeneca را دریافت‌ کرده‌اند از تصمیم خود پشیمان نیستند. بر اساس مطالعه جدیدی که...

مسافران بین‌المللی که قوانین قرنطینه را نقض کنند، فعلا در آلبرتا جریمه نمی‌شوند

آلبرتا یکی از دو استان کانادا است که نه مسافران بازگشتی با هواپیماهای بین‌المللی را جریمه می‌کند و نه آنها را به قرنطینه در...

آینده پاندمی و واکسیناسیون کرونا در کانادا

مقامات بهداشتی فدرال یک نقشه راه برای آینده کانادا پس از واکسیناسیون منتشر کرده‌اند. براساس این چارچوب که در تاریخ 14 می منتشر شده، محدودیت‌های...

ممنوعیت پروازهای Air Canada از هند تمدید شد

Air Canada ممنوعیت پرواز از مبدا هند را یک ماه دیگر تمدید کرد. بنابراین تا تاریخ 22 ژوئن خبری از پروازهای هندوستان نخواهد بود....

هند در ماه جاری رکورد شدیدترین جهش کرونا در جهان را شکست. همین موضوع موجب شد تا دو شهر پرجمعیت دهلی‌نو و مومبای با کمبود تخت‎های بیمارستانی، اکسیژن و دارو روبرو شوند.

برخی دانشمندان جهش ویروس را علت این امر می‌دانند. گونه جدید که B.1.617 نام گرفته علاوه بر هند در 17 کشور جهان مشاهده شده و بسیاری را نگران کرده است.

گونه هندی چیست؟

گونه B.1.617 دو جهش کلیدی در تاج بیرونی ویروس، که وظیفه اتصال به سلول‌های انسانی را دارد، داشته است.

دسامبر سال گذشته این گونه برای نخستین بار در هندوستان مشاهده شد. سازمان بهداشت جهانی از احتمال افزایش قدرت انتقال، تشدید علائم بیماری و مقاومت آن در برابر واکسن سخن گفته، اما هنوز شواهد کافی در اینباره وجود ندارد.

آیا این گونه عامل شیوع چشمگیر کرونا در هند است؟

نمی‌توان با قطعیت گفت. بگفته سازمان بهداشت جهانی باید مطالعات بیشتری در اینباره انجام شود، اما مطالعات آزمایشگاهی محدود حاکی از قدرت شیوع بیشتر ویروس هستند.

همزمان شیوع گونه بریتانیایی در بخش‌هایی از هندوستان وضعیت را پیچیده‌تر کرده است. در نیمه دوم ماه مارچ تعداد مبتلایان گونه بریتانیایی در دهلی‌نو تقریبا دو برابر شده و B.1.617 گونه قالب در ماهاراشترا است.

برخی کارشناسان ظهور یک گونه قوی را در جهش چشمگیر ویروس موثر می‌دانند، گونه‌ای که از سدهای دفاعی پیشین عبور کرده است. با اینحال اطلاعات ژنی درباره گونه B.1.617 محدود بوده و بدن بسیاری از مبتلایان با گونه‌های بریتانیایی و آفریقای جنوبی نیز درگیر است.

در مقابل برگزاری رویدادهای جمعی بزرگ نیز بی‌تاثیر نبوده‌اند. نخست‌وزیر نارندرا مودی با انتقاد از برگزاری رویدادهای سیاسی و مذهبی در هفته‌های اخیر، آن‌ها را مسبب وضعیت کنونی دانست.

آیا واکسن‌ها در برابر گونه هندی کارایی دارند؟

به احتمال زیاد کارایی داد. آنتونی فاوسی مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید به برخی مطالعات آزمایشگاهی اشاره کرده که تاثیرگذاری یک واکسن ساخت هند در برابر این گونه را ثابت می‌کنند.

سازمان بهداشت عمومی انگلستان نیز خاطرنشان شده که شواهدی مبنی بر مقاوم بودن گونه هندی در برابر واکسن‌ها وجود ندارد.

منبع: Reuters
لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید