Monday, September 27, 2021

Click here CANADA COVID-19 Statistics

27,649
Total deaths
Updated on September 27, 2021 7:56 am
46,479
Total active cases
Updated on September 27, 2021 7:56 am
1,602,379
Total confirmed cases
Updated on September 27, 2021 7:56 am

درباره گونه هندی کرونا چه می‌دانیم؟


عضویت در خبرنامه

مطالب پر بازدید

نمایش نورپردازی سه‌بعدی بر روی برج ونکوور

قرار است برج اداری بزرگ ونکوور که در مرکز شهر قرار دارد به مدت یک هفته تبدیل به یک بوم بزرگ در فضای باز...

راهنمای رصد ایستگاه فضایی در کانادا

کانادایی‌ها می‌توانند در چند هفته آینده حرکت ایستگاه فضایی در مدار زمین را تماشا کنند. براساس اعلام ناسا و Spot the Station ایستگاه فضایی تا...

پاندمی: درخواست کمک کادر درمان آلبرتا از ارتش و صلیب‌سرخ

با افزایش فشارها بر سیستم درمان آلبرتا، چهار اتحادیه پزشکی استان از جیسون کنی خواستند برای کنترل اوضاع از ارتش و صلیب سرخ  درخواست...

ادامه رشد مبتلایان کرونا در آلبرتا

مقامات بهداشتی آلبرتا روز دوشنبه از شناسایی 4,633 مبتلای جدید COVID-19 در استان خبر دادند. 1,605 مورد از آن‌ها در 17 سپتامبر، 1,592 مورد...

واکسن کووید-۱۹ Pfizer برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال امن است

Pfizer و شریک تجاری آن، BioNTech، از نتایج یک آزمایش بالینی فاز 2/3 و برنامه‌های کسب مجوز این واکسن برای واکسیناسیون گروه سنی ۵...

هند در ماه جاری رکورد شدیدترین جهش کرونا در جهان را شکست. همین موضوع موجب شد تا دو شهر پرجمعیت دهلی‌نو و مومبای با کمبود تخت‎های بیمارستانی، اکسیژن و دارو روبرو شوند.

برخی دانشمندان جهش ویروس را علت این امر می‌دانند. گونه جدید که B.1.617 نام گرفته علاوه بر هند در 17 کشور جهان مشاهده شده و بسیاری را نگران کرده است.

گونه هندی چیست؟

گونه B.1.617 دو جهش کلیدی در تاج بیرونی ویروس، که وظیفه اتصال به سلول‌های انسانی را دارد، داشته است.

دسامبر سال گذشته این گونه برای نخستین بار در هندوستان مشاهده شد. سازمان بهداشت جهانی از احتمال افزایش قدرت انتقال، تشدید علائم بیماری و مقاومت آن در برابر واکسن سخن گفته، اما هنوز شواهد کافی در اینباره وجود ندارد.

آیا این گونه عامل شیوع چشمگیر کرونا در هند است؟

نمی‌توان با قطعیت گفت. بگفته سازمان بهداشت جهانی باید مطالعات بیشتری در اینباره انجام شود، اما مطالعات آزمایشگاهی محدود حاکی از قدرت شیوع بیشتر ویروس هستند.

همزمان شیوع گونه بریتانیایی در بخش‌هایی از هندوستان وضعیت را پیچیده‌تر کرده است. در نیمه دوم ماه مارچ تعداد مبتلایان گونه بریتانیایی در دهلی‌نو تقریبا دو برابر شده و B.1.617 گونه قالب در ماهاراشترا است.

برخی کارشناسان ظهور یک گونه قوی را در جهش چشمگیر ویروس موثر می‌دانند، گونه‌ای که از سدهای دفاعی پیشین عبور کرده است. با اینحال اطلاعات ژنی درباره گونه B.1.617 محدود بوده و بدن بسیاری از مبتلایان با گونه‌های بریتانیایی و آفریقای جنوبی نیز درگیر است.

در مقابل برگزاری رویدادهای جمعی بزرگ نیز بی‌تاثیر نبوده‌اند. نخست‌وزیر نارندرا مودی با انتقاد از برگزاری رویدادهای سیاسی و مذهبی در هفته‌های اخیر، آن‌ها را مسبب وضعیت کنونی دانست.

آیا واکسن‌ها در برابر گونه هندی کارایی دارند؟

به احتمال زیاد کارایی داد. آنتونی فاوسی مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید به برخی مطالعات آزمایشگاهی اشاره کرده که تاثیرگذاری یک واکسن ساخت هند در برابر این گونه را ثابت می‌کنند.

سازمان بهداشت عمومی انگلستان نیز خاطرنشان شده که شواهدی مبنی بر مقاوم بودن گونه هندی در برابر واکسن‌ها وجود ندارد.

منبع: Reuters


لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
لطفا نام خود را وارد نمایید